شماره روزنامه ۴۲۴۴
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۰۷۳ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۰۷۳

 • ابتکار چین در جذب سرمایه

  دنیای اقتصاد: توسعه و رونق مناطق آزاد نه صرفا به معنای گسترش فیزیکی این مناطق، که به معنای رونق کیفی فرآیند تجارت در آنها، یکی از مهم‌ترین ابزارهای جذب سرمایه‌های خارجی و در نتیجه آن رشد و بالندگی اقتصاد کشورها است. تجربیات بین‌المللی نشان داده است که توزیع سرمایه‌های خارجی در جهان با توسعه و اصلاحات ساختاری کشورها تغییر می‌کند. ازاین‌‌رو، اقتصاد بزرگی همچون چین، در اقدامی تازه، محدودیت‌هایی را که بر سر راه جذب سرمایه‌های خارجی در مناطق آزاد بود، برطرف کرده است. «دنیای‌اقتصاد» به بررسی این ابتکار چین پرداخته است.

 • بیشتر هواپیماهای قطری از آسمان ایران عبور می‌کنند

  ایرنا: رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت: شرکت هواپیمایی قطر برای پرواز به نقاط مختلف جهان پس از ورود به فضای ترافیکی ایران، به مقاصد خود ادامه می‌دهد. علی عابدزاده افزود: هم‌اکنون فضای ایران به نقطه تعادل در منطقه تبدیل شده و هر زمان که مشکلی در فضای منطقه به وجود آمده است، صنعت هوانوردی جمهوری اسلامی ایران با ارائه سرویس‌های هوایی مناسب در حل آن پیشقدم شده است. معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به سابقه افزایش پروازهای عبوری از آسمان ایران اظهار کرد: زمانی که برای امنیت پروازهای هوایی در آسمان افغانستان، عراق و اوکراین مشکلاتی به‌وجود آمد، ایران اجازه نداد پروازهای عبوری در منطقه با وقفه مواجه شود و هم‌اکنون بیشتر پروازهای قطری از آسمان ایران برای عبور استفاده می‌کنند.

 • اندونزی؛ پل ارتباط ایران با کشورهای آسه‌آن

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق ایران در دیدار با سفیر اندونزی در تهران بر ضرورت سرعت بیشتر در رشد همکاری‌های اقتصادی دو کشور تاکید کرد. غلامحسین شافعی با اشاره به میزان مبادلات تجاری دو کشور گفت: پس از تحولاتی که با امضای برجام به وجود آمد، روابط اقتصادی ایران و اندونزی هم تغییر کرد.

  افزایش رفت‌وآمدهای تجار دو کشور در دو سال گذشته و ملاقات روسای‌جمهور دو کشور فضای جدیدی ایجاد کرده و می‌توان در این مسیر جدید برای افزایش مبادلات اقتصادی و سرمایه‌گذاری دو کشور حرکت کرد.

بیشتر