شماره روزنامه ۴۲۴۴
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۰۷۳ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۰۷۳

 • بازپس‌گیری اوج تولید پس از پنج سال

  آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد رشد اقتصادی در سال ۱۳۹۵ به سطح ۵/ ۱۲ درصد و به بیشترین مقدار طی ربع قرن اخیر رسیده است. این رخداد در حالی است که نرخ تورم نیز در سال ۱۳۹۵ پس از یک ربع قرن، به سطح تک‌رقمی رسیده بود. آمارهای جدید بانک مرکزی علاوه‌بر ثبت رکورد قابل‌توجه، چند نکته قابل‌توجه را نیز منعکس می‌کند: «از شدت اثر بخش نفت در فصل زمستان نسبت به فصول قبل کاسته شده است»، «رشد بخش کشاورزی در فصل زمستان، به دمای صفر رسیده است»، «رشد منفی بخش ساختمان در فصل چهارم تعدیل شده است»، «رشد مصرف بخش خصوصی در فصل زمستان افزایش و از سطح رشد مصرف دولتی کاسته شده است» و «تشکیل سرمایه در ماشین‌آلات روند افزایشی به خود گرفته، همچنین تشکیل سرمایه بخش ساختمان در فصل چهارم مثبت شده است.

 • رمزخوانی از پیام روحانی به امیر قطر

  کامران کرمی: در نخستین سفر یک مقام سیاسی ایران به دوحه قطر پس از آغاز بحران در روابط دولت‌های عربی، پیام شفاهی رئیس‌جمهوری ایران تقدیم امیر قطر شد. در دیدار روز شنبه حسین جابری‌انصاری، معاون عربی و آفریقای وزیر خارجه ایران با محمد بن عبدالرحمن آل‌ثانی، وزیر خارجه قطر، پیام حسن روحانی به تمیم بن حمد، امیر قطر ابلاغ شد. خبرگزاری قطر (قنا) این خبر را اعلام و از افشای جزئیات آن خودداری کرده است. ناظران معتقدند ارسال این پیام در مقطع کنونی که تنش‌ها بین دوحه و ریاض به اوج رسیده است، نشانه‌ای از حمایت تهران از مواضع قطر است، به‌خصوص که دو کشور همواره در طی تاریخ، روابط فرهنگی، سیاسی و اقتصادی مثبتی داشته‌اند و همواره روابط طرفین براساس تعامل متقابل بوده است.

 • واکنش ایران به کشته‌شدن یک صیاد ایرانی

  وزارت خارجه: تیراندازی به صیادان ایرانی از سوی مرزبانی عربستان هیچ توجیهی ندارد

 • شغل‌های پردرآمد سال ۹۵

  سایت ایران‌تلنت گزارش حقوق و دستمزد سال ۹۵ را منتشر کرد. گزارش این سایت اطلاعات حقوقی ۲۸ گروه شغلی را در خود جا داده است. در هر گروه شغلی نیز، اطلاعات حقوق و دستمزد در سه رده سازمانی متخصصان و کارکنان عادی، مدیران میانی و مدیران عالی بررسی شده است. در این گزارش گروه‌های شغلی با بالاترین متوسط درآمد در سطوح مختلف رتبه‌بندی شده‌اند.

  سطح اول شاغلانی را شامل می‌شود که مهارت تخصصی داشته و بر عملکرد فرد یا افراد دیگر نظارت ندارند. سطح دوم، به شاغلانی اطلاق می‌شود که در ذیل وظایف خود بر کار فرد یا افراد سطح یک نظارت دارند.

 • باز شدن چتر عدالت در افزایش حقوق کارکنان دولت

  معاون سرمایه انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور اعلام کرد: «مصوبه اسفند ماه سال گذشته هیات وزیران درخصوص افزایش امتیاز حقوق مبنای کارکنان دستگاه‌های دولتی به‌زودی تقدیم شورای‌عالی حقوق و دستمزد می‌شود. » این مقام مسوول تاکید کرد که دیگر مانند گذشته، اجرای برخی ظرفیت‌های قانونی در مورد افزایش حقوق کارکنان دولت منوط به پیشنهاد دستگاه‌های اجرایی نیست و سازمان اداری و استخدامی کشور برای همه دستگاه‌ها به‌صورت سراسری اجرا خواهد کرد. این امر در جهت رفع برخی تبعیض‌هایی است که در مورد افزایش حقوق کارکنان دولت وجود داشته است.

 • تجمع اعتراضی کارکنان مترو تهران

  ایرنا: جمعی از کارکنان شرکت بهره برداری مترو تهران روز گذشته با تجمع در ساختمان مرکزی این شرکت در خیابان انقلاب (چهارراه کالج) دراعتراض به آنچه «مدیریت نادرست مالی» شرکت مترو خواندند، تجمع کردند. تجمع‌کنندگان نسبت به عملکرد «محمد احمدی بافنده» مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران و نیز آنچه سکوت شورای شهر در قبال حق ضایع شده خود می‌خواندند، شعارهایی سر دادند. «احمدی بافنده، پول ما را پس بده»، «سکوت شورای شهر، خیانت است به ملت» و «حق خوری، خیانت؛ لعنت به این ریاست» از جمله شعارهای معترضان به عملکرد شرکت بهره‌برداری مترو تهران بود.

 • کاغذ باطله بدهید لوازم‌التحریر بگیرید

  ایسنا: شهردار منطقه ۷ تهران از اجرای طرح جمع‌آوری کاغذهای باطله و ارائه لوازم‌التحریر در ازای آن در این منطقه در راستای تحقق طرح آسمان آبی زمین پاک خبر داد. سعید طلوعی با اعلام این مطلب افزود: «با اجرای این طرح؛ کودکان به‌صورت عملی با مبحث تفکیک پسماند و مسائل بازیافت آشنا شده و مشارکت در مسائل شهری را تمرین می‌کنند. » مقرر است این طرح از ۱۰تا ۱۴ تیر در تمامی ۱۴جایگاه بازیافت منطقه اجرا شود.

  .
 • تبلیغات روی شیشه اتوبوس‌ها ممنوع است

  فارس: رئیس کمیته عمران شورای اسلامی شهر تهران، گفت: «هرگونه تبلیغات روی شیشه اتوبوس‌ها ممنوع است، چرا که با این تبلیغات اتوبوس‌ها شبیه زندان‌های متحرک شده‌اند. »

  اقبال شاکری نسبت به تبلیغات روی بدنه اتوبوس‌ها انتقاد کرد و گفت: «به شهرداری تهران تذکر داده می‌شود که درخصوص رعایت ضوابط ایمنی و بصری و رعایت فرهنگ ایرانی -اسلامی در تبلیغات روی بدنه اتوبوس‌ها نظارت کامل‌تری اتخاذ کند. » او ادامه داد: «در حال حاضر به رغم اینکه دستورالعمل ضوابط تبلیغات در ناوگان حمل و نقل عمومی کشور از طرف وزارت کشور و شورای عالی ترافیک از سال ۸۹ ابلاغ شده اما مشکلات زیادی در تبلیغات روی بدنه اتوبوس‌ها در سطح شهر دیده می‌شود.

 • مقابله به‌مثل تهران با واشنگتن

  دنیای اقتصاد: پس از آنکه آمریکا در یک اقدام مخالف با روح برجام، طرح تحریم‌های جدید علیه ایران در سنا را تصویب کرد، تهران نیز یکسری تصمیمات و اقدامات متقابل را در دستور کار قرار داده است تا اگر این طرح‌ها عملیاتی شود، ایران نیز بتواند اقدامات متقابلی انجام دهد. علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای‌عالی امنیت ملی روز گذشته در سخنانی با اشاره به اقدام سنای آمریکا در تحریم ایران گفت: «در جلسه اخیر هیات نظارت بر اجرای برجام، مصوبه مجلس سنای آمریکا به دقت مورد بررسی قرار گرفت و تصمیمات لازم درخصوص انجام اقدامات و فعالیت‌های متقابل اتخاذ شد.

 • اگر آمریکا تغییر رویه ندهد، گام‌های اساسی‌تری برخواهیم داشت

  دنیای اقتصاد: سرلشکر سیدیحیی رحیم‌صفوی، دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا در سخنانی تاکید کرد که آمریکایی‌ها در صحنه میدان نبرد، توان عملیاتی و اطلاعاتی سپاه را به‌خوبی درک کرده‌اند و شکست‌های سختی متحمل شده‌اند. سرلشکر صفوی که به منظور تشریح عملیات‌های دفاع‌مقدس و آشنایی با جنگ تحمیلی در جمع پرسنل و نیروهای تحت آموزش آموزشگاه شهید مدرس نیروی زمینی سپاه سخنرانی می‌کرد، با تشریح شرایط سیاسی و امنیتی منطقه جنوب غرب آسیا و راهبرد جمهوری اسلامی ایران افزود برای آنکه جنگی به سراغمان نیاید باید «آمادگی‌های» خود را افزایش دهیم و هزینه‌های حفظ آمادگی به مراتب کمتر از هزینه‌های اداره جنگ است.

 • سفر منطقه‌ای ظریف به شمال آفریقا

  دنیای اقتصاد: محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران روز یکشنبه در راس یک هیات سیاسی برای دیدار با مقام‌های عالی‌رتبه الجزایری، وارد الجزیره پایتخت این کشور شد. رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در بدو ورود مورد استقبال رسمی «عبدالقادر مساهل» وزیر امور خارجه الجزایر و رضا عامری سفیر ایران در الجزایر قرار گرفت. پیش‌تر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، با اعلام سفر ظریف به شمال آفریقا اعلام کرد: «این سفر دو روزه که با دعوت رسمی صورت می‌پذیرد، به کشورهای الجزایر، موریتانی و تونس خواهد بود و ایشان با مقام‌های عالی‌رتبه این کشورها دیدار و گفت‌وگو خواهند کرد.

 • چگونگی جنگ ایران با داعش

  دنیای اقتصاد -رفیعه هراتی: روزنامه واشنگتن‌پست در مقاله‌ای به حمله تروریستی داعش به مجلس و مرقد امام خمینی(ره) پرداخته و نحوه مبارزه ایران با این گروه تروریستی را بررسی کرده است. در این مقاله آمده است:

  گروه تروریستی داعش در ماه جاری نخستین حمله خود را در خاک ایران انجام داد که منجر به کشته شدن ۱۷ نفر و جراحت ۵۰ نفر شد. از سال ۲۰۱۴ ایران برای این گروه تروریستی یک هدف اصلی بود و هنوز هم هست. اما نیروهای امنیتی ایران از طریق یک برنامه ضد‌ترور گسترده به‌طور موثر این تهدیدات را خنثی کرده‌اند.

 • روز بیست و چهارم

  اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ فِیهِ مَا یُرْضِیکَ وَ أَعُوذُ بِکَ مِمَّا یُؤْذِیکَ وَ أَسْأَلُکَ التَّوْفِیقَ فِیهِ لِأَنْ أُطِیعَکَ وَ لا أَعْصِیَکَ یَا جَوَادَ السَّائِلِینَ

  خدایا در این ماه آنچه تو را خشنود مى‌کند از تو درخواست می‌کنم و از آنچه تو را ناخشنود می‌کند به تو پناه مى‌آورم و از تو در این ماه توفیق اطاعت و ترک نافرمانى‌ات را خواستارم، اى بخشنده به نیازمندان.

  .
 • هشدار جهانگیری درباره کم‌آبی در کشور

  ایرنا: اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری نسبت به مشکل کم‌آبی در کشور هشدار داد و بر ضرورت اصلاح الگوی مصرف تاکید کرد. او روز گذشته در صفحه توییتر خود نوشت: «مشکل کم‌آبی کشور جدی است. باید با اصلاح الگوی مصرف و اصلاح الگوی کشت از منابع آب کشور حفاظت کنیم. »

  درخواست از رسانه‌ها

  همچنین به گزارش «ایرنا» در پی انتشار مطلبی مجعول به همراه عکس در حساب توییتر غیرواقعی و جعلی به نشانی Dr_Ejahangiri@ و باز نشر آن در یکی از نشریات و انتساب آن به اسحاق جهانگیری، دفتر معاون اول رئیس‌جمهور از رسانه‌ها و کاربران فعال در فضای مجازی خواست تا برای بازنشر و انتشار مطالب به آدرس‌های صحیح و رسمی متعلق به وی در توییتر، اینستاگرام و تلگرام مراجعه کنند.

 • انهدام کامل تیم تروریستی در قصرقند

  دنیای اقتصاد: تیم تروریستی در قصرقند کاملا منهدم شد. به گزارش خبرگزاری فارس، سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران دیروز با اعلام این خبر گفت: تیم تروریستی که از چند روز پیش در منطقه قصرقند با آنها درگیر شده بودیم دیروز با کشته شدن ۵ نفر دیگر از عناصر آنها به‌طور کامل منهدم شد. او افزود: باقیمانده این تیم پس از تعقیب توسط تیم‌های اطلاعاتی قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه ظهر دیروز در محاصره افتادند و پس از درگیری به هلاکت رسیدند.

  بررسی ابعاد حادثه تروریستی مجلس

  همچنین دیروز یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از بررسی ابعاد حادثه تروریستی مجلس در جلسه روز سه‌شنبه هفته جاری کمیته امنیت این کمیسیون خبر داد.

 • امام را خدا تعیین می‌کند نه آرای مردم

  آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی مرجع تقلید و استاد حوزه علمیه قم در مراسم احیای شب قدر در مدرسه علمیه امام کاظم(ع) تاکید کرد: نباید بگوییم که حاکم را رای مردم تعیین می‌کند، رسول اکرم(ص) فرمود که «تعیین جانشین من با خدا است و خداوند به هر کسی که خواست، ولایت می‌دهد» و کتاب‌های زیادی درباره غدیر نوشته شده است.

  به گزارش خبرگزاری تسنیم وی با اشاره به سخنان مطرح‌شده درباره ولایت امام علی(ع) اظهار کرد: یکی از دولتمردان گفته است که مبنای ولایت از دیدگاه امام علی(ع) نظر مردم بود و دموکراسی میراث این امام معصوم است، این حرف عجیبی است، او یک صفحه از نهج البلاغه را دیده و بقیه را ندیده است.

 • آخرین تصمیم در مورد رئیس شورا و شهردار تهران

  عصر ایران نوشت: بنابر تصمیم شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان قرار است محسن هاشمی رئیس شورای شهر شود. یک منبع آگاه در گفت‌وگو با عصر ایران گفت: در جلسه‌ای که شورای سیاستگذاری اصلاحات تشکیل داد، قرار بر این شد که آقای محسن هاشمی به‌دلیل رای بالا و اولی که در انتخابات شورای شهر پنجم کسب کردند، به‌عنوان رئیس شورای شهر انتخاب و شهردار از خارج از لیست و اعضای شورای شهر تهران انتخاب شود.

  .
 • وزرایی که احتمالا ابقا خواهند شد

  خبرآنلاین نوشت: سیده‌فاطمه ذوالقدر، عضو فراکسیون امید مجلس شورای‌اسلامی با تاکید بر ضرورت معرفی حداقل سه وزیر پیشنهادی دولت دوازدهم از بین خانم‌ها گفت که احتمالا ۵۰ درصد کابینه بعدی تغییر خواهد کرد. نماینده مردم تهران در مجلس گفت: طبق خبرهایی که ما شنیده‌ایم، احتمالا وزرای خارجه، بهداشت،‌ اقتصاد و اطلاعات در پست‌های خود ابقا خواهند شد. ذوالقدر در پایان حسن یونس سینکی را به‌عنوان گزینه احتمالی وزارت صنعت، موسوی لاری را به‌عنوان گزینه احتمالی وزارت کشور و حسین کمالی را به‌عنوان گزینه احتمالی وزارت کار عنوان کرد.

 • نظر الله‌کرم در مورد حضور زنان در ورزشگاه

  خبرآنلاین نوشت: حسین الله‌کرم در گفت‌وگو با اعتماد گفت: اصل حضور زنان در ورزشگاه مردان در‌صورتی‌که عفاف جامعه حفظ شود، مانعی ندارد. این هم حرف من نیست، حرف آیات عظامی همچون مکارم شیرازی و جعفر سبحانی است. آنها می‌گویند ورود زنان به ورزشگاه‌ها جایز نیست به‌دلیل اینکه در زمان بازی مردان، عفت و عفاف زنان مورد اشکال واقع می‌شود. او در پاسخ به این سوال که دقیقا تعبیر شما از لفظ آتش به اختیار رهبری چیست؟ گفت: گرچه لفظ آتش به اختیار یک راهبرد نظامی است، اما یک استراتژی است که می‌تواند مبانی و راهبردهای موضوع را در مسائل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی موردتوجه قرار بدهد.

 • بحث لیدری در جریان اصولگرا

  انتخاب نوشت: عباس سلیمی‌نمین از چهره‌های اصولگرا در گفت‌وگو با انتخاب در مورد بحث لیدری ابراهیم رئیسی بر جریان اصولگرایی گفت: در این قضیه آقای رئیسی یکسری ظرفیت‌هایی در قالب یک نامزد دارد، اما در قالب اینکه ما او را لیدر قرار دهیم،‌ به جمع‌بندی رسیده‌اند که در این قضیه شورایی باشد و اگر قرار است که او لیدر باشد، قطعا آقای موحدی‌کرمانی ریش سفیدتر است و شیخوخت بیشتری دارد. اصولگرایان در واقع آمدند و از وادی شیخوخت یک مقدار پارلمانی‌تر عمل کردند. او همچنین گفت «دفاع از تتلو به رئیسی نمی‌خورد، خیلی کار ناپخته‌ای کردند.

 • آخرین وضعیت پرونده اسیدپاشی جنوب تهران

  ایسنا نوشت: قاضی دشتبان، قاضی شعبه دهم دادسرای امور جنایی تهران درباره آخرین وضعیت پرونده اسیدپاشی در خیابان‌ فداییان اسلام گفت: همانطور که پیش از این نیز اعلام شد، عامل اسیدپاشی دستگیر شده است و تحقیقات در این پرونده همچنان ادامه دارد. وی اضافه کرد: هنوز نظریه پزشکی‌قانونی در رابطه با میزان صدمات مصدومان پرونده اسیدپاشی به ما اعلام نشده و به دست‌مان نرسیده است. روز پنج‌شنبه، ۱۸ خرداد در پی یک مورد حادثه اسیدپاشی ۱۴ نفر مصدوم و به بیمارستان اعزام شدند.

  .
 • درخواست نماینده مجلس از دادستان تهران

  ایلنا نوشت: عضو هیات‌رئیسه فراکسیون امید مجلس شورای‌اسلامی در نامه‌ای خطاب به دادستان تهران خواستار تسهیل وضعیت یک معلم و فعال صنفی زندانی شد. فاطمه سعیدی، نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در نامه‌ای به عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، خواستار مساعدت دادستانی جهت تسهیل روند ملاقات و درمان اسماعیل عبدى، معلم و فعال صنفی زندانی شد.

  .
 • علت غرق شدن کشتی دنا در کیش - ۲۹ خرداد ۹۶

  ایسنا نوشت: کشتی مسافربری دنا که در اسکله ۱۶ بندر تجاری کیش پهلو گرفته بود، به‌دلیل سهل‌انگاری خدمه کشتی و بازماندن دریچه مجاور اگزوز سمت چپ و شدت آب‌گرفتگی غرق شد. کشتی مسافربری دنا یکی از کشتی‌های ایمن و باکیفیت جزیره کیش است که با ظرفیت ۲۳۰ مسافر در مسیر جزیره کیش تا بندر چارک تردد می‌کرد. این حادثه تلفاتی دربر نداشته است.

  .

بیشتر