شماره روزنامه ۴۱۹۸
|
آرشیو روزنامه شماره ۳۹۵۵ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۳۹۵۵

 • کاراکاس در بن‌بست سیاسی

  دنیای اقتصاد: پارلمان ونزوئلا که اکثریت آن در اختیار اپوزیسیون است، به برکناری نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری این کشور رای داد و خواستار برگزاری زودهنگام انتخابات ریاست‌جمهوری شد. به گزارش رویترز، نمایندگان پارلمان ونزوئلا مادورو را به «کوتاهی در انجام وظایف» متهم کرده و مسوولیت «وضعیت خطرناک کشور» را متوجه او دانسته‌اند. این گزارش می‌افزاید این اقدامی نمادین برای گسست بن‌بست طولانی میان قوه مقننه و مجریه است. اپوزیسیون ونزوئلا در نتیجه عصبانیت مردم از بحران اقتصادی عمیق در این کشور در سال ۲۰۱۵ اکثریت مطلق را از آن خود کرد.

 • مرد همه کاره کابینه ترامپ

  دنیای اقتصاد: یک هفته پس از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بود که ترامپ به همراه خانواده‌اش به گفت‌وگوی تلویزیونی پرداخت و در آن برنامه تاکید کرد که قصد ندارد اقوام خود را وارد دولت کند، حالا بیش از دو ماه از برنامه گذشته و ترامپ خلف وعده کرده است؛ رئیس‌جمهوری منتخب جرد کوشنر، داماد خود را به‌عنوان مشاور ارشدش انتخاب کرده است. به گزارش سی‌ان‌ان رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا دامادش جرد کوشنر را به‌عنوان یکی از مشاوران ارشد کاخ سفید و مسوول مبادلات تجاری و خاورمیانه منصوب کرد. جرد کوشنر نقشی کلیدی در مبارزات انتخاباتی دونالد ترامپ داشت و سمت او در کاخ سفید مسائل سیاست خارجی و داخلی را در بر خواهد گرفت.

 • جبهه ضدتجارت آزاد در واشنگتن

  دنیای اقتصاد: برنی سندرز می‌گوید که روز دوشنبه با نمایندگان دموکرات بر سر این موضوع بحث کردند که آیا باید درباره هر نامزدی که رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا قصد دارد در دادگاه عالی منصوب کند، مخالفت کنند یا نه. به گزارش سی‌ان‌ان سندرز هشدار داده است که رئیس‌جمهوری آتی آمریکا دستاوردهای این دادگاه را به خطر خواهد انداخت و دموکرات‌ها باید تصمیم بگیرند که چگونه با دونالد ترامپ در این‌باره رودررو شوند. سندرز که در «تاون هال» صحبت می‌کرد از رفتار جمهوری‌خواهان به‌شدت انتقاد کرد و گفت آنها از روی خشم «مریک گارلند» را که سال قبل از سوی اوباما برای دادگاه عالی انتخاب شده بود، رد کردند.

 • پدیده شوم قرن جدید - ۲۲ دی ۹۵

  محمدحسین باقی

  حسن حسن و جمعی از نویسندگان

  مترجم: محمدحسین باقی 

  در بخش قبل اشاره شد که «دولت خلافت» به دست نیروهای استعمارگر تجزیه شد و دولت‌های کوچک تری از دل آن زاده شدند. این دولت‌های مستقل شروع به همکاری با دولت‌های استعماری کردند. این دولت‌های تازه تاسیس در مدار یکی از دو ابرقدرت قرار گرفتند. اینها نقش «دولت اقماری» را داشتند. آن دولت اقماری از مزایای اقتصادی و نظامی و مواهب آن دولت ابرقدرت برخوردار بود. ابوبکر ناجی همچنین به «قدرت توده‌ها» و «قدرت نظامی» هم اشاره کرد که در این بخش به اشارات او به تفصیل پرداخته می‌شود.

 • پالس مثبت اسد به مذاکرات قزاقستان

  دنیای اقتصاد: بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، در مصاحبه با رسانه‌های فرانسوی گفت که وی آماده مذاکره درباره تمامی مسائل است. وی گفت: «زمانی که از مذاکره درباره پایان درگیری در سوریه و آینده سوریه صحبت می‌کنیم به این معناست که همه چیز ممکن است و این مذاکرات حد و مرزی ندارد. » بشار اسد درباره آمادگی‌اش برای بررسی پستش در مذاکرات گفت: «بله اما پست من مربوط به قانون اساسی است و قانون اساسی درباره مکانیزمی که براساس آن رئیس‌جمهوری به قدرت می‌رسد یا از قدرت برکنار می‌شود، کاملا واضح است.

 • پیش به سوی سیستم ریاست‌جمهوری

  دنیای اقتصاد: پارلمان ترکیه بررسی پیش‌نویس جدید قانون اساسی را روز دوشنبه ۲۰ دی‌ماه ۱۳۹۵ با هدف گسترش اختیارات ریاست‌جمهوری آغاز کرد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، این قانون جدید قرار است به جای قانون اساسی که از سال ۱۹۸۰ در کشور اجرا شده بود، گنجانده شود. براساس این پیش‌نویس، قرار است سیستم ریاست‌جمهوری جایگزین سیستم پارلمانی شود. قرار است در بهار پیش‌رو این پیش‌نویس به رفراندوم گذاشته شود. انتظار می‌رود در طول ۱۳ تا ۱۵ روز آینده این پیش‌نویس مورد بررسی قرار گیرد. حزب عدالت و توسعه بیش از ۳۳۰ رای برای تصویب این قانون اساسی و برگزاری رفراندوم درباره آن نیاز دارد.

بیشتر