شماره روزنامه ۴۱۷۳
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۰۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۰۹۵

 • ۱+۴ حلقه پنهان نوسان قیمتی

  دنیای اقتصاد: واکاوی روند قیمت خرده‌فروشی محصولات کشاورزی طی سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ از نوسانات بازار خرده‌فروشی محصولات در تمامی سال‌ها حکایت دارد. نوساناتی که نشان می‌دهد متولی تنظیم بازار به دلیل عدم نظارت در «۱+۴ حلقه پنهان» نتوانسته در فرآیند توزیع و انتقال محصول از تولیدکننده تا مصرف‌کننده عملکرد مثبتی را ثبت کند. براساس گزارش «موسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی و اقتصاد کشاورزی»، روند تغییرات ۱۸ محصول عمده کشاورزی طی پنج ‌سال اخیر نشان می‌دهد که فارغ از تاثیراتی که متغیرهای کلان در نوسانات قیمت محصولات کشاورزی و موادغذایی دارد، چهار حلقه «عمده‌فروشان»، «دلالان»، «واسطه‌ها» و «خرده‌فروشان» بیشترین سهم را در تغییر قیمت بازار دارند.

 • روایت هوایی از تقابل با تحریم‌ها

  دنیای اقتصاد: مراسم تودیع و معارفه مدیران عامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران(هما) در حالی برگزار شد که گلوگاه‌های صنعت هوایی در این مراسم مورد بررسی قرار گرفت. واگذاری‌های نامتعارف و اثر تحریم‌ها بر صنعت هوایی و چاره‌اندیشی ایران برای عبور از محدودیت‌های بین‌المللی از مباحث مطرح‌شده در مراسم بود. در این مراسم فرزانه شرفبافی رسما به‌عنوان مدیرعامل جدید هما معرفی شد.

  آخوندی در بیستم تیرماه سال جاری در حکمی شرفبافی را به‌عنوان سرپرست جدید شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران(ایران‌ایر) منصوب کرد.

 • امضای تفاهم‌نامه همکاری اقتصادی ایران و ویتنام

  دنیای اقتصاد: نهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ویتنام برگزار شد. در این اجلاس تفاهم‌نامه همکاری اقتصادی میان دو کشور از سوی «محمدرضا نعمت‌زاده» وزیر صنعت، معدن و تجارت و «نوین سون کونگ» وزیر کشاورزی و توسعه روستایی ویتنام امضا شد. در این مراسم نعمت‌زاده خواستار تسریع در برقراری روابط بانکی بین دو کشور و همچنین طراحی و آماده‌سازی نقشه ‌راه همکاری‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دو کشور در دو ماه آینده شد.

  در ابتدای این نشست، وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: روابط ایران و ویتنام از اواخر دولت قبل به مدت چهار سال متوقف بود که از سر گرفته شده است.

 • نگرانی بخش‌خصوصی از بازگشت تورم دورقمی

  دنیای اقتصاد: پس از انتشار آمار تورم خرداد ماه سال‌جاری از سوی بانک مرکزی و نگرانی بخش‌خصوصی از بازگشت نرخ تورم دورقمی به اقتصاد کشور؛ معاون بررسی‌های اتاق تهران با ارائه گزارشی تحلیلی به نقد و بررسی پیرامون این موضوع پرداخت.

  براساس این گزارش، مریم خزاعی، معاون بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران در نشست کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران تصریح کرد: کمترین میزان نرخ تورم نقطه به نقطه در خردادماه سال ۱۳۹۵ رقم خورد و از آن به بعد این روند معکوس شد و افزایش یافت. خزاعی همچنین با استناد به آمار بانک مرکزی تصریح کرد: از دی ماه سال گذشته، سرعت تفاوت شاخص قیمت مواد خوراکی و آشامیدنی نسبت به شاخص کل، افزایش یافته است به‌طوری که طی خردادماه امسال، این شاخص بیشترین رشد را داشته و در مقایسه با ماه مشابه سال قبل رشد ۲/ ۱۵ درصدی را نشان می‌دهد.

 • رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و برزیل انتخاب شد

  دنیای اقتصاد: در نخستین جلسه هیات‌مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و برزیل، کاوه زرگران به‌عنوان رئیس این اتاق انتخاب شد. به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، اعضای برگزیده در اولین جلسه رسمی هیات‌مدیره، کاوه زرگران را به‌عنوان رئیس اتاق مشترک ایران و برزیل انتخاب کردند. همچنین مسلم ناصری و فرهاد آگاهی به‌عنوان نواب رئیس، بهزاد درخور، حسن مهربانی‌یگانه، محسن امینی و مهدی جهانبانی به‌عنوان سایر اعضای هیات‌رئیسه انتخاب شدند. اتاق مشترک بازرگانی ایران و برزیل که با هدف گسترش روابط تجاری میان دو کشور ایران و برزیل تاسیس شده، اولین و تنها اتاق مشترک بازرگانی ایران با یکی از کشورهای آمریکای‌جنوبی است.

 • ورود تجهیزات جدید کنترلی به گمرکات

  دنیای اقتصاد: سه دستگاه فایبرسکوپ در گمرکات رازی، بازرگان و آستارا نصب شد. دستگاه فایبرسکوپ دارای دوربین ویژه و شیلنگی است که یک دستگاه دوربین و چراغ قوه مخصوص نیز در نوک این دستگاه تعبیه شده و شیلنگ مزبور تا ۳۶۰ درجه قابلیت چرخش و انعطاف دارد. از این دستگاه برای جست‌وجو و مشاهده مکان‌هایی که احتمال جاسازی انواع مواد مخدر در آنجا وجود دارد، اما با چشم قابل مشاهده نیست (همچون باک و بدنه درب خودروها) استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها که ازسوی ستاد مبارزه با موادمخدر ریاست‌جمهوری به گمرک ایران اهدا شده بود، پس از هماهنگی در اختیار این گمرکات قرار گرفت.

 • درخواست بانک رشید عراق برای ایجاد شعبه در ایران

  تسنیم: سرپرست وزارت صنایع و معادن عراق با بیان اینکه پنج بانک ایرانی در عراق شعبه دارند، گفت: بانک رشید عراق نیز درخواست ایجاد شعبه خود را در ایران داده است که امیدواریم مورد موافقت قرار گیرد. تفاهم‌نامه همکاری ایران و عراق با حضور محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان و محمد شیاع السودانی سرپرست وزارت صنایع و معادن و وزیر کار و امور اجتماعی عراق روز یکشنبه پس از دیداری دوجانبه امضا شد. وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در این دیدار بازسازی، نوسازی و راه‌اندازی شهرک‌های صنعتی در عراق با استفاده از دانش فنی تخصصی ایران را به‌عنوان دو پیشنهاد خود مطرح کرد و گفت: برقراری روابط بین بانکی به‌صورت طبیعی بین دو کشور برای گسترش مبادلات تجاری ضروری است.

بیشتر