شماره روزنامه ۴۱۷۲
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۰۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۰۲۵

 • دستور آغاز عملیات بازسازی خانه‌های آسیب دیده

  دنیای اقتصاد: حسن روحانی رئیس‌جمهوری روز گذشته به‌منظور بررسی آخرین وضعیت سیل‌زدگان آذربایجان شرقی، به تبریز سفر کرد. رئیس‌جمهوری، در جمع خبرنگاران ضمن تسلیت به داغداران حادثه سیل آذربایجان، تاکید کرد که دولت یازدهم با همه توان خود برای کمک و رفع مشکلات حادثه‌دیدگان تلاش خواهد کرد.

  به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، رئیس‌جمهور ادامه داد: از همان لحظات آغاز این حادثه ناگوار، ضمن پیگیری اقدامات انجام شده از طریق استاندار و فرستادن وزیر نیرو به منطقه، در دولت نیز بررسی‌ها و اقدامات خوبی برای کمک به مردم این استان انجام شد.

 • انتخابات باید گسترده، سالم، پرشور و با امنیت برگزار شود

  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز چهارشنبه در دیدار فرماندهان و جمعی از یگان‌های نیروهای چهارگانه ارتش به مناسبت روز ارتش و نیروی زمینی با اشاره به نقش اقتدار، توانایی‌ها و انگیزه بالای ارتش در تامین امنیت کشور، نیروهای نظامی را یکی از مولفه‌های تامین امنیت برشمردند و با تاکید بر تاثیر عملکرد دستگاه‌های اقتصادی، علمی و تحقیقاتی و آموزشی و فرهنگی در جلوگیری از به نتیجه رسیدن اهداف دشمن، اولویت درجه یک کشور را مسائل اقتصادی دانستند و گفتند: اصلی‌ترین وظیفه مسوولان، پیگیری سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به‌ویژه در بخش اشتغال و تولید و تلاش جدی برای حل مشکلات معیشتی مردم و همچنین ایستادگی در مقابل ابرقدرت‌ها و نترسیدن از تشر آنها است.

 • افزایش حمایت اصولگرایان معتدل از روحانی

  دنیای اقتصاد: با نزدیک شدن به زمان انتخابات ریاست‌جمهوری، ستادهای حامی هر یک از کاندیداها به‌تدریج فعالیت خود را آغاز خواهند کرد. همچنان که روز گذشته بهروز نعمتی، نماینده تهران در مجلس از تشکیل ستاد اصولگرایان حامی «روحانی» که برخی از نمایندگان هم در آن عضویت دارند از هفته آینده خبر داد. خبری که با توجه به انتساب طیف حمایت‌کننده از حسن روحانی از اهمیت زیادی برخوردار است. بهروز نعمتی در گفت‌وگو با «ایسنا» در این ارتباط گفت: طیف‌های مختلفی از اصولگرایان از جمله اصولگرایان معتدل، معتدلین و مستقلین به غیر از جبهه مردمی نیروهای انقلاب از کاندیداتوری آقای روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم حمایت می‌کنند.

 • پس‌لرزه ابلاغیه شورای نگهبان درباره اقلیت‌ها

  دنیای اقتصاد: ابلاغیه دبیر شورای نگهبان مبنی بر جلوگیری از تایید صلاحیت کاندیداهای اقلیت‌های دینی در انتخابات شوراهای شهر و روستا واکنش مجلسی‌ها را برانگیخت؛ ابلاغیه‌ای که تفسیری جدید از تبصره ماده ۲۶ قانون مصوب سال ۷۵ ارائه می‌دهد. یک روز پس از آنکه «ایلنا» با انتشار ابلاغیه‌ای که در سربرگ شورای نگهبان و با امضای آیت‌الله جنتی نگاشته شده بود، از ابلاغ فرمان جلوگیری از تایید صلاحیت کاندیداهای اقلیت‌های دینی در انتخابات شوراهای شهر و روستا از سوی دبیر شورای نگهبان خبر داد، پای این موضوع به تذکرات نمایندگان در جلسه علنی دیروز پارلمان باز شد و این ماجرا تا آنجا پیش رفت که علی لاریجانی نیز خواستار رعایت قانون درباره حضور پیروان ادیان الهی در انتخابات شوراها شد.

 • جهانگیری بسته‌های رونق تولید و اشتغال را ابلاغ کرد

  دنیای اقتصاد: معاون اول رئیس‌جمهوری در ابلاغیه‌ای، دستگاه‌های اجرایی و وزارتخانه‌‌های مختلف را به اجرای «بسته‌های رونق تولید و اشتغال» در سال ۹۶ مکلف کرد. اسحاق جهانگیری در این ابلاغیه تاکید کرده است: دستگاه‌های اجرایی باید برنامه اجرایی مربوطه را مطابق مفاد و زمانبندی مندرج در بسته‌ها در قالب «نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی- نیپا» تنظیم و از طریق سامانه نیپا به دبیرخانه ستاد ارسال و گزارش ماهانه اقدامات به عمل آمده برای اجرای این مصوبه را به‌طور مستمر به دبیرخانه ستاد ارائه کنند.

 • تشکیل کمیته بررسی تخلفات انتخاباتی در وزارت کشور

  ایسنا: وزیر کشور گفت: کمیته بررسی تخلفات انتخاباتی به‌منظور بررسی تبلیغات و فعالیت‌های انتخاباتی در وزارت کشور تشکیل شد. عبدالرضا رحمانی‌فضلی افزود: این کمیته مخصوص بررسی تبلیغات و فعالیت‌های نامزدهای انتخابات، حامیان آنها و احزاب و گروه‌های سیاسی در رسانه‌های مکتوب و مجازی است. وی در پاسخ به این پرسش که آیا تخلفی هم تاکنون گزارش شده است، تصریح کرد: بله گزارش‌های متعددی از سوی نامزدها و ستادهای آنها به ما رسیده است و دوستان ما هم در حال بررسی این گزارش‌ها هستند. وزیر کشور گفت: اگر در بررسی‌های خود به این نتیجه برسیم که تخلفی از قانون انجام شده است، حتما گزارش آن را به کمیته بررسی تخلفات انتخاباتی در قوه‌قضائیه ارجاع می‌دهیم.

 • پیچ‌و‌خم‌های فراوان در گرفتن مجوز فسادزاست

  ایرنا: معاون اول قوه‌قضائیه گفت: وجود پیچ‌و‌خم‌های فراوان برای گرفتن مجوز فساد می‌آورد و موجب سوءاستفاده بعضی افراد می‌شود. غلامحسین محسنی‌اژه‌ای دیروز در همایش روسای‌کل، معاونان اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری‌ها و دادستان‌های مراکز استان، با اشاره به اظهارات علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی مبنی‌بر وجود پیچ‌و‌خم فراوان برای گرفتن مجوز، با ذکر مثالی افزود: فردی پیش بنده آمد و گفت که قصد داشت مجوز ال‌سی بگیرد و دو ماه در بانک مدنظر دنبال انجام کار بود تا اینکه فردای روزی که کارش انجام شد، در نهایت در یک نامه غیررسمی به او اعلام شده هیات‌مدیره آن بانک در پنج درصد سود او شریک است.

 • حمید محمدی رئیس سازمان حج و زیارت شد

  ایرنا: سید‌رضا صالحی‌امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور حکمی، حمید محمدی را به‌عنوان رئیس جدید سازمان حج و زیارت منصوب کرد. حمید محمدی تا پیش از انتصاب سعید اوحدی، رئیس پیشین سازمان حج و زیارت، معاون این سازمان بود که طی چند ماه گذشته تاکنون به‌عنوان سرپرست سازمان حج و زیارت فعالیت می‌کرد.

  .
 • عزم مجلس برای رفع موانع مالیاتی

  دنیای اقتصاد: مجلسی‌ها در جلسه علنی دیروز پارلمان، با تصویب کلیات و جزییات طرح تنقیح قوانین مالیاتی کشور عزم جدی مجلس برای رفع موانع تولید و سرمایه‌گذاری را نشان دادند. این طرح به تنقیح ۳۷۱ ماده و شناسایی ۱۹۰ ماده تاریخ گذشته و ۱۹۹ قانون منسوخ می‌پردازد.

  همچنین دیروز علی لاریجانی، رئیس مجلس از معاونت قوانین پارلمان خواست هرچه سریع‌تر قوانین مالیاتی منسوخ را تنقیح کند. لاریجانی با بیان اینکه، با تصویب طرح تنقیح قوانین مالیاتی کشور، اراده مجلس را برای حل و فصل یکی از مسایل مهم کشور نشان دادیم، افزود: قوانین انبوهی وجود دارد که ناسخ و منسوخ یکدیگرند.

 • توصیه آیت‌الله مکارم شیرازی به نامزدهای انتخابات

  ایرنا نوشت: آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید گفت: نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری با درک شرایط حساس منطقه و جهان مراقب باشند تا در تبلیغات و سخنان آنان چهره نظام تخریب نشود. وی روز گذشته در جلسه درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم گفت: در جمهوری اسلامی نامزدها و طرفداران آنها مسوولیت دارند که دروغ نگویند، وعده دروغ ندهند و عوام فریبی نکنند. ما مسلمانیم و اعتقاد داریم در روز جزا باید در مقابل همه کارهایی که انجام دادیم پاسخگو باشیم، بنابراین نباید برای رسیدن به قدرت دیگران را تخریب کرد و به مردم دروغ گفت.

 • آیت‌الله نوری همدانی: معترض به شورای نگهبان مفسد‌فی‌الارض است

  الف نوشت: آیت‌الله نوری همدانی یکی از مراجع تقلید شیعیان به وظایف شورای نگهبان و لزوم پیروی از نظر این شورا تاکید کرد و اظهار کرد: تایید صلاحیت‌ها بر عهده شورای نگهبان است و اگر کسی اعتراض کند در واقع گناه کرده و امام خمینی(ره) در صحیفه نور هم اشاره کرده‌اند فرد معترض حتی مفسد‌فی‌الارض است.

  .
 • استعفای فرهاد رهبر از هیات نظارت بر انتخابات تهران

  ایسنا نوشت: به‌دنبال انتشار اخباری مبنی‌بر همراهی فرهاد رهبر با حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی برای ثبت‌نام در ستاد انتخابات کشور، مشخص شد، فرهاد رهبر از حضور در این هیات استعفا داده و اکنون نصرآبادی به جای وی در هیات نظارت بر دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در استان تهران حضور دارد. اعضای هیات نظارت بر دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در استان تهران عبارت بودند از: محمدحسن صادقی‌مقدم، فیروز اصلانی، قاسم محمدطهرانی، غلامحسین اسماعیلی و فرهاد رهبر که اواخر دی ماه سال ۹۵ تعیین شده بودند.

 • انتقاد پزشکیان از بازداشت ادمین کانال‌های تلگرامی

  ایلنا نوشت: مسعود پزشکیان، نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر نادرست بودن شیوه برخورد با ادمین‌های کانال‌های تلگرامی بازداشت شده، گفت: این درست نیست که هشداری ندهیم و ناگهان، ۱۲ کانال را ببندیم و اجازه ندهیم کسی این افراد را ببیند و تکلیف‌شان را هم روشن نکنیم که چرا و چگونه باید محاکمه شوند. وی افزود: بازداشت این افراد کار درستی نیست. اگر سیستم ما هوشیار و آگاه است، باید در قدم نخست به افراد اعلام کند راهی که می‌روند اشتباه است و به جاده خاکی رفته‌اند. او در واکنش به این سوال که آیا باتوجه به اظهار نگرانی رئیس فراکسیون امید و دیگر اعضای آن، احتمال اقدامی موثر در راستای آزادی این افراد وجود دارد، گفت: به هر حال در مجلس پیگیر هستیم و قرار است جلسه‌ای برگزار کنیم که مشخص شود، تکلیف چیست.

 • انصراف دو کاندیدای ریاست‌جمهوری

  فارس نوشت: محمد زارع فومنی، دبیرکل حزب مردمی اصلاحات از نامزدی در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری انصراف داد. طبق آن چیزی که در اطلاعیه وی آمده است دلیل انصراف فومنی ایجاد فضای بیشتر برای در دست گرفتن امور توسط نسل دوم و سوم اعلام شده است. همچنین به گزارش خبرآنلاین، قدرتعلی حشمتیان، رئیس خانه احزاب در نامه‌ای خطاب به ستاد انتخابات وزارت کشور و شورای نگهبان، انصراف خود را از کاندیداتوری برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶ اعلام کرد.

  .
 • سیگنال آمریکایی به نفع برجام

  دنیای اقتصاد: وزیر خارجه ایالات‌متحده، در نامه‌ای به رئیس‌ مجلس نمایندگان آمریکا، تایید کرده‌ که ایران به توافق هسته‌ای پایبند بوده است. دولت آمریکا باید هر ۹۰ روز گزارشی از روند اجرای برجام به کنگره آمریکا ارائه و پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید کند و این اولین تاییدیه دولت ترامپ در این باره ‌است. به گفته ناظران، ارسال این نامه اگرچه به مفهوم تعلیق مجدد تحریم‌های هسته‌ای نیست، اما گامی مهم در این چارچوب به‌شمار می‌رود. دولت آمریکا باید ۲۹ اردیبهشت بار دیگر تعلیق تحریم‌های ایران را به مدت چهار ماه دیگر تمدید کند.

 • عربستان تضمین امنیت زائران ایرانی در حج را پذیرفت

  ایرنا: عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تضمین امنیت، عزت و سلامت زائران ایرانی در حج تمتع مورد پذیرش عربستان قرار گرفته است، گفت: «برگزاری حج عمره منوط به موفقیت‌آمیز بودن برگزاری حج تمتع است. » اکبر رنجبرزاده در حاشیه جلسه علنی مجلس در جمع خبرنگاران درباره جلسه غیرعلنی صبح چهارشنبه اظهار کرد: «این جلسه با حضور رضا صالحی‌امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حجت‌الاسلام سید علی قاضی عسگر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت برگزار شد.

  در این جلسه قاضی عسگر و صالحی‌امیری گزارش مفصلی در مورد اعزام حجاج ایرانی به بیت‌الله‌الحرام ارائه کردند.

 • ادعای بی‌اساس وزیر دفاع آمریکا علیه ایران - ۳۱ فروردین ۹۶

  ایسنا: وزیر دفاع آمریکا با طرح ادعایی بی‌اساس علیه ایران گفت که ایران به حوثی‌ها موشک می‌دهد. به گزارش المستقبل، جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا که برای اولین بار به عربستان سفر کرده است. وی در گفت‌وگو با روزنامه‌نگاران مدعی شد: «ایران در درگیری‌های یمن مداخله دارد و ما می‌بینیم که ایران به حوثی‌ها موشک می‌دهد تا عربستان را بزند و این امری است که باید متوقف شود،‌ زیرا مردم بی‌گناه زیادی در این درگیری‌ها می‌میرند. » وی در ادامه گفت: «آمریکا برای حل درگیری‌های یمن و انجام مذاکرات تحت نظر سازمان ملل حرکت می‌کند و ما و هم‌پیمانانمان برای آغاز این مذاکرات تلاش می‌کنیم.

 • ادامه رایزنی‌های ظریف در سفر به آسیای میانه

  دنیای اقتصاد: محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران صبح روز چهارشنبه به وقت محلی با همتای قرقیز خود در بیشکک دیدار و رایزنی کرد. به گزارش «ایسنا» ظریف بعد از شرکت در همایش مشترک تجار ایرانی و قرقیزستانی و سخنرانی در جمع آنها با «اردلان عبدالدایف» وزیرخارجه قرقیزستان نیز دیدار و رایزنی کرد. ظریف در ادامه سفر منطقه‌ای خود به آسیای میانه، سه‌شنبه شب به منظور دیداری رسمی با مقامات قرقیزستان وارد بیشکک شد. سفر منطقه‌ای وزیر امور خارجه به آسیای میانه از بعدازظهر روز یکشنبه آغاز شد.

 • سنایی: همکاری ایران و روسیه در منطقه بسیار مهم است

  تسنیم: مهدی سنایی، سفیر ایران در روسیه روز سه‌شنبه طی سخنرانی در مراسم بزرگداشت روز ارتش در ایران تاکید کرد که همکاری‌های تهران و مسکو در راستای حمایت از صلح در منطقه و گسترش همکاری‌های نظامی دوجانبه، گویای سطح بالای اعتماد بین دو کشور است. به گزارش خبرگزاری «نووستی»، سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه معتقد است که پیروزی بر تروریسم نیازمند افزایش همکاری‌های جهانی است و تهران و مسکو نیز در همین راستا فعالانه برای حمایت از صلح در منطقه همکاری می‌کنند.

  سنایی همچنین افزود: «یکی از مهم‌ترین وظایف ارتش جمهوری اسلامی ایران، دفاع از کشور در برابر گروه‌های تروریستی است که به یک چالش در عرصه امنیتی منطقه و جهان تبدیل شده‌اند.

 • استقبال کویت از گفت‌وگو با ایران

  شیخ صباح الخالد الحمد الصباح، وزیر خارجه کویت در یک کنفرانس خبری مشترک با زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان گفت که کویت و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس ایران را کشوری مهم در منطقه می‌دانند. به گزارش الوسط، وزیر خارجه کویت افزود: «روابط طبیعی ایران و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس به سود تمام کشورهای منطقه است و کویت با حمایت شورای همکاری خلیج‌فارس مقدماتی را فراهم کرده است تا زمینه‌های اجرای گفت‌وگو با ایران انجام شود. » وی در پایان تاکید کرد: «نشست مشورتی شورای همکاری خلیج‌فارس که در اواسط ماه آینده برگزار می‌شود، فرصت مناسبی برای بررسی این موضوع است.

 • مخالفت العبادی با رفراندوم استقلال کردها

  پایگاه خبری ایلاف: نخست‌وزیر عراق تاکید کرد که آرمان‌های کردها برای تشکیل کشور مستقل حقی قانونی است؛ اما برگزاری همه‌پرسی در شرایط کنونی به نفع‌شان نیست. حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق در کنفرانس مطبوعاتی در بغداد گفت: مذاکرات هیات کردی که هفته گذشته به بغداد سفر کرد درباره برافراشته شدن پرچم اقلیم کردستان بر فراز ساختمان‌های ادارات دولتی در استان کرکوک بود. این برخورد آنها درست نیست؛ چراکه ادارات مذکور نهادهای رسمی وابسته به دولت عراق هستند و ما تنها اجازه برافراشته شدن پرچم اقلیم کردستان بر فراز مقرهای احزاب کرد را داده بودیم.

بیشتر