شماره روزنامه ۴۲۴۴
|
آرشیو روزنامه شماره ۳۹۵۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۳۹۵۶

 • وجه مثبت دوره اصلاحیه بورس

  دنیای اقتصاد- شروین شهریاری: بازار سهام در هفته جاری روند کم رمق و ضعیف خود را ادامه داد و با ثبت ارزش معاملات خرد در محدوده ۱۰۰میلیارد‌تومانی و افت نیم درصدی شاخص، کماکان فاصله زیاد خود را با روزهای رونق حفظ کرد. ادامه رکود بازار در حالی روی می‌دهد که سرمایه‌گذاران بخشی از گزارش‌های ۹ ماهه شرکت‌ها را دریافت کرده‌اند و چشم انتظار بقیه گزارش‌ها در روزهای باقی‌مانده از دی ماه هستند. برآیند اطلاعیه‌های منتشر شده تا کنون از بهبود مناسب عملکرد تولیدکنندگان کالایی به ویژه در گروه فولادی و پتروشیمی حکایت دارد که عمدتا به واسطه رشد قیمت‌های جهانی و نرخ ارز اتفاق افتاده است.

 • دودستگی کالایی‌ها در بورس

  دنیای اقتصاد - فاطمه اسماعیلی: نماگر بورس تهران روز گذشته با رشد ناچیز ۵/ ۱۲ واحدی مواجه شد و در سطح ۷۸ هزار و ۶۲۲ واحدی قرار گرفت. دیروز کاهش قیمت نفت و همچنین انتشار گزارش نامناسب دو شرکت پالایشی، افت دسته‌جمعی نمادهای وابسته را فراهم کرد. در مقابل اما رشد قیمت‌های جهانی نسبت به ابتدای هفته به رشد قیمت سهام وابسته به بازارهای کالایی منتهی شد. تقابل افت و خیز این نمادهای اثر گذار در نهایت رشد ۰۲/ ۰ درصدی نماگر بازار سهام را رقم زد. به این ترتیب زیان بورس تهران از ابتدای سال تاکنون به ۲ درصد محدود شد.

 • توسعه بازار سهام با اهرم «آپشن»

  سنا: میزگرد نقاط قوت و ضعف «آپشن» با حضور سعید اسلامی بیدگلی، دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری، محسن احمدی معاون سرمایه‌گذاری کارگزاری فیروزه آسیا، محمد عابد، مدیر عامل کارگزاری پاسارگاد و مسلم پیمانی مشاور سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار شد. سازمان بورس و اوراق بهادار با راه‌اندازی «آپشن» به یکی از دغدغه‌های فعالان بازار سرمایه پاسخ داد. نزدیک به یک ماه از راه‌اندازی اوراق اختیار معامله می‌گذرد و با وجود اینکه فعالان بازار سرمایه از این رویداد خرسند هستند، اما همچنان سوالات زیادی درباره کم و کاستی‌ها و اما و اگرهای این بازار وجود دارد.

 • افت ۸/ ۱ درصدی فرابورس

  فرابورس در روز گذشته نتوانست افت ثبت‌شده در مابقی روزهای هفته‌جاری را جبران کند و به این ترتیب زیان هفتگی فرابورس به ۸/ ۱ درصد رسید. فرابورس ایران روز گذشته با رشد ۴/ ۰ درصدی به معاملات خود پایان داد تا به این ترتیب زیان این بازار از ابتدای دی ماه تاکنون به ۳/ ۴ درصد محدود شود. در جریان معاملات دیروز نمادهای پتروشیمی از جمله پتروشیمی مارون و زاگرس، بیشترین تاثیر مثبت بر آیفکس را داشتند و توانستند تاثیر منفی پالایشگاهی‌ها از جمله پالایش نفت لاوان و پالایش نفت شیراز را خنثی کنند. در نهایت آیفکس محدود در سطح ۵/ ۸۳۰ ‌واحدی قرار گرفت.

بیشتر