آرشیو روزنامه شماره ۳۹۴۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۳۹۴۰

  • مسیر بورس در آغاز زمستان

    دنیای اقتصاد: بورس تهران در حالی امروز اولین هفته کاری در دی‌ماه را را آغاز می‌کند که براساس نظرسنجی «دنیای‌اقتصاد»، روند کم‌نوسان شاخص کل تا پایان هفته محتمل‌ترین سناریوی پیش‌روی بورس تهران خواهد بود. در این نظرسنجی که با حضور ۳۰ کارشناس بازار سهام انجام شده، ۱۶ کارشناس روند شاخص سهام را کم‌نوسان ارزیابی کرده‌اند. عواملی همچون فضای نیمه‌تعطیل بازارهای بین‌المللی طی معاملات این هفته بورس، نسبت قیمت بر درآمد فعلی بازار و پیش‌بینی ثبات نرخ ارز از دلایل کثرت پیش‌بینی روند کم‌نوسان بورس در هفته جاری است.

  • افتتاح مرکز مطالعات مالی اسلامی

    سنا: مرکز مطالعات کاربردی مالی اسلامی با حضور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و هیات‌همراه، اعضای کمیته فقهی، استادان مطرح حوزه و دانشگاه و صاحب‌نظران مالی اسلامی و اقتصاد اسلامی در استان قم افتتاح شد. این مرکز از طریق برگزاری جلسات و نشست‌های تخصصی با صاحب‌نظران و با هدف مطالعه و بررسی ابزارهای مالی از دیدگاه فقهی و شرعی، امکان به کارگیری ابزارهای مالی جدید را در بازار سرمایه فراهم آورده است. مرکز مطالعات کاربردی مالی اسلامی به‌عنوان بازوی مشورتی کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار، با هدف توسعه ابزارهای مالی اسلامی ایفای نقش خواهد کرد.

  • پایان هفته کم رمق

    دنیای اقتصاد - همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته با کاهش ۴۳۴واحدی شاخص کل به مرز بازدهی صفر از ابتدای سال عقب‌نشینی کرد. هفته گذشته بورس تهران که توانسته بود بازدهی منفی خود را به بازدهی نزدیک به یک درصد مثبت تبدیل کند. با افت ۴۳۴واحدی شاخص کل معادل ۵/ ۰ درصد به سطح صفر بازگشت تا بورس در قعر بازدهی سال جاری بازارها قرار گیرد. با توجه به نرخ مناسب بازدهی بازار پول و اوراق و همچنین بازار ارز، بازدهی صفر درصدی بورس ناامید‌کننده خواهد بود و به این ترتیب بورس در سه ماهه باقی مانده سال شانس کمی برای عرض‌اندام در برابر بازارهای دیگر دارد.

بیشتر