شماره روزنامه ۴۲۵۰
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۱۴۴ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۱۴۴

 • یگان ویژه برای ترور رهبران کره‌شمالی

  «سونگ یونگ مو»، وزیر دفاع کره‌جنوبی، به نمایندگان پارلمان اعلام کرد که یگانی از نیروهای ویژه تا پایان سال جاری تشکیل خواهد شد که «یگان گردن‌زنی» نامیده می‌شود. هدف این یگان، زدن گردن رهبران کره‌شمالی اعلام شده است. این پیامی تهدیدآمیز است که سئول درحال مخابره آن است. آخرین باری که کره‌جنوبی تصمیم به ترور رهبر کره‌شمالی گرفت، در اواخر دهه ۶۰ بود. تصمیمی که طبق نقشه پیش نرفت و ناکام ماند و حتی به طغیان گردان‌های ترور منجر شد.

  دنیای اقتصاد، محمدحسین باقی: دونالد ترامپ و اعضای کنگره آمریکا روز سه ‌شنبه (۲۱ شهریور) اعلام کردند که باید گام‌های بیشتری برای توقف برنامه هسته‌ای کره‌شمالی برداشته شود.

 • اردوغان در آغوش پوتین

  دنیای اقتصاد: یکی از نشانه‌های چرخش ترکیه به سمت روسیه و دوری از ناتو و کشورهای غربی، سخنان رجب طیب اردوغان در روز سه‌شنبه بود که گفت ترکیه قرارداد خرید موشک‌های زمین به هوا را با مسکو امضا کرده است.

  به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، این قرارداد در شرایطی رقم می‌خورد که ترکیه به‌رغم اختلافاتی که با مسکو بر سر سوریه دارد اما نگاهش را به این کشور تغییر داده و مجددا خود را به مسکو نزدیک کرده است. این در حالی است که روابط ترکیه با ایالات‌متحده و کشورهای اروپایی با تنش‌هایی همراه بوده است.

 • نه «صلح آمریکایی» نه «صلح چینی» - ۲۳ شهریور ۹۶

  نویسندگان: مایکل دی سوین، ونیان دنگ و اوبه ری لسکور
  ترجمه: محمدحسین باقی

  سیاست آغازگر نبودن در استفاده از تسلیحات هسته‌ای محصول سیاست خارجی غیرمتعهدانه صلح‌آمیز و مستقل چین است. این در تضاد کامل با رویکرد آمریکا مبنی بر استفاده از تسلیحات هسته‌ای به‌عنوان روش مهمی برای حفظ جایگاه استراتژیک در روابط با متحدانش قرار دارد. آمریکا براساس استراتژی بازدارندگی‌اش بر کنترل متحدانش متمرکز شده آن هم با چند روش: تامین چتر هسته‌ای برای آنها، جلوگیری از توسعه تسلیحات هسته‌ای آنها و همزمان ساخت یک نظام امنیتی جهانی به رهبری آمریکا.

 • گردهمایی نیویورک زیر سایه بحران میانمار

  دنیای اقتصاد: انتقادها به اندازه‌ای از آنگ سان سوچی، برنده جایزه صلح نوبل بالا گرفته که وی ترجیح داد برای سخنرانی در صحن سازمان ملل به آمریکا سفر نکند. به گزارش رویترز، دولت میانمار روز چهارشنبه اعلام کرد، آنگ سان سوچی، رهبر این کشور که با انتقادهای شدیدی از بابت عملکردش در قبال خشونت‌های اخیر علیه مسلمانان روهینگیا مواجه شده امسال در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک سخنرانی و شرکت نخواهد کرد.

  بحران اخیر بر سر خشونت‌های اعمال شده علیه اعضای اقلیت مسلمان روهینگیا در میانمار تبدیل به بزرگ‌ترین چالش پیش‌ روی دولت سوچی شده است.

بیشتر