شماره روزنامه ۴۱۷۲
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۰۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۰۲۵

 • موتور محرک صعود بورس

  دنیای اقتصاد: از ابتدای سال‌جاری تاکنون، شاخص کل بورس تقریبا ۲ درصد رشد کرده است. شاخص کل هم‌وزن نیز بیش از ۷/ ۸ درصد رشد نشان داده است و فعالان بازار سهام سودهای قابل‌قبولی از این بازار به دست آورده‌اند. دلیل رشد شاخص‌های بورس در ابتدای سال، ریزش قابل توجه قیمت‌ها با هدف تامین نقدینگی شب عید توسط بورس‌بازان در انتهای سال گذشته و همچنین پیش‌بینی قابل‌قبول شرکت‌ها از سود سال مالی ۹۶ بود. اما در ادامه آنچه باعث شده معاملات سهام به‌طور فزاینده رونق یابد، باور فعالان بورس به بهبود اوضاع اقتصادی در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری و ورود پول‌های تازه است.

 • معرفی ابزار جذاب برای خارجی‌ها

  دنیای اقتصاد- مهرنوش سلوکی: نهمین همایش بازارهای مالی اسلامی روز گذشته به همت سازمان بورس و اوراق بهادار آغاز به کار کرد. در این همایش بیش از ۴۰ اندیشمند و صاحب‌نظر بازار سرمایه از ۱۸ کشور جهان در کنار مدیران ارشد بازار سرمایه حضور داشتند. در این همایش با اشاره به اینکه امکان استفاده از ابزارهای مالی مطابق با قوانین اسلامی در ایران به خوبی فراهم شده است، جهانی شدن اوراق اسلامی و رشد این اوراق برای توسعه بازارهای مالی اسلامی ضروری عنوان شد. در شرایط کنونی معرفی اوراق بدهی دولتی کشور به خارجی‌ها و جذب سرمایه گذار در این اوراق که پشتوانه و ضمانت دولت را دارند، با توجه به اجرای برجام سهولت بیشتری یافته است.

 • انتشار ابزارهای اسلامی اولویت بازار سرمایه ایران

  دنیای اقتصاد: غلامرضا مصباحی مقدم، رئیس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار در نهمین همایش بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی درخصوص اوراق اسلامی منتشر شده در بازار سرمایه ایران گفت: همگام با آخرین تحولات در بازار سرمایه اسلامی، بازار سرمایه ایران نیز از نظر اقدام به انتشار ابزار معاملاتی مبتنی بر قوانین اسلامی و شریعت اقدامات قابل توجهی را انجام داده و جزو کشورهای پیشرو در این زمینه است.

  وی در ادامه با اشاره به مصوبات این کمیته گفت: اوراق اجاره که یکی از پرکاربردترین ابزارهای مالی و اسلامی در جهان است در سال ۲۰۱۱ میلادی در بازار ایران فعالیت خود را آغاز کرد و پس از آن به‌طور مستمر شاهد انتشار این اوراق بودیم.

بیشتر