شماره روزنامه ۴۱۷۶
|
آرشیو روزنامه شماره ۳۹۵۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۳۹۵۵

 • بازگشایی بانک‌ها در فاز پایانی

  دنیای اقتصاد- سلیمان کرمی: بورس تهران در معاملات روز دوشنبه نیز با افت ۲۲۴ واحدی (معادل ۳/ ۰ درصد) مواجه شد. نمادهای بزرگ گروه خودرویی و پالایشی در معاملات این روز بیشترین اثر منفی را بر شاخص کل گذاشتند. در حالی‌که روز یکشنبه رشد نمادهای خودرویی باعث شد که این نمادها بیشترین اثر مثبت را بر شاخص کل بگذارند، دوشنبه اما بار دیگر تشدید فشار فروش باعث شد که قیمت این نمادها در مسیر نزولی قرار گیرد و با افت قیمت بر شاخص کل فشار وارد کنند. انتشار عملکرد ۶ماه «شبریز» بر معاملات سایر نمادهای پالایشی فشار وارد کرد.

 • تشدید احتیاط در بورس تهران

  گروه بورس- همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران روز دوشنبه شاهد جوی متاثر از درگذشت ناگهانی آیت الله هاشمی‌رفسنجانی بود. با درگذشت ناگهانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام روز دوشنبه بازار با بهت ناشی از فقدان ایشان مواجه بود. هاشمی‌رفسنجانی که در دوران ریاست‌جمهوری تنها رئیس‌جمهوری ایران بود که در بازار سرمایه حضور یافته بود تاثیر مهمی در سیاست و اقتصاد ایران ایفا کرد و انتظار می‌رود فقدان وی تاثیر مهمی در آینده سیاسی کشور داشته باشد.

  در این شرایط بازار کم‌رمق‌ و بدون نقدینگی با توجه به تعطیلی روز سه‌شنبه کم‌حجم‌تر از روزهای دیگر ظاهر شد و تحت تاثیر برخی تحولات داخلی از جمله گزارش ناامید‌کننده پالایشگاه تبریز با افت بیشتر قیمت‌ سهام مواجه شد تا در نهایت شاخص با افت ۲۲۴واحدی (معادل ۳/ ۰ درصدی)به رقم ۷۸هزار و ۶۰۹واحد بسنده کند.

 • گزارشگری مالی غیرشفاف خرید اعتباری در کارگزاری‎ها

  شاهین کرزبر

  دانشجوی دکترای حسابداری

  قسمت اول

  کارگزاری‎ها به‌عنوان یکی از مهم‎ترین نهاد‌های مالی، نقش موثری را در بازار سرمایه کشور ایفا می‎کنند. با توجه به وضعیت نامناسب بازار سرمایه در سال‎های گذشته، استراتژی خرید اعتباری اوراق بهادار با یاری گرفتن از سیستم بانکی کشور و با هدف رونق‌دهی به بازار سرمایه در دستور کار قرار گرفت. در این فرآیند، کارگزاری‎ها با دریافت تسهیلات از سیستم بانکی کشور و اعطای آن به مشتریان و متقاضیان خرید اعتباری، تامین مالی مشتریان خود را به عهده می‎گیرند.

 • عرضه اولیه به روش ثبت سفارش ضرورت بازار سهام

  سنا: مدیرعامل فرابورس ایران روشن شدن دوباره موتور عرضه‌های اولیه در بورس و فرابورس را پس از دو ماه وقفه تنها با همکاری و حمایت‌های شرکت مدیریت فناوری بورس تهران و معاونت اجرایی سازمان بورس امکان‌پذیر دانست و تاکید کرد: اعضای هیات مدیره سازمان بورس نیز که موجب تصویب دستورالعمل پذیره‌نویسی و عرضه اولیه اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران شدند، نقش پررنگی در این زمینه ایفا کردند.

  پس از مدت‌ها انتظار، سرانجام روز یکشنبه گذشته فعالان بازار سرمایه شاهد نخستین عرضه اولیه سهام به روش ثبت سفارش بودند.

بیشتر