شماره روزنامه ۴۲۴۴
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۰۷۳ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۰۷۳

 • حرکت معکوس ارز و بورس

  دنیای اقتصاد: بورس تهران پس از یک دوره رونق در دو ماه ابتدای سال، از ابتدای خرداد و به‌دنبال فروکش هیجانات مربوط به انتخابات ریاست‌جمهوری، روندی اصلاحی در پیش گرفته است؛ به‌طوری‌که روز گذشته با ریزش ۲۹۵ واحدی، شاخص کل سهام کانال ۷۹ هزار واحدی را نیز واگذار کرد. گرچه حجم پایین معاملات روزانه، امید چندانی را برای رونق مجدد این بازار در کوتاه‌مدت باقی نگذاشته است، اما کارشناسان معتقدند به‌تدریج قیمت‌ها در بسیاری از سهام جذاب می‌شود که با ورود خریداران می‌تواند منجر به تغییر مسیر بورس تهران در آینده شود.

 • نزول یک درصدی آیفکس

  دنیای اقتصاد: فرابورس ایران معاملات روز گذشته را با افت قابل توجه ۱/ ۹ واحدی به پایان رساند تا در پایین‌ترین سطح از ۲۰ فروردین ماه قرار گیرد. در این روز نماد معاملاتی شرکت‌های پتروشیمی مارون، ذوب‌آهن اصفهان، پالایش نفت لاوان و آتیه داده‌پرداز بیشترین تاثیر منفی بر آیفکس را داشتند در مقابل اما معاملات منفی در نمادهای معاملاتی بیمه سامان مانع از افت بیشتر شاخص این بازار شد. در نهایت نیز شاخص کل فرابورس با کاهش یک درصدی نسبت به روز شنبه کانال ۹۰۰ واحدی را ترک کرد و در سطح ۵/ ۸۹۱ واحدی قرار گرفت.

 • تعمیق بورس از مسیر ابزارهای نوین مالی

  حمیدرضا مهرآور

  کارشناس بازار سرمایه

  اگرچه تاریخ فعالیت بازار سهام کشور به قدمت بورس‌های بزرگ دنیا نیست اما نیم قرن از فعالیت این بازار می‌گذرد، از این‌رو می‌توان گفت که این بازار دیگر نوظهور و نوپا نیست. در طول این ۵۰ سال، دانش سهامداران تغییرات محسوسی داشته و نهادهای بسیار تخصصی در دل بازار سرمایه شکل گرفته است. خوشبختانه مسیر ورود محققان دانشگاه‌ها و تحصیل‌کرده‌های مالی به این بازار مرتفع شده و حتی بسیاری از استادان مطرح، خود صاحب‌منصب در ارکان و نهادهای این بازار هستند.

 • کانال‌شکنی بورس در مسیر نزولی

  گروه بورس - همایون دارابی: دیروز شاخص کل بورس تهران با افت ۲۹۵واحدی (معادل ۳۷/ ۰ درصد) مواجه شد و پس از حدود دو ماه نوسان در بالای سطح ۷۹ تا ۸۱ هزار واحدی، بالاخره این کانال را ترک کرد و در پایان معاملات به رقم ۷۸هزار و ۹۹۰واحد رسید. بررسی‌ها نشان می‌دهد پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری و با شروع اصلاح قیمت‌ها دیروز شاخص بورس سومین کانال‌شکنی در مسیر نزولی را تجربه کرد. نمادهای عمده‌ای نظیر پتروشیمی جم،فولاد خوزستان، بانک تجارت، پالایشگاه اصفهان، گل‌گهر و کشتیرانی جمهوری اسلامی بیشترین تاثیر منفی را در محاسبه شاخص کل داشتند.

 • تسریع پذیرش شرکت‌ها در بازار SME

  سنا: تبدیل شرکت‌های کوچک و متوسط سهامی خاص به سهامی عام و عرضه در بازار SMEهای فرابورس فرآیندی زمانبر بوده و تلاش‌هایی در جهت کوتاه کردن این زمان در حال انجام است. معاون پذیرش و ناشران فرابورس، با بیان مطلب فوق درباره آخرین وضعیت پذیرش شرکت‌های کوچک و متوسط در فرابورس گفت: به دلیل طولانی بودن فرآیند ثبت شرکت سهامی خاص به سهامی عام در اداره کل ثبت، به‌دنبال شناسایی راهکارهایی برای کوتاه کردن این فرآیند هستیم. سیدمهدی علم‌الهدی با تاکید بر فرآیند طولانی انتقال از سهامی خاص به سهامی عام، اظهار کرد: برای اینکه این فرآیند زمانبر کوتاه‌تر شود در حال بررسی پیشنهادها هستیم البته هنوز به جمع‌بندی نهایی در این‌ خصوص نرسیده‌ایم.

 • آمادگی اپراتورهای اینترنت برای ورود به فرابورس

  ایسنا: رئیس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران با اشاره به حل مانع سهامداری مشترک شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت برای حضور در فرابورس از طرف کمیسیون تنظیم مقررات، از اجرایی شدن این طرح مشروط به توافق سازمان بورس خبر داد. محمدرضا کریمی بیان کرد: سال گذشته در تفاهم سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با بورس توافق شد که تابلوی بنگاه‌های کوچک و متوسط (SME) و استارت‌آپ‌های فناوری اطلاعات در بورس حضور داشته باشد. پیش از این شرایط برای حضور این شرکت‌ها بسیار دشوار بود. از جمله اینکه شرکت‌ها باید حداقل سه سال سودده و مبلغ سرمایه آنها از یک حد بالاتر باشند.

بیشتر