شماره روزنامه ۴۲۰۰
|
آرشیو روزنامه شماره ۳۹۵۵ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۳۹۵۵

 • اندیشه‌های اقتصادی آیت الله هاشمی رفسنجانی

  به اعتقاد بسیاری از وزرا، معاونان و مدیران در دولت سازندگی، آیت‌الله هاشمی دارای هوش و ذکاوت خاصی در زمینه اقتصادی بود و در بحث‌های هیات دولت، بازدید‌ها از پروژه‌های اقتصادی و مصاحبه‌‌ها با سوالات و نکته‌بینی‌ها، حاضران را متعجب می‌کرد. در این پرونده مسوولان و مدیران اقتصادی کشور طی چند برهه در سه دهه اخیر اندیشه اقتصادی آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی را بررسی کرده‌اند. وجه مشترک در نظر تمام اقتصاددانانی که با آیت‌الله هاشمی همکاری کرده‌اند، جسارت و شجاعت ایشان در تصمیم‌گیری، توانایی تحلیل‌های پیچیده اقتصادی و نگرش مثبت به اقتصاد آزاد و مردمی است.

 • پایدارسازی دکترین هاشمی

  دکتر محمد طبیبیان / اقتصاددان

  لحظه‌اى که خبر نابهنگام و بدون مقدمه را شنیدم بى‌اختیار این جمله به زبانم جارى شد: «نظام الملک رفت». او کسى بود که با حسن نیت و درایت تمام نیرو‌هاى بعضا واگرا را در جهت حفظ منافع عمومى و با دقت در رعایت جانب جریانات مختلف هدایت گربود با شیوه میانه روى و یافتن راه حل عقلایى مشکلات و در نظر داشتن هدف غایى پیشرفت و اقتدار کشور. او شیفته اعتلاى مردم ایران و کشور ایران بود و در این مورد با شوق و ذوق سخن مى گفت و از موانع مختلفى که در این راه مى دید، عمیقا متاثر مى شد.

 • هاشمی در ترازوی اقتصاد

  مسعود روغنی زنجانی
  معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه در دولت هاشمی

  زمانی که رئیس برنامه بودجه بودم در جلسات خصوصی یا در مجلس با اندیشه‌های ایشان آشنا شدم. حقیقت این است زمانی که متوجه شدم آقای هاشمی قرار است کار را در دست بگیرد قصد نداشتم بمانم و ادامه کار دهم اما به نظر می‌رسید ایشان با اندیشه‌های من بسیار بیشتر از شناختی که من از ایشان داشتم، آشنایی داشت و متوجه شده بود که تفکرات من با او همخوانی دارد.

  چیزی که من از ایشان دیدم این بود که هرگز هیچ برنامه یا دستوری را به سازمان برنامه تحمیل نکرد و فقط می‌گفت نظرات کارشناسی را به ما بدهید و گاهی اوقات ایشان از ما جلوتر هم می‌افتاد و در جلسات شورای اقتصاد که خدمتشان می‌رفتیم با سوالات خود، ما را گیر می‌انداخت و مجبور به بررسی بیشتر و تکمیل گزارش می‌شدیم.

 • معمار سیاست همبستگی منطقه‌ای

  دکتر عباس آخوندی/ وزیر راه و شهرسازی

  آیت‌الله هاشمی رفسنجانی مردی از تبار ایران بود. او در اوج عزت، محبوبیت و مظلومیت ما را ترک کرد و برای ما میراث گرانبهایی از سیاست‌ورزی ملی به‌جای گذاشت. بی‌تردید، او جزو معدود سیاست‌مداران معاصر ایران بود که ایران را می‌فهمید و در برهه‌های حساسی از تاریخ ایران نقش بی‌بدیلی ایفا کرد.

  ایران در سده‌ اخیر کمتر سیاست‌مداری در تراز ایشان به خود دیده است. او خردمند و دلیر بود؛ نه تنها به این دلیل که مبارزه کرد و با دشمن جنگید بلکه به این دلیل که بار مذاکرات صلح را با هوشمندی و حس وطن‌دوستی به دوش کشید.

 • عشق به آبادانی و پیشرفت

  دکتر علینقی مشایخی
  هیات علمی دانشگاه شریف

  آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی یک شخصیت برجسته تاریخی و مردمی بود. او هوش سرشار و تیز‌بینی کم‌نظیری داشت. او به‌رغم تحصیلات حوزوی اعداد و ارقام را به‌خوبی می‌فهمید و لمس می‌کرد. آقای هاشمی ذهنی پیچیده، جامع‌نگر و دوراندیش داشت. بر اساس همین ذهن جامع‌نگر و پیچیده و درک کمیات و ارقام، تحلیل‌های او از مسائل اجتماعی، اقتصادی، و سیاسی که در سخنرانی‌های او هم ظاهر می‌شد جذاب و گیرا بود. خطبه‌های او که شاید از نظر جمله بندی و ادبیات ویژگی ممتازی نداشت، اما تحلیلی و عمیق بود.

بیشتر