شماره روزنامه ۴۱۷۳
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۰۱۰ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۰۱۰

 • گزینه نظامی روی میز ترامپ

  دنیای اقتصاد: وزیر امور خارجه آمریکا که پنج‌شنبه به ژاپن سفر کرده بود دیروز جمعه وارد کره‌جنوبی شد و قرار است امروز شنبه نیز عازم چین شود. رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا که از کره‌جنوبی بازدید می‌کرد، در واکنش به اقدامات نظامی کره‌شمالی گفت که ممکن است سیاست کنونی آمریکا نسبت به کره‌شمالی تغییر یابد و افزود که ایالات‌متحده گزینه نظامی علیه کره‌شمالی را مردود نمی‌داند.

  تیلرسون گفته است که یکی از اهداف سفر منطقه‌ای او تمرکز بر یافتن «رویکردی جدید» نسبت به کره‌شمالی است.

 • آتش زیر خاکستر پوپولیست‌هـا

  دنیای اقتصاد- شادی آذری: دهه گذشته دوران سقوط اقتصادها بود. حالا اما داستان کاملا تفاوت دارد. نشریه اکونومیست در سرمقاله این هفته خود از اوج‌گیری اقتصادهای جهان خبر داده است. اکونومیست بر این باور است که چرخه‌های اقتصادی و سیاسی معمولا با هم هماهنگ هستند. این موضوع را باید از جورج بوش پدر پرسید که به‌خاطر رکود اقتصادی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۹۹۲ شکست خورد یا باید از گرهارد شرودر، صدراعظم آلمان پرسید که پس از اجرای اصلاحات سختگیرانه توسط رای‌دهندگان آلمانی کنار گذاشته شد و در نهایت آنگلا مرکل از منافع آن تصمیم بهره برد.

 • چالش‌های شراکت جدید در خاورمیانه

  دنیای اقتصاد: مقام‌های عربستان روی کار آمدن ترامپ را به مثابه فرصتی برای خود می‌بینند و آن را «آغاز عصر جدیدی از روابط» می‌نگرند. اگرچه در دوران اوباما، عربستان دست به عصا راه می‌رفت و اوباما لجامی بر گردن سعودی‌ها زده بود، اما اکنون آنها خود را بار دیگر یکه‌تاز می‌بینند. به گزارش سی‌ان‌ان، دیدار محمد بن‌سلمان، ولیعهد و وزیر دفاع عربستان با ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، این سیگنال را به طرف‌های منطقه‌ای ارسال کرده که احتمالا شراکت جدیدی میان دو کشور در خاورمیانه شکل خواهد گرفت.

 • پدیده شوم قرن جدید - ۲۸ اسفند ۹۵

  محمدحسین باقی

  حسن حسن و جمعی از نویسندگان
  مترجم: محمدحسین باقی

  در بخش قبل به نقش کودکان در خلافت اشاره شد. بیش از ۵ میلیون کودک از جنگ در سوریه متاثر شده‌اند. آنها به‌عنوان کودک سرباز، سپر انسانی، قاصد، جاسوس و نگهبان به خدمت گرفته می‌شوند. آنها نه‌تنها باید از خطوط دشمن بلکه از خانواده خود نیز جاسوسی کنند. همچنین کودکانی دیده شده‌اند که در مراکز عمومی وعظ و سخنرانی می‌کنند و دیگران را به پیوستن به خلافت ترغیب می‌کنند. کودکان حتی به‌عنوان جلاد و بمب‌گذار انتحاری نیز از سوی داعش به خدمت گرفته می‌شوند.

 • خلافت در پرتگاه سقوط

  دنیای اقتصاد: در جریان نبرد آزادسازی موصل، بسیاری از سرکردگان ارشد داعش به هلاکت رسیدند و تعداد قابل ملاحظه‌ای از آنان نیز پا به فرار گذاشتند. به گزارش پایگاه خبری العهد، این نبردها موجب فروپاشی ساختار نظامی و امنیتی داعش و هلاکت تعداد زیادی از اعضای این گروه تروریستی از جمله سرکردگان ارشد و میدانی آن شده است. انهدام ده‌ها محل استقرار داعشی و قطع خطوط امدادرسانی و منابع اطلاعاتی آنان از دیگر دستاوردهای عملیات آزادسازی موصل بوده است، اما هلاکت سرکردگان اصلی این گروه تاثیر زیادی در تضعیف روحیه اعضای این گروه داشته است که در نتیجه بر سرعت آزادسازی مناطق تحت اشغال آنان تاثیر چشمگیری داشت.

 • اولین اجلاس «گروه ۲۰» در دوران ترامپ

  دنیای اقتصاد- نیما صبوری: وزرای دارایی کشورهای عضو «گروه ۲۰» روز جمعه در نخستین جلسه خود در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ در شهر بادن-بادن آلمان گرد هم آمدند. موضوع اصلی این اجلاس که امروز خاتمه خواهد یافت، چالش‌های اقتصاد و تجارت جهانی به‌خصوص تحت تاثیر سیاست‌های رئیس‌جمهوری جدید آمریکا است. بر این اساس، در سپتامبر ۲۰۱۶، رهبران «گروه ۲۰» طی بیانیه‌ای اعلام کردند که با هر نوع سیاست‌ حمایت‌گرایانه بر تجارت و سرمایه‌گذاری بین‌المللی مخالفند. بنابراین انتظار می‌رود محور اصلی گفت‌وگوهای این اجلاس در راستای دستیابی به اجماعی در مقابل شیوع سیاست‌های حمایت‌گرایانه باشد.

 • تعلیق دومین فرمان مهاجرتی ترامپ

  رویترز: یک قاضی فدرال در هاوایی، دومین فرمان اجرایی دونالد ترامپ را موقتا تعلیق کرد تا یک روز پیش از اجرای این فرمان، از اجرای آن جلوگیری شود. قاضی فدرال آمریکا، درک واتسون در منطقه هاوایی چهارشنبه ۲۵ اسفند حکم به توقف فوری فرمان اجرایی ترامپ داد. وی سال ۲۰۱۲ از سوی باراک اوباما نامزد شد و یک‌سال بعد سنا او را تایید کرد. دفعه قبل، بعد از رای یک قاضی فدرال، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده بود وضعیت صدور ویزا به حالت عادی بازمی‌گردد. چهارشنبه شب از شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید درباره حکم قاضی فدرال هاوایی سوال شد که او از اظهارنظر خودداری کرد.

بیشتر