شماره روزنامه ۴۱۷۲
|
آرشیو روزنامه شماره ۳۹۸۶ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۳۹۸۶

 • تلفات ۶۰ هزار نفری سربازان خلافت

  دنیای اقتصاد: داعش این روزها در عراق و سوریه به‌شدت تحت‌فشار است به‌گونه‌ای که رهبر خلافت خودخوانده هرگز تصور روزی را نمی‌کرد که نیروهایش این‌گونه زیرفشار قرار گیرند، داعش دچار ریزش نیرو شود و خود در زیرزمین‌ها پنهان شود و نتواند در جایی آفتابی شود. ژنرال ریموند تونی توماس، فرمانده نیروهای ویژه آمریکا، در یک سمپوزیوم در مریلند گفت که نیروهای آمریکایی و متحدانش تاکنون بیش از ۶۰ هزار نفر از سربازان داعش را کشته‌اند. توماس بر نیروهای عملیات ویژه آمریکا در آن سوی آب‌ها نظارت دارد، از جمله نیروی دریایی (Navy SEALs) و کلاه‌ سبزهای ارتشی که نقش مهمی در مبارزه با تروریسم و سازمان‌های تروریستی از جمله حمله به رهبران اصلی‌اش دارند.

 • مغضوبان تجاری دونالد ترامپ

  دنیای اقتصاد: تا‌کنون هرگاه از جنگ تجاری آمریکا سخن به میان می‌آمد، مقابله این اقتصاد بزرگ با همتای دیگرش، چین، مد نظر بود. حالا اما به نظر می‌رسد با به قدرت رسیدن دونالد ترامپ، آتش جنگ تجاری آمریکا دامن اقتصادهای دیگری را هم می‌گیرد؛ اقتصادهایی که همه در یک ویژگی مشترک هستند: آمریکا در تجارت با آنها دچار کسری تجاری است. آرایش تجاری جدید آمریکا با اصلی‌ترین شرکای آسیایی‌اش بر اساس مازاد تجاری آنها شکل گرفته و فهرست این مغضوبان تجاری جدید این‌گونه اولویت‌بندی شده است. «دنیای اقتصاد» نگاهی دارد به این فهرست.

 • پدیده شوم قرن جدید - ۲۸ بهمن ۹۵

  محمدحسین باقی

  حسن حسن و جمعی از نویسندگان
  مترجم: محمدحسین باقی

  در بخش قبل اشاره شد که مطلوب جهادیون این است که یک مهندس نفتی را از یک کشور نفتی بربایند. ابوبکر ناجی اعتقاد دارد مسلمین نفت خود را رایگان به دشمن صلیبی می‌فروشند. او معتقد است که باید توده‌های فقیر امت را آگاه کنیم و دولت‌های نفتی غیراسلامی را ترغیب کنیم که قیمت نفت را بالا ببرند. اگر ربایش یک صلیبی غربی دشوار باشد، ربودن یکی از مسیحیان عرب که در بخش‌های نفتی کار می‌کنند محتمل است. در غیر این صورت، می‌توان یک گزارشگر غربی یا فرد دیگری را ربود که ربودن او از میان کارمندانی که در بخش نفت شاغل نیستند آسان است، البته اگر ربودن او به نفع برنامه رسانه‌ای مرتبط با این عملیات باشد.

 • ترامپ زیر ذره‌بین

  دنیای اقتصاد: هنوز دوره ترامپ به یک‌ماه نرسیده که او با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرده است. آخرین مورد آن می‌تواند به مایکل فلین، مشاور امنیت ملی این کشور باز گردد. با رسوایی ارتباط فلین با سفیر روسیه در آمریکا حالا خبر می‌رسد که ترامپ از چند هفته پیش این داستان را می‌دانسته است. یعنی حتی زمانی که فلین قرار بوده به‌عنوان مشاور امنیت ملی انتخاب شود رئیس‌جمهوری آمریکا از رسوایی وی با خبر بوده است.

  به گزارش سی‌ان‌ان، وزارت دادگستری آمریکا در ۲۶ ژانویه در مورد رفتار فلین اظهار نگرانی کرده و ترامپ نیز در جریان این مساله قرار گرفته بود.

 • برادر ناتنی «اون» ترور شد

  آمریکا: کره‌شمالی عامل قتل است

 • تحرکات آنکارا برای سوریه

  دنیای اقتصاد: سفر منطقه‌ای اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه با نخستین ارتباط دولت ترکیه با کادر ترامپ همزمان شده است. به نوشته روزنامه حریت‌دیلی دولت ترکیه برای نخستین‌بار با دولت ترامپ دیدار داشته است. دولت ترکیه از زمانی که ترامپ قدرت را در دست گرفته است به‌طور رسمی با ترک‌ها دیدار نداشت. در این راستا روز ۱۳ فوریه، امید یالچین، معاون وزیر امور خارجه ترکیه وارد واشنگتن شد تا با کادر جدید ترامپ دیدار داشته باشد. در این دیدارها قرار است ترکیه‌ای‌ها درباره مبارزه با داعش و ایجاد منطقه امن در سوریه با مقامات آمریکایی گفت‌وگو داشته باشند.

بیشتر