شماره روزنامه ۴۱۷۳
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۰۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۰۹۵

 • اهرم پنهان رشد بورس

  دنیای اقتصاد- زهرا رحیمی: فعالان تالار شیشه‌ای با نزدیک شدن به روزهای پایانی تیرماه شاهد ترافیک برگزاری مجامع شرکت‌های بورسی هستند. مجامعی که طی سال‌های اخیر حتی با وجود وضعیت رکودی شرکت‌ها، سهامداران خودرا با درصد تقسیم سود نسبتا بالایی از سود محقق شده بدرقه کردند، امسال نیز شاهد تقسیم سود نقدی نسبتا بالای شرکت‌ها در مجامع بودیم. علاوه بر این به‌نظر می‌رسد مجامع باقی‌مانده نیز به دلایل مختلفی که در این گزارش به تفصیل تشریح می‌شوند، سود نسبتا بالایی را بین سهامداران خود تقسیم کنند.

 • استراحت بورس پس‌از صعود هفت روزه

  دنیای اقتصاد- هاشم آردم: شاخص بورس تهران طی معاملات روز گذشته با افت ناچیز ۳۸ واحدی مواجه شد و در میانه کانال ۷۹ هزار واحد باقی ماند. این در حالی بود که شاخص کل هم‌وزن نیز روز گذشته افت خفیف ۰۹/ ۰ درصدی را تجربه کرد. بر این اساس می‌توان ادعا کرد که پس از هفت روز کاری مثبت، روز گذشته سرانجام فرصتی برای استراحت قیمت‌ها فرارسید. ارزش معاملات خرد سهام و حق تقدم در نمادهای عادی نیز روز گذشته نسبت به میانگین ارزش این معاملات در هفت روز مذکور، تقریبا ۲۱ درصد افت نشان داد. بنابراین معاملات بورس تهران پس از تجربه ۷ روز رونق نسبی، روز گذشته تا حدودی کم‌رونق پیگیری شد.

 • نحوه ارائه صورت‌های مالی مطابق IFRS

  سنا: سازمان بورس نحوه ارائه صورت‌های مالی شرکت‌ها بر اساس IFRS را ابلاغ کرد. به تازگی بانک مرکزی در بخشنامه‌ای با متذکر شدن ۳ بند مهم، خواستار تنظیم صورت‌های مالی سال ۹۵ بانک‌های بورسی و غیربورسی بر اساس نمونه ابلاغی شد حسن امیری، معاون نظارت بر بورس‌ها ۴ تصمیم این نهاد را درخصوص تهیه صورت‌های مالی شرکت‌ها مبتنی بر IFRS اعلام کرد. متن این ابلاغیه به این شرح است: پیرو ابلاغیه شماره ۰۰۵/ ۴۴۰/ ب/ ۹۵ مورخ ۲۵ آبان ۹۵ با موضوع «الزام شرکت‌ها به رعایت استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی (IFRS) در تهیه صورت‌های مالی»، سازمان بورس و اوراق بهادار درخصوص موارد ذیل تصمیم‌گیری کرد:

  ۱- حداکثر مهلت ارائه صورت‌های مالی مبتنی بر استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی حسابرسی شده با توجه به لزوم هماهنگی با سازمان امور مالیاتی و بررسی جزئیات اثرات مالیاتی، برای سال مالی ۱۳۹۵، ۶ ماه پس از تاریخ انتشار صورت‌های مالی حسابرسی شده همان سال ناشر، طبق استانداردهای حسابداری ایران، در سامانه کدال تعیین و درخصوص نحوه افشای آن مجددا اطلاع‌رسانی خواهد شد.

 • عرضه اپلیکیشن بانک جامع اطلاعات مالی

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل مرکز مالی ایران گفت: نخستین اپلیکیشن بانک جامع اطلاعات مالی بازار سرمایه ایران IFDB طراحی و برای استفاده رایگان در دسترس علاقه‌مندان و فعالان بازارهای مالی قرار گرفت. به گزارش روابط عمومی مرکز مالی ایران، علی نقوی افزود: پیش از این در نمایشگاه بورس، بانک و بیمه و با حضور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از نسخه اندروید این اپلیکیشن رونمایی شده بود و اکنون پس از طی مراحل آزمایشی نسخه‌های اندروید و iOS اپلیکیشن بانک جامع اطلاعات مالی ایران به‌صورت رایگان در دسترس قرار گرفته است.

 • مارون ۴۶۵۰ ریال سود تقسیم می‌کند

  گروه بنگاه‌ها: مجمع عمومی عادی سالانه شرکت مارون تقسیم ۴۶۵ تومان سود به ازای هر سهم سال ۹۵ را تصویب کرد. در مجمع عمومی عادی سالانه شرکت پتروشیمی مارون که با حضور ۱۴/ ۹۹ درصد سهامداران برگزار شد صورت‌های مالی شرکت به تصویب رسید. رحیم شریف‌موسوی، مدیرعامل پتروشیمی مارون در این جلسه گزارش عملکرد سال ۹۵ شرکت را تشریح و به سوالات سهامداران شرکت پاسخ داد. وی به افزایش ۶ درصدی فروش شرکت در سال ۹۵ اشاره کرد. براساس تصمیمات این مجمع روزنامه‌های «دنیای اقتصاد» و «اطلاعات» به‌عنوان روزنامه‌های کثیرالانتشار شرکت برای سال ۹۶ انتخاب شدند.

 • بالاست ۱۰۰ ریال سود تقسیم کرد

  گروه بنگاه‌ها: شرکت بالاست روز گذشته در مجمع خود تقسیم مبلغ یکصد ریال سود به ازای هر سهم را به تصویب رساند. سیروس جعفری، مدیرعامل شرکت بالاست که روز گذشته گزارشی از عملکرد فنی و مالی شرکت را به حاضران جلسه ارائه داد، درباره مشارکت با شرکت‌های خارجی گفت: پروژه‌های بسیاری به ما پیشنهاد می‌شوند اما ترجیح ما پروژه‌هایی است که منابع مالی آن از خود آن کشور تامین شود. وی درباره سود سال ۹۵ به حاضران جلسه گفت: بالاست نزدیک به ۷‌درصد بیشتر از پیش‌بینی توانست سود خود را نسبت به بودجه محقق کند.

 • تقسیم ۲۸۰ ریال سودی در «کگل»

  گروه بنگاه‌ها: مجمع شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با تصویب ۲۸۰ ریال سود به ازای هر سهم روز گذشته به کار خود پایان داد. ناصر تقی‌زاده، مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در جلسه مجمع سال مالی منتهی به پایان اسفند ماه ۹۵ گزارش کاملی از وضعیت عملکرد شرکت ارائه داد و گفت: تلاش ما برای تامین مواد اولیه منابعی علاوه بر معدن گل‌گهر است و در همین راستا معدن شماره ۲ را از هفته آینده تحویل می‌گیریم. وی افزود: در «ایران مرکزی» نیز عملیات اکتشاف را نیز شروع کردیم که مجموع این اقدامات کمک می‌کند تا ۳۰ سال آینده گل‌گهر از این بابت تامین باشد.

 • توقف رشد شاخص سهام در کوران مجامع

  دنیای اقتصاد- همایون دارابی: بورس تهران پس از ۷ روز کاری متوالی رشد، دیروز افت اندک ۳۸ واحدی شاخص کل را تجربه کرد. دیروز شاخص کل تحت تاثیر عرضه ناگهانی و سنگین در نماد خدمات انفورماتیک و تشکیل صف فروش در پایان معاملات با افت ۰۵/ ۰ درصدی به رقم ۷۹هزار و ۶۲۱ واحد رسید.

  روز شنبه تحولاتی در مجامع شرکت‌های بورسی رخ داد. در نخستین اتفاق صبح روز شنبه، مجمع عمومی عادی به‌طور فوق‌العاده شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات به منظور انتخاب اعضای هیات‌مدیره با حضور بیش از ۸۸ درصد سهامداران تشکیل شد که طی آن فولاد مبارکه موفق شد سه کرسی هیات‌مدیره را در اختیار بگیرد.

بیشتر