شماره روزنامه ۴۲۴۴
|
آرشیو روزنامه شماره ۳۹۵۶ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۳۹۵۶

 • نگـرانی اوباما از آینده آمـریکا

  دنیای اقتصاد: ترس، بهت و حیرت از جمله ویژگی‌های دوران پسا اوباما است، جایی که حتی مریل استریپ در مراسم جوایز گلدن‌گلوب پشت تریبون رفت و از آینده‌ای مبهم و سخت سخن گفت. اما باراک اوباما، رئیس‌جمهوری که روزهای مدیریتش بر آمریکا به‌شمارش افتاده، در آخرین سخنرانی خود همه را به خوش‌بینی دعوت کرد.

  به گزارش سی‌ان‌ان او روز سه‌شنبه در یک سخنرانی از همه خداحافظی کرد. او هفته بعد همین موقع کاخ سفید را تحویل دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری جدید این کشور خواهد داد. سی‌ان‌ان در توصیف سخنرانی روز آخر او می‌نویسد: محبوب اما از نظر سیاسی فروتنانه عمل کرد.

 • موج فروپاشی

  دنیای اقتصاد: برای چند دهه گذشته، جهانی‌سازی «وضع موجود» بوده است. پیشرفت در فناوری‌های ارتباطی و حمل و نقلی جهان را کوچک‌تر از قبل کرده و دولت‌ها و کسب‌وکارها در همه جا به‌دنبال این بوده‌اند که این مفهوم را سودآور سازند. این خود را در توافقات تجارت آزاد، اتحادیه‌های اقتصادی و سیاسی و در اروپا، شهروندی بی‌سابقه ۵۰۰ میلیون نفر در ۲۸ کشور متجلی ساخته است. اما پس از رای برگزیت، پس از پیروزی ترامپ و کمپین ریاست‌جمهوری مارین لوپن در فرانسه، کشورهای جهان می‌بینند که در مساله خطوط ایدئولوژیک دارای شکاف هستند.

 • پدیده شوم قرن جدید - ۲۳ دی ۹۵

  محمدحسین باقی

  حسن حسن و جمعی از نویسندگان
  مترجم: محمدحسین باقی

  در بخش قبل به مرکزیت ابرقدرت‌ها اشاره شد. همچنین به نقش رسانه‌ای فریبنده آنها نیز اشاره شد. ناجی معتقد است که جهان دو ابرقدرت دارد: شوروی و آمریکا. به باور او این دو قدرت نمی‌توانند اقتدار خود را از مرکز- مثلا آمریکا یا روسیه- بر مصر یا یمن بگسترانند مگر اینکه خود آن کشور اقماری بخواهد. این دو قدرت دارای قدرت نظامی و رسانه‌ای هستند که به‌عنوان بازوی رسانه‌ای آنها عمل می‌کند.

  نکته‌ای مهم: توجه داشته باشید که ضعف اقتصادی ناشی از هزینه‌های جنگ یا وارد آوردن ضربات مستقیم به اقتصاد مهم‌ترین عنصر هلاک فرهنگی است زیرا توانگری و لذات دنیوی را که آن جوامع تشنه آن هستند،تهدید می‌کند.

 • رد پای کرملین در سیاست آمریکا

  دنیای اقتصاد: رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا در واکنش به گزارش‌ها در برآورد جامعه اطلاعاتی آمریکا، مبنی بر اینکه روسیه «اطلاعات قابل بهره‌برداری» علیه او دارد، از این موضوع شدیدا انتقاد کرده و آنها را «خبر جعلی» توصیف کرده‌ است.

  این در حالی است که مقام‌هایی در دولت آمریکا نقل کرده‌اند: «روسای جامعه اطلاعاتی ایالات‌متحده به‌تازگی به رئیس‌جمهوری منتخب آن کشور گفته‌اند گزارش تایید نشده‌ای وجود دارد که روسیه اطلاعات شخصی و مالی قابل بهره‌برداری در مورد دونالد ترامپ در اختیار دارد.

 • ترور نافرجام دیپلمات ارشد اماراتی

  خبرگزاری وام: وزارت خارجه امارات از زخمی شدن سفیر این کشور در افغانستان و کشته شدن پنج دیپلمات دیگر این کشور در قندهار خبر داد. دولت امارات به همین مناسبت سه روز عزای عمومی اعلام کرده است. در این حمله که روز سه‌شنبه در ولایت قندهار افغانستان صورت گرفت «جمعه محمد عبدالله الکعبی»، سفیر امارات در افغانستان زخمی و چند تن از دیپلمات‌های همراهش نیز کشته و زخمی شدند. منابع خبری امارات متحده عربی به نقل از دولت این کشور تایید کرده‌اند که پنج دیپلمات این کشور در انفجارهای شامگاه سه‌شنبه در ولایت قندهار در غرب افغانستان کشته شده‌اند.

بیشتر