شماره روزنامه ۴۱۷۲
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۰۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۰۲۵

 • «می» در تدارک پایان چند صدایی

  دنیای اقتصاد: ترزامی، نخست‌وزیر بریتانیا در اقدامی شوکه‌کننده درخواست انتخابات زودهنگام را داده است. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، نخست‌وزیر بریتانیا برای اینکه بتواند با قدرت «موضوع برگزیت» را اداره کند از انتخابات زودهنگام سخن گفته است.

  تقریبا پس از دو ماه از امضای می ‌برای خروج رسمی از اتحادیه اروپا، نخست‌وزیر این کشور از اینکه محافظه‌کاران برتری اندکی در درون پارلمان دارند، عصبانی است. وی بر این باور است که این برتری اندک در مذاکرات دولتش با اتحادیه اروپا دست وی را می‌بندد.

 • عملیات فرار البغدادی

  دنیای اقتصاد: هفت ماه از آغاز عملیات موصل می‌گذرد، اما هنوز داعش به‌طور کامل از این شهر اخراج نشده است. در این ۷ ماه حدود ۷۵ درصد از غرب موصل آزاد شده است. کمیسیون امنیت و دفاع در استانداری نینوا اعلام کرد که نیروهای امنیتی طرح جدیدی را در جنگ علیه داعش جهت آزادسازی محله‌ها و مناطق باقی مانده از موصل در پیش گرفته‌اند. در این مدت آنچه نادیده گرفته شده حضور غیرنظامیان در موصل بوده است. آنها در چه شرایطی زیست کرده‌اند و رفتار داعش با آنها چگونه بوده است؟ پاتریک کاکبرن در تحلیلی برای ایندیپندنت می‌نویسد: مردم موصل در خانه‌های خود محصور شده‌اندو آب و غذای کافی ندارند.

 • پدیده شوم قرن جدید - ۳۱ فروردین ۹۶

  محمدحسین باقی

  حسن حسن و جمعی از نویسندگان
  مترجم: محمدحسین باقی

  در بخش قبل به تفصیل در مورد حضور داعش در یمن توضیحاتی داده شد. جذابیت داعش یک شتاب اولیه‌ برای حمایت از این گروه به‌وجود آورد. داعش در قیاس با «القاعده در شبه‌جزیره» پول بیشتری می‌داد و از طریق زیرشاخه‌اش در عراق پیروزی خود را فریاد می‌زد و به‌دنبال عضوگیری در اجتماع جهانی بود. تلاش داعش برای اقدام فوری متفاوت از رویکرد محتاطانه القاعده بود. داعش در حال رشد بود در جایی که القاعده در حال عضوگیری بود اما حمله‌ای انجام نمی‌داد و این احتمالا موجب ناراحتی و سرخوردگی اعضا و حامیان القاعده شده و آنها را به پیوستن به داعش برای «انجام عمل» ترغیب کرد.

 • پیام تبریک ترامپ به اردوغان

  آسوشیتدپرس: کاخ سفید روز دوشنبه اعلام کرد: دونالد ترامپ در تماس تلفنی با رجب طیب اردوغان رای مثبت مردم ترکیه به تغییر قانون اساسی این کشور را به او تبریک گفته است. به گزارش آسوشیتدپرس، کاخ سفید همچنین اعلام کرده است که در این تماس تلفنی روسای جمهوری دو کشور درخصوص حمله موشکی آمریکا به یک پایگاه هوایی حکومت سوریه صحبت کرده و ترامپ از حمایت ترکیه از حمله موشکی آمریکا به سوریه تمجید کرده است. در حالی خبر تماس تلفنی رئیس جمهوی آمریکا با رئیس‌جمهوری ترکیه منتشر شده است که ساعاتی پیش از آن سخنگوی کاخ سفید گفته بود، آمریکا تا زمان انتشار گزارش کمیسیون بین‌المللی، در مورد همه‌پرسی ترکیه اظهارنظر نمی‌کند.

بیشتر