شماره روزنامه ۴۱۹۸
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۱۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۱۱۷

 • محک دو نامزد وزارت در بخش خصوصی

  وزرای پیشنهادی «امور اقتصادی و دارایی» و «صنعت، معدن و تجارت» روز گذشته به‌صورت جداگانه میهمان پارلمان بخش خصوصی بودند و در نشست هم‌اندیشی با نمایندگان این بخش به بیان برنامه‌ها و شنیدن مطالبات فعالان اقتصادی پرداختند. مقایسه مطالبات و برنامه‌های ارائه شده در این نشست از همراستایی دیدگاه‌های دولتی‌ها و خصوصی‌ها حکایت دارد. در نشست اتاق بازرگانی ایران، ضمن پیش‌رای اعتماد به دو وزیر پیشنهادی، بر مشورت‌گیری آنها از فعالان اقتصادی و ضمانت اجرایی برنامه‌ها در دولت دوازدهم تاکید شد.

  دنیای اقتصاد: دو وزیر پیشنهادی اقتصاد و صنعت، معدن و تجارت در اولین نشست هم‌اندیشی خود با فعالان اقتصادی ضمن دفاع از برنامه‌های خود در چهارسال آتی شنونده مطالبات بخش خصوصی نیز بودند.

 • افزایش همکاری‌های اقتصادی ایران و قطر

  دنیای اقتصاد: نشست «بررسی بازار کشاورزی و صنایع غذایی قطر» در حالی برگزار شد که مدیرکل هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی سازمان توسعه تجارت، از علاقه‌مندی قطری‌ها برای خرید محصولات ایرانی و انجام مذاکرات و توافقاتی برای افزایش ارتباطات تجاری میان دو کشور خبر داده است. پس از تحریم قطر ازسوی عربستان و برخی از کشورهای عربی، بازرگانان و تجار ایرانی اقدام به صادرات مواد غذایی و کشاورزی به قطر کردند. با توجه به اینکه صادرات کالا از ایران به قطر از دو مسیر دریایی و هوایی قابل انجام است اما برخی موانع و مشکلات موجود در زمینه حمل‌ونقل، صدور ویزا و روابط بانکی می‌تواند مانع از افزایش صادرات کالا به قطر و از دست دادن این بازار رقابتی شود.

 • الحاق شورای مناطق آزاد به وزارت اقتصاد

  خبرگزاری مهر: رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از پاسخ رئیس‌جمهور به نامه مجلس، مبنی بر اقدام سریع برای الحاق شورای عالی مناطق آزاد به وزارت اقتصاد خبر داد و اظهار کرد: الحاق شورای عالی مناطق آزاد به وزارت اقتصاد یکی از احکام مهم برنامه ششم توسعه بود که مقرر شده بود از سال ۹۶ این اقدام صورت گیرد.

  این در حالی است که تابستان سال گذشته، مجلس کلیات لایحه ایجاد ۷ منطقه آزاد و ۱۲ منطقه ویژه اقتصادی منوط به ایجاد اصلاحاتی در عملکرد مناطق آزاد را به تصویب رساند و کمیسیون اقتصاد درصدد بود که طی طرحی ایرادات شورای عالی مناطق آزاد را برطرف کرده و آن را به وزارت اقتصاد ملحق کند.

بیشتر