شماره روزنامه ۴۱۷۲
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۰۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۰۲۵

 • ساختار دولت‌های محلی و شوراها

  محمدرضا اخوان: ساختار دولت‌های محلی و عملکرد آنها همواره محل بحث کارشناسان بوده است. الگوهای مختلفی برای چگونگی ساختار حاکمیت، انتخاب شهردار، انتخاب اعضای شورای شهر و سایر نهادهای شهری وجود دارد. در برخی شهرها، شهرداران و اعضای شورا مستقیما با رای مردم انتخاب می‌شوند و در برخی دیگر با رای اعضای شورا. به طور کلی با توجه به میزان اختیارات و رانت‌هایی که در حوزه شهری برای شهردار و اعضای شورا وجود دارد، میزان قدرت شهردار و اختیارات او همواره موافقان و مخالفان زیادی داشته است.

 • تعارض منافع در شورای شهر

  فصل هشتم دستورالعمل اصلاحات ساختار دولت محلی تگزاس آمریکا

  تعارض منافع به‌ویژه در مدیریت‌ها و مناصب دولتی و عمومی همواره مورد توجه رسانه‌ها و مردم است. مدیریت شهری یکی از مهم ترین و جذاب ترین مشاغلی است که به دلیل پتانسیل‌هایی که برای استفاده از رانت و بهره برداری از فرصت‌ها دارد، مورد توجه بسیاری قرار می‌گیرد. انتظار می‌رود شهرداران و اعضای شورای شهر از تقابل منافع شخصی خود با اهداف و سیاست‌های عمومی خودداری کنند. حداقل سه موقعیت می‌تواند توانایی شهرداران و اعضای شورای شهر را در انجام درست وظایف مختل کند.

 • مدل‌های مدیریت شهری

  دستورالعمل ساختار حکومت شهری جورجیا

  تحولاتی که در ساختار اجتماعی- اقتصادی نواحی شهری روی داده، با تغییر در شیوه اداره شهرها همراه شده است. این نوع تحولات اغلب به‌عنوان حرکت از حکومت به حکمرانی تعریف می‌شود. بعضی اوقات مدیریت شهری به‌عنوان ابزاری برای اجرای سیاست‌گذاری‌های شهری در نظر گرفته می‌شود که به مفهوم علم اداره جامعه است.

  نقطه شروع مدیریت شهری به معنای نوین آن را باید در تحولات دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی جست. در این زمان و پس از دوره رکود نسبی دهه ۸۰ مضامین و مفاهیم جدیدی در ارتباط با نقش و وظایف دولت‌ها به وجود آمد و دولت رفاهی که در دهه ۷۰ ناکارآمدی خود را در مواجهه با رخدادهای جاری در زمینه‌های فنی و اجتماعی نشان داده بود، جای خود را به دولت حداقلی داد و دولت‌های محلی در پرتو مدیریت نوین دولتی به نهادهای توانمندساز بدل شدند.

 • چه کسی باید درباره شهر تصمیم بگیرد؟

  گوندولین ولپل
  کارشناس ارشد مدیریت عمومی دانشگاه نبراسکا اوماها

  چه کسی درباره شهر ما تصمیم می‌گیرد؟ بهترین الگوی اداره شهرها چیست؟ مردم در بسیاری از شهرهای دنیا هر سال با این سوالات روبه‌رو هستند. بحث درباره چگونگی ساختار دولت محلی و توانایی آنها برای «مدیریت عقلانی» و «پاسخگویی سیاسی» بیش از چند دهه مطرح بوده است. در بررسی میدانی که در سال ۲۰۰۱ از سوی انجمن بین‌المللی مدیریت شهری انجام گرفته بود، دولت‌های شهری به‌طور متوسط حداقل یک بار برای تغییر ساختار یا شکل اداره شهری در ۵ سال گذشته، تلاش کرده بودند.

بیشتر