آرشیو روزنامه شماره ۳۹۴۰ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۳۹۴۰

 • قرارداد‌های اختیار معامله

  شهاب‌الدین رحیمی: با پیگیری‌های مستمر بورس کالای ایران، دستورالعمل اجرایی قراردادهای اختیار معامله (آپشن) به تصویب هیات مدیره سازمان بورس رسید تا این ابزار مالی برای نخستین بار در بازار سرمایه روی دارایی سکه طلا آغاز به‌کار کند. قراردادهای اختیار معامله که یکی از ابزارهای مهم پوشش ریسک در بازارهای مالی دنیا است، برای نخستین بار است که در بورس راه‌اندازی شده است. برای نخستین‌بار معاملات «آپشن» تحت‌عنوان «اختیار معامله» روی قرارداد تحویل سکه در سررسید دی‌ماه ۹۵ با اهرم ۱۰درصدی آغاز می‌شود.

 • پوشش ریسک در بازار سرمایه

  دکتر حسن امیری
  عضو هیات مدیره و معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار

  امروزه کمتر محققی در حوزه علوم مالی و کمتر فعالی در بازار سرمایه است که از ماهیت و اهمیت اوراق مشتقه به ویژه اوراق اختیار معامله آگاه نباشد. در مورد اهمیت این اوراق در حوزه نظری، باید اشاره داشت رابطه‌ای ارزشمند است که درخصوص نحوه قیمت‌گذاری اوراق اختیار معامله محاسبه شده است. این رابطه شایسته کسب جایزه نوبل شد. از دیگر سو، در دنیای عمل هم بیشترشدن گردش معاملاتی اوراق اختیار معامله از گردش دارایی پایه به خوبی بیانگر اهمیت این اوراق است.

 • نیمه خالی سیاست‌های پیشنهادی

  دکتر محمدرضا صادقی مقدم
  استاد دانشگاه تهران

  در ابتدا نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد این است که فراهم آوردن مکانیزم معاملاتی یکی از ابزارهای مشتقه در بازار را حال با هر کیفیتی باید ستود و آن را گامی در جهت تعمیق بازار سرمایه کشور نامید. هر چند که برخی با این ایده مخالف هستند و هرگونه تغییر در این ابزارها را جایز ندانسته و آن تغییرات را موجب عدم کارآیی آن ابزار و فاصله گرفتن از فلسفه طراحی آن می‌دانند، هرچند که این انتقاد به‌جا است ولیکن باید به مبانی شرعی و رعایت آن اصول در بازار نیز توجه کرد، لذا برخی از آن تغییرات همچون اعمال اختیارخرید در سررسید در صورت استفاده از حق خرید اجباری است.

 • تهدیدات سفته‌بازان در بازار جدید

  دکتر ولی نادی قمی
  کارشناس بازار سرمایه

  بازار سرمایه کشور طی سال‌های اخیر در حال پوست‌اندازی است و از بازاری بسیط که صرفا سهام و برخی دیگر از ابزارهای محدود در آن معامله می‌شود به یک بازار پیچیده که اقتضای مدرن شدن اقتصاد و بین‌المللی شدن آن است، نزدیک می‌شود. شکل‌گیری بازار بدهی، معرفی موسسات اعتبارسنجی و تنوع ابزارها و نهادهای مالی نشان از اقتباس گام به گام از معیارها و راهبردهای محک‌خورده بازارهای مالی جهانی با هدف جبران عقب‌افتادگی‌های گذشته دارد. این موضوع وقتی برجسته می‌شود که بدانیم همسایه‌های ایران و کشورهای منطقه از ترکیه و امارات گرفته تا عمان با اقتصادی نه چندان متنوع از نظر صنعت، جهد و کوشش بسیاری برای جذب سرمایه‌گذاران بین‌المللی و مبنا کردن بورس‌های خود دارند.

 • فرصت‌های ابزار مشتقه

  علی اسلامی بیدگلی
  کارشناس بازار سرمایه

  امروزه ابزارهای مشتقه یکی از ارکان اصلی بازارهای مالی دنیا به شمار می‌رود. رونق معاملات در این ابزارها به حدی است که به لحاظ حجم و ارزش، معاملات آنها، چند برابر معاملات نقدی است. قیمت این قرارداد‌ها بر اساس ارزش دارایی پایه مشتق می‌شود و اوراق اختیار معامله، برگه‌ها و قراردادهای آتی از نمونه‌های ابزار مشتقه هستند. در این قرارداد‌ها، دارنده قرارداد حق دارد یا مجبور است که تعهد خود را در زمان‌های تعیین‌شده نسبت به فروش و خرید دارایی پایه اعمال کند.

 • سود‌آوری در هر دو جهت بازار

  بهزاد گلکار
  مدیر عامل هلدینگ مالی و سرمایه‌گذاری سینا

  راه‌اندازی اوراق اختیار خرید در بورس برای سه نماد آغاز حرکتی نو در بازار سرمایه است که جای امیدواری بیشتر به توسعه بازار دارد. بازار سرمایه ایران به رغم قدمت زیاد و حضور فعال بسیاری از شرکت‌های کشور در غالب رشته فعالیت‌ها، از ضعف دسترسی‌پذیری ابزارهای مالی رنج می‌برد. این در حالی است که تا حدود کمی بیش از یک دهه پیش، همین ابزارهای محدود مالی کنونی هم در بازار وجود نداشت و بازار سرمایه در ایران تنها محلی برای داد و ستد سهام شرکت‌ها بود.

بیشتر