شماره روزنامه ۴۲۴۴
|
آرشیو روزنامه شماره ۳۹۵۶ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۳۹۵۶

 • تجارب جهانی مبارزه با بی‌خانمانی

  بی‌خانمان به کسانی گفته می‌شود که خانه و سرپناهی برای زندگی و آسایش ندارند و در گوشه و کنار خیابان‌ها، پارک‌ها و محل‌های همگانی زندگی می‌کنند. نقاط مختلف دنیا تجارب متفاوتی از بی خانمانی و پیامدهای آن داشته‌اند. اغلب این افراد را گروه‌های آسیب‌پذیر و ضعیف به لحاظ اقتصادی و فرهنگی تشکیل می‌دهند و دولت‌ها و نهاد‌های خصوصی راهکارهای متنوعی را برای رفع مشکل آنها به کار گرفته‌اند. در ایالات متحده آمریکا و به خصوص ایالت کالیفرنیا، با توجه به شمار بالای بی‌خانمان‌ها رویکرد دیگری اتخاذ شده است.

 • بازتوزیع از طریق نظام مالیاتی

  مکس لونتین

  سی‌اس مونیتور

  لس‌آنجلس که با ۴۷ هزار نفر بی‌خانمان نیازمند به سرپناه و خدمات، روبه‌رو است، به سوی یک راه‌حل جدید می‌رود: تحمیل مالیات بر میلیونرهای شهر. با پیشنهادی که از سوی مقامات این شهر ارائه شده است، افرادی که درآمد سالانه بیش از یک میلیون دلار دارند، باید یک درصد از درآمد خود را به این منظور تخصیص دهند. این مالیات که باید مورد تایید دو‌سوم رای‌دهندگان قرار گیرد، طبق برآوردهای دولت محلی موجب جمع‌آوری ۲۴۳ میلیون دلار می‌شود که می‌تواند در مواردی همچون مسکن و سایر خدمات برای جمعیت بی‌خانمان‌های این شهر به کار رود.

 • مسکن اجتماعی در استرالیا

  پل فلاتو

  استاد دانشگاه وسترن استرالیا

  هر ساله حدود ۴۱ هزار جوان ۱۵ تا ۲۴ ساله در جست‌وجوی جلب حمایت و کمک از آژانس‌های بی‌خانمانان استرالیا برمی‌آیند. مشکلات مربوط به تهیه مسکن و سرپناه، نااطمینانی از وضعیت بازار کار، مشکلات عمیق در زمینه خشونت خانگی و شبکه‌های ضعیف حمایت خانوادگی، علاوه بر مشکلات ناشی از الکل و مواد مخدر و نیز سطوح بالای آشفتگی‌های روانی و انزوا همگی به‌عنوان یک مساله اجتماعی بر سر راه جوانان بی‌خانمان قرار دارند که تلاش‌ها برای رفع آن را با مشکلاتی روبه‌رو می‌کند.

 • استراتژی ملی در نروژ

  اولین دیب

  موسسه تحقیقات منطقه‌ای و شهری نروژ

  پنجمین پیمایش بی‌خانمانی در نوامبر سال ۲۰۱۲ در نروژ انجام و مشابه با کشورهای دانمارک و سوئد اطلاعات سری زمانی آنها جمع‌آوری شد. این اطلاعات نقش مهمی در اندازه‌گیری سطح بی‌خانمانی و ایجاد نوعی پروفایل برای آنها دارد. بر این اساس حدود ۶۲۵۰ بی‌خانمان در نروژ وجود دارد که متناظر با ۲۶/ ۱ نفر در هر هزار نفر یا در واقع ۱/ ۰ درصد از جمعیت می‌شود. به رغم افزایش جزئی تعداد بی‌خانمان‌ها در نروژ، نسبت آن به جمعیت برای این کشور در طول زمان کاهش داشته است.

 • نقش نهادهای غیر دولتی در هلند

  کوئن هرمانس

  مرکز تحقیقات جامعه‌شناسی بلژیک

  هلند یکی از بهترین برنامه‌ها را در مبارزه با بی‌خانمانی داشته است. در سال‌های نخستین این قرن، برنامه‌ای برای مبارزه با رشد بی‌خانمان‌ها در نظر گرفته شد. برای انجام همین امر، در سال ۲۰۰۶، در طرحی که برای ۴ شهر آمستردام، روتردام، لاهه و اوترخت در نظر گرفته شده بود، رویکردهای ساختاری برای بهبود وضع بی‌خانمان‌ها در نظر گرفته شد. طرح مربوط به سال‌های ۲۰۱۳- ۲۰۰۶ شامل دو مرحله بود و از سال ۲۰۰۸ به این سو و پس از اتخاذ تدابیر سیاستی مشابه برای ۳۹ شهر کوچک‌تر، این طرح به طرحی ملی تبدیل شد.

بیشتر