شماره روزنامه ۴۲۰۰
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۰۴۸ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۰۴۸

 • تبعات تحریم‌ها بر ایران

  برجام را به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین توافقات سیاسی و اقتصادی نام می‌برند که در دهه اخیر انجام شد. توافقی که کشورهای قدرتمند جهان را با ایران بر سر میز مذاکره نشاند تا این گره بزرگ را با دست باز کنند و کار به دندان نکشد.

  تجربه‌های قبلی تحریم اقتصادی علیه یک کشور، به وضوح نشان می‌دهد که کشور مورد فشار، یا به دلیل محدودیت‌های اعمال شده با بحران‌های داخلی مواجه شده یا پایان تلخِ جنگ را برایش به همراه داشته است. بررسی آمار دوره تحریم‌ها نشان می‌دهد که تولید نفت به کمترین حد خود در طول سال‌های اخیر کاهش یافته بود و نبود امکان جابه‌جایی ارز دولت را در دستیابی به درآمدهای خود محروم کرده بود.

 • انحراف در مسیر صادرات

  جمال ابراهیم حیدر
  استاد اقتصاد دانشگاه هاروارد

  میلتون فریدمن گفته است: «به‌طور کلی تحریم‌های اقتصادی سلاح موثری برای جنگاوری سیاسی نیست. » این گفته لزوما همواره درست نیست. برای ارزیابی موثر بودن تحریم‌های اقتصادی (صادرات، واردات، مالی و بانکی) مهم است که بین انواع مختلف آن تمایز قائل شد. تحریم‌های اقتصادی در تعریف متفاوت هستند، بنابراین در تاثیرشان نباید پیش‌داوری کرد.

  در این مقاله تاثیر نوع خاصی از تحریم یعنی تحریم صادرات بررسی شده است.

  ادبیات موجود توضیح می‌دهد که تحریم‌ها چگونه کار می‌کنند.

 • توقف موتور رشد

  بانک جهانی

  در طول سالیان تحریم اقتصاد ایران علاوه بر کاهش سرعت رشد دچار تغییرات بنیادی شد و صنایع نفت، خودروسازی، فناوری و تسلیحات، ساخت و ساز و مالی کشور بیش از سایر بخش‌ها افت کردند که در زیر به برخی از آنها پرداخته شده است.

  نفت ایران

  تشدید تحریم‌ها در سال ۲۰۱۲ که منجر به ممنوعیت خرید و حمل نفت خام و گاز طبیعی ایران به اتحادیه اروپا شد، مشخصا صنعت نفت ایران را تحت تاثیر قرار داد. صادرات ایران ظرف مدت یک سال از ۸/ ۲ میلیون بشکه در روز در جولای ۲۰۱۱ به زیر یک میلیون بشکه در روز در جولای ۲۰۱۲ کاهش یافت.

 • تحریم‌های برجا مانده

  صندوق بین‌المللی پول

  به دلیل روی کار آمدن دونالد ترامپ و اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، اقتصاد ایران بار دیگر در معرض خطر و سرگردانی قرار گرفته است. صندوق بین المللی پول تاکید کرده است که مجازات‌های آمریکا بار دیگر فضای کسب و کار را در ایران تیره کرده است.

  صندوق بین المللی پول اضافه کرده است که تحریم‌های اخیر دولت ترامپ علیه برنامه موشکی ایران از ورود سرمایه‌های خارجی به ایران جلوگیری کرده و مانع از سرگیری مبادلات تجاری این کشور با جهان شده است.

بیشتر