شماره روزنامه ۴۱۹۸
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۱۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۱۱۷

 • بررسی تیم اقتصادی دولت دوازدهم

  حسن روحانی بر خلاف دوره اول ریاست جمهوری خود، این بار کابینه‌اش را در روز تحلیف به مجلس معرفی نکرد. اما با این حال به فاصله اندکی بعد از این مراسم، روز سه‌شنبه، ۱۷ مرداد، لیست ناقص وزرای پیشنهادی خود را تقدیم مجلس کرد. اما در این بین، معرفی افراد پیشنهاد شده‌ای که در هسته مسائل اقتصادی کشور قرار دارند، واکنش‌های مختلفی را در میان کارشناسان اقتصادی در پی داشت. اگرچه در لیست وزرای پیشنهادی رئیس‌جمهور، دو وزیر امور اقتصادی و دارایی و همچنین صنعت و معدن تغییر پیدا کرده‌اند، با این حال این سوال به ذهن کارشناسان خطور می‌کند که آیا این افراد، در کنار دیگر تصمیم‌گیران اصلی عرصه اقتصاد، می‌توانند در جهت تحقق وعده‌های روحانی در طول مبارزات انتخاباتی موثر واقع شوند؟ انتخاباتی که دغدغه اصلی در آن به درستی بر محور مسائل اقتصادی شکل گرفت و جامعه نیز پیام خود را از طریق آرای خود به نمایش گذاشت.

 • عیار توسعه‌گرایی کابینه

  دکتر علیرضا سلطانی

  عضو هیات علمی دانشگاه و کارشناس اقتصاد سیاسی

  توسعه‌گرایی از دهه ۱۹۸۰ به مهم‌ترین شاخص سنجش کارآمدی دولت‌ها در میان کشورهای درحال توسعه تبدیل شده است. دولت‌های توسعه‌گرا در چند دهه اخیر موفق شدند بسیاری از مرزهای توسعه‌ای را پشت سرگذاشته و بر بسیاری از دیدگاه‌هایی که بر عدم امکان پرشدن شکاف جهان توسعه یافته و توسعه نیافته تاکید داشتند، مهر باطل بزنند. امروزه با نمایان شدن آثار و دستاوردهای توسعه‌ای دولت‌های توسعه‌گرا، گرایش به این ساختار در جهان درحال توسعه رو به افزایش گذاشته و تبدیل به یک اصل رقابتی شده است.

 • قوت‌ها و ضعف‌های تیم اقتصادی

  سید هادی موسوی‌نیک

  اقتصاددان

  اگرچه با توجه به ماهیت چندوجهی اقتصاد، عملکرد همه وزارتخانه‌ها به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم بر اقتصاد کشور موثر است، مهم‌ترین وزارتخانه‌های اقتصادی کشور؛ وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت و تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستند. به علاوه در کنار این وزارتخانه‌ها، سازمان برنامه و بودجه و بانک‌مرکزی (و البته وزارتخانه‌های نفت، راه و شهرسازی و جهادکشاورزی) هم در مدیریت اقتصاد کشور نقش کلیدی دارند.

 • جای خالی زنان

  دکتر زهرا کریمی

  عضو هیات علمی دانشگاه بابلسر

  تیم اقتصادی دولت در کابینه جدید اندکی تغییر کرده است. سوال اصلی شاید این باشد که آیا تیم جدید قوی تر از تیم قبلی است. پاسخ به این سوال براساس بررسی پیشینه‌ وزرای قدیمی و وزرای پیشنهادی جدید ممکن نیست. بنابراین برای پاسخ قطعی باید مدتی صبر و عملکرد وزرای جدید و قدیمی را با هم مقایسه کرد. آنچه اکنون می‌توان انجام داد، برآورد، حدس و گمان است. به‌طور مثال در مورد مقایسه‌ نعمت زاده و شریعتمداری، نعمت‌زاده سال‌های طولانی در صنعت تجربه داشت؛ ولی شریعتمداری پست‌های گوناگونی در ارتباط با بازرگانی داشته است.

 • رئیس اداره یا فرمانده اصلاحات؟

  علی چشمی

  عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد

  تیم اقتصادی دولت دوم آقای روحانی در حال شکل‌گیری است. از تیم اصلی، وزیر امور اقتصادی و دارایی پیشنهاد شده و رئیس کل بانک مرکزی و رئیس سازمان برنامه و بودجه جدید هنوز معرفی نشده‌اند. اگرچه سایر وزرا (چه وزرای داخل و چه وزرای خارج از تیم اصلی اقتصادی) نیز کارکردهای اقتصادی مهمی دارند، اما مسوولان این سه سازمان هستند که قواعد و نتایج اصلی اقتصاد کشور را تعیین می‌کنند.

  ارزیابی این تیم می‌تواند از زوایای بسیاری انجام شود، اما در این یادداشت بر کارکرد اصلاحگری آنها تاکید می‌شود.

بیشتر