شماره روزنامه ۴۲۰۰
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۰۴۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۰۴۸

 • رصد انتخابات از نوسانات بورس

  بورس تهران معاملات آخرین روز کاری خود پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری را با رشد ۳/ ۰ درصدی شاخص به پایان رساند. در شرایطی که پیش‌تر، احتیاط بر فضای معاملات بورس تهران سیطره داشت، نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات موجب رونق نسبی معاملات شد. به‌نظر می‌رسد خوش‌بینی‌ها به‌ویژه میان معامله‌گران حقوقی مهم‌ترین دلیل اقبال سهامداران به خرید سهام بوده است. تصوری که موجب شد بازی‌سازهای بورس تهران موج مثبتی را در معاملات دیروز رقم بزنند.

  دنیای اقتصاد- زهرا رحیمی: شاخص کل بورس تهران دیروز در شرایطی که تنها دو روز به برگزاری ریاست جمهوری باقی مانده بود، با رشد ۲۱۵ واحدی (معادل ۲۷/ ۰ درصد) مواجه شد و در ارتفاع ۸۰ هزار و ۳۴۴ واحدی قرار گرفت.

 • بازار سهام بر سر دوراهی

  دنیای اقتصاد- شروین شهریاری: بازار سهام همچون سایر حوزه‌های اقتصادی در کشور هفته جاری را در فضایی از صبر و انتظار به سر برد و معامله‌گران ترجیح دادند تا به‌جای اتخاذ تصمیم قاطع برای سرمایه‌گذاری‌های خود به نظاره بنشینند تا نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری در اوایل هفته آینده روشن شود. درهمین حال، همزمان با کاهش حجم معاملات، شاخص بورس هم با رشد ۳/ ۰ درصدی، در مرز روانی ۸۰ هزار واحد نوسان می‌کند و به نظر می‌رسد سرنوشت عبور یا بازگشت شاخص به کانال ۷۰ هزار واحدی نیز در هفته آینده تعیین تکلیف شود.

 • آخر هفته منفی آیفکس

  دنیای اقتصاد: نماگر فرابورس ایران روز گذشته افت ۵/ ۰ واحدی را تجربه کرد. دیروز نماد معاملاتی شرکت‌های تولید نیروی برق دماوند، پالایش نفت شیراز و بیمه پاسارگاد بیشترین تاثیر منفی بر آیفکس را داشتند. در مقابل اما نماد معاملاتی شرکت‌های پالایش نفت لاوان و آتیه داده پرداز با معاملات مثبت خود مانع از افت بیشتر شاخص این بازار شد. در نهایت نیز شاخص کل فرابورس با ریزش ۰۵/ ۰ درصدی نسبت به روز سه‌شنبه در سطح ۶/ ۹۱۵ واحدی قرار گرفت. با این افت بازدهی آیفکس از ابتدای سال تاکنون به ۶/ ۴ درصد محدود شد.

 • دوره آموزشی «فرآیند تامین مالی از طریق صندوق توسعه ملی»

  روزنامه «دنیای اقتصاد» در راستای ارتقای فعالیت‌‌های سرمایه‌گذاری بخش خصوصی یک دوره آموزشی با عنوان «فرآیند تامین مالی از طریق صندوق توسعه ملی» را در تاریخ یکشنبه، سی‌و‌یکم خرداد‌ماه به مدت ۵ ساعت برگزار می‌کند. صندوق توسعه ملی به‌عنوان تنها سهم تعریف شده بخش خصوصی و بخش عمومی غیردولتی از درآمدهای نفتی کشور در جهت تامین مالی پروژه‌های سرمایه‌گذاری است.

  در شرایط فعلی صندوق توسعه ملی در مقایسه با قیمت تمام‌شده منابع داخلی و خارجی و با در نظر گرفتن یارانه‌های احتمالی یکی از ارزان‌ترین منابع برای تامین مالی پروژه‌های سرمایه‌گذاری کشور به شمار می‌رود.

بیشتر