شماره روزنامه ۴۲۵۰
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۱۴۳ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۱۴۳

 • بازار رهن ثانویه مسکن

  اوایل سال گذشته مجوز راه‌اندازی بازار رهن ثانویه مسکن با هدف تامین ۱۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی جدید برای بخش مسکن و ساختمان، به تصویب نهایی رسید تا از این طریق تسهیلات اولیه پرداخت شده از سوی بانک عامل بخش مسکن، از طریق انتشار اوراق رهنی توسط یک نهاد واسط و فروش آن در بازار سرمایه تنزیل ‌شود و تحت تاثیر این عملیات، مخزن ثانویه وام‌دهی به متقاضیان ساخت و خرید مسکن در بانک عامل به‌وجود‌ آید. نهایتا بازار رهن ثانویه مسکن بعد از معطلی دست کم ۵ ماهه پشت دروازه انواع مجوزهای بانکی، بورسی و حسابرسی، تیرماه سال گذشته رسما آغاز به کار کرد.

 • ضرورت ایجاد ثبات

  دکتر رضا بوستانی

  اقتصاددان

  سال گذشته اولین سری از اوراق رهنی ثانویه در بازار منتشر شد. این اوراق سودی در حدود ۱۸ درصد داشت و ابتدا با استقبال از طرف سرمایه‌گذاران روبه‌رو شد. اما در ادامه، انتشار این اوراق متوقف شد و عملا برنامه تعمیق این بازار راکد ماند. انتشار اوراق رهنی ثانویه با چه هدفی انجام شد و دلایل عدم موفقیت آن چه بود؟ اینها سوالاتی است که در ادامه به آنها پرداخته می‌شود.

  بازار مسکن چند سالی است که در رکود به سر می‌برد.

 • دو مانع توسعه بازار

  علیرضا توکلی کاشی

  کارشناس ارشد بازار بدهی

  در حال‌حاضر، موانعی بر سر راه انتشار اوراق رهنی در ایران وجود دارد که باعث شده به‌رغم گذشت بیش از یک سال از انتشار اولین‌سری اوراق رهنی توسط بانک مسکن و اعلام مقامات اجرایی مبنی بر انتشار مراحل بعدی آنها، بازار سرمایه کشور شاهد انتشار این اوراق نباشد.

  مشکل اول: چالش نرخ سود

  بازده یا نرخ سود، عامل بسیار مهمی در تمام تصمیم‌گیری‌های اقتصادی است. به‌طور معمول، زمانی انتشار اوراق رهنی جذاب خواهد بود که نرخ سود این اوراق، بیش از نرخ سود یا نزدیک به نرخ سود بازار باشد و از آنجا که این سود از محل سود تسهیلات مسکن مربوطه تامین می‌شود، قاعدتا باید نرخ سود تسهیلات مسکن، اندکی بیش از نرخ سود اوراق رهنی باشد و این در حالی است که نرخ سود انواع تسهیلات مسکن در محدوده ۹ درصد تا ۵/ ۱۷ درصد قرار دارد و طبیعتا نرخ سود اوراق رهنی که بر پایه این تسهیلات می‌تواند منتشر شود، باید کمتر از ۵/ ۱۷ درصد باشد و این در حالی است که در حال‌حاضر نرخ سود موردانتظار بازار در محدوده ۲۰ درصد قرار دارد.

 • جذابیت جدید اوراق

  حسین علاقه‌مندان

  کارشناس تامین مالی در بازار سرمایه

  اوراق رهنی یا MBS از ابزارهای مورد استفاده برای گسترش بازار اولیه‌ رهن و افزایش قدرت وام‌دهی در بخش مسکن به‌شمار می‌رود. به این منظور، نهاد واسط با انتشار اوراق رهنی، منابع لازم برای خرید بخشی از سبد وام‌های مسکن را جذب کرده و اصل و سود سرمایه‌گذاران اوراق را از محل بازپرداخت اقساط وام‌های رهنی تامین می‌کند. اولین اوراق رهنی تاریخ بازار سرمایه با حجم ۳۰۰ میلیارد تومان و با دوره عمر ۲ ساله و نرخ سود اسمی ۵/ ۱۸ درصد در تیرماه سال ۱۳۹۵ توسط شرکت تامین سرمایه مسکن عملیاتی شد.

بیشتر