شماره روزنامه ۴۱۷۳
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۰۱۰ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۰۱۰

 • بازگشت تورم دو رقمی

  تورم دیگر بار در آستانه دو رقمی شدن قرار گرفته است. آمارهای جدید بانک مرکزی از شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در بهمن ماه سال جاری حکایت از دو رقمی شدن تورم نقطه به نقطه دارد. پس از روی کارآمدن دولت یازدهم و ایجاد ثبات در بازارهای مختلف از جمله بازار ارز، پیشبرد مذاکرات هسته‌ای و انضباط متغیرهای پولی، از جمله کنترل رشد پایه پولی از سوی بانک مرکزی، از نیمه دوم سال ۱۳۹۲ نرخ تورم همواره روندی نزولی را طی کرده است و از حدود ۴۵ درصد به کمتر از ۱۰ درصد در ماه‌های اخیر رسید. دو رقمی شدن تورم نقطه به نقطه سیگنالی برای بازگشت تورم میانگین به نرخ های بالاتر از ۱۰ درصد است.

 • درس‌هایی از یک تجربه - ۲۸ اسفند ۹۵

  تیمور رحمانی
  دانشیار دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران

  اقتصاد ایران به دنبال اعمال تحریم‌های همه‌جانبه و البته متاثر از بیماری هلندی تزریق درآمدهای بسیار بالای نفتی، وارد دوران تورمی شدید در سال‌های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ شد و در خردادماه ۱۳۹۲ با تجربه نرخ تورم نقطه به نقطه ۱/ ۴۵ درصد در شرایط دشواری قرار گرفت که مجموعه عواملی از قبیل شروع مذاکرات با قدرت‌های جهانی، کنترل نرخ ارز، بهبود انتظارات و اعلام سیاست کنترل و تک‌رقمی کردن تورم از سوی دولت و درپیش گرفتن سیاست‌های مالی و پولی در آن راستا، روند نزولی نرخ تورم را شروع کرد.

 • سیکل‌های سیاسی نرخ تورم

  محمد ارباب افضلی
  پژوهشگر ارشد پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی

  در سایه اتخاذ سیاست‌هایی همچون ارتقای انضباط مالی و پولی، مدیریت مناسب نقدینگی، کنترل انتظارات تورمی و سالم‌سازی ترکیب رشد نقدینگی، دولت موفق شد نرخ ‌تورم را به نحو چشمگیری از ۴/ ۴۰ درصد در مهرماه ۱۳۹۲ به ۲/ ۹ درصد در پایان تیرماه ۱۳۹۵ کاهش دهد و نرخ‌تورم را وارد کانال صفر تا ۱۰ درصد کند. اما با وجود اینکه دولت از همان ابتدا، کامیابی نهایی در کاهش تورم را نه‌تنها رسیدن به تورم تک‌رقمی، بلکه حفظ آن در محدوده زیر ۱۰ درصد (تورم تک‌رقمی پایدار) عنوان کرده بود، اکنون به‌رغم ماندگاری ۸ ماهه تورم در نرخ‌های کمتر از ۱۰ درصد، با صعودی شدن نرخ‌تورم نقطه‌به‌نقطه از اواخر تابستان و در نهایت دورقمی شدن آن در بهمن‌ماه، بیم آن می‌رود که این دستاورد از پایداری لازم برخوردار نبوده و در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری آینده، در حال از دست رفتن است.

 • القای توهم اعتباری

  دکتر مهدی فراهانی
  پژوهشگر بانکی

  در دو دهه گذشته، نگرش غالب بر آن است که کنترل تورم هدف کلیدی نهاد سیاست‌گذار پولی است و به‌طوری که عقیده بر آن است که با کنترل نرخ تورم و کاهش نا اطمینانی می‌توان به رشد اقتصادی کمک کرد. تجربه اقتصاد جهانی حاکی از آن است که احتمال دستیابی به رشد اقتصادی در کشورهایی که با کنترل نرخ تورم، شرایط مناسب و با ثبات برای اقتصاد کلان ایجاد کرده‌اند، بالاتر است. نرخ تورم نقطه به نقطه شاخص بهای‌ کالا و خدمات مصرفی در بهمن ماه سال جاری نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۶/ ۱۰ درصد و نسبت به ماه گذشته ۱/ ۱ درصد افزایش یافت.

 • چهار محرک بازگشت قیمت‌ها

  سعیده شفیعی
  پژوهشگر اقتصادی

  طی سه دهه گذشته نرخ تورم در اقتصاد ایران همواره ارقام دورقمی را تجربه کرده است. دولت یازدهم در شرایطی اقتصاد ایران را تحویل گرفت که نرخ تورم، سطوح بالاتر از ۴۰ درصد را تجربه می‌کرد. طی سه سال گذشته یکی از موفقیت‌های مهم دولت در کاهش قابل توجه نرخ تورم بوده است، اما به چند دلیل به نظر می‌آید این شاخص در سال آینده با افزایش مواجه شود. اگر چه طی ماه‌های گذشته نرخ تورم رکوردهای تک‌رقمی را به ثبت رساند اما این شاخص در بهمن ماه سال جاری نسبت به بهمن ماه سال گذشته به ۶/ ۱۰ درصد رسید.

بیشتر