شماره روزنامه ۴۱۷۲
|
آرشیو روزنامه شماره ۳۹۸۶ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۳۹۸۶

 • تجربه هشت کشور در مدیریت تجارت

  دولت‌ها و نهادهای بین‌المللی در دهه‌های گذشته تلاش کردند تا با پیروی از الگوهای موفق، بتوانند مسیر تجارت‌شان را با دنیا تسهیل کنند. به نظر می‌رسد «ایجاد پنجره واحد تجاری» راه حل این چالش در دنیا باشد که به وسیله آن اطلاعات تجاری تنها از یک نقطه ورودی تسلیم گمرک شده و ارتباط بین طرف‌های درگیر در حوزه تجارت از طریق این پنجره برقرار می‌شود. «دنیای‌اقتصاد» در گزارشی تجربه جهانی ۸ کشور را در استقرار این پنجره برای مدیریت تجارت بررسی کرده است.

  دنیای اقتصاد: انجام سریع و کم‌هزینه مبادلات تجاری، عامل مهمی است که حجم تجارت را افزایش می‌دهد.

 • سفر تجاری ۳ هیات خارجی به تهران

  دنیای اقتصاد: یکی از مهم‌ترین آثار و دستاوردهای برجام، بازگشت شرکت‌ها، سرمایه‌گذاران و هیات‌های اقتصادی خارجی به ایران است. به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، هیات‌هایی که از نخستین روزهای توافق اولیه برای همکاری با شرکای ایرانی خود ابراز تمایل می‌کردند. در راستای این تعاملات تجاری قرار است ۳ هیات اقتصادی از فنلاند به سرپرستی معاون وزیر اقتصاد این کشور، استان سیچوان چین به سرپرستی معاون استاندار و هیات اقتصادی آنتالیا به ایران سفر کنند. هیات اقتصادی فنلاند که به سرپرستی معاون وزیر اقتصاد این کشور راهی ایران است، دوشنبه دوم اسفندماه به اتاق ایران می‌آید.

 • قرارداد ایران با «ATR» نهایی شد

  ایسنا: با گذشت حدود یکسال از سفر رئیس‌جمهوری ایران به پاریس و امضای توافق‌نامه ابتدایی خرید هواپیماهای ایرباس و ATR ، وزیر راه و شهرسازی از نهایی شدن مذاکرات برای خرید هواپیماهای این شرکت ایتالیایی (ATR) خبر داد. ایران همزمان در کنار برنامه‌ریزی برای خرید هواپیماهای غول‌پیکر مسافربری به منظور افزایش توان فرودگاه‌های کوچک خود و انعطاف‌پذیر کردن ناوگان هوایی نسبت به خرید هواپیماهای با بردکوتاه و ظرفیت مسافرپذیری پایین نیز اقدامات جدی انجام داد که در نخستین گام به امضای یک موافقت‌نامه برای خرید ۲۰ فروند هواپیمای ATR از این شرکت ایتالیایی منجر شد.

 • رشد صادراتی فرش ایران

  ایسنا: رئیس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به اینکه در۱۰ ماه امسال ۲۷۵ میلیون دلار صادرات فرش ایرانی به ۸۰ کشور دنیا انجام شده عنوان کرد که ۶۹ میلیون دلار صادرات مستقیم فرش به آمریکا بوده است. حمید کارگر در مراسم گشایش نخستین نمایشگاه فرش دستباف و صنایع وابسته آن، با بیان این مطلب اظهار کرد: ارزش این میزان صادرات فرش ایران در مدت مذکور نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۹ درصد رشد داشته است. وی وزن فرش‌های صادر شده در این مدت را ۴ هزار و ۴۰۰ تن عنوان کرد و افزود: این میزان نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد رشد داشته است.

 • ابلاغ برنامه تشدید مبارزه با قاچاق

  دنیای اقتصاد: برنامه پیشگیری و تشدید مبارزه با قاچاق کالاهای سلامت محور در جلسه یکصد و پانزدهم ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز مطرح و پس از بحث و بررسی و انجام اصلاحات لازم، جهت اجرا به دستگاه‌های عضو ستاد ابلاغ شد. به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، با توجه به گردش مالی کالاهای سلامت محور شامل دارو، مکمل‌ها، تجهیزات پزشکی، لوازم آرایشی- بهداشتی و مواد خوراکی (حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان) و سوداگری متقلبانه قاچاقچیان در ورود و فروش کالاهای این حوزه به ویژه کالاهای تقلبی (نظیر برخی داروهای ممنوع‌الورود، عطر و ادکلن) و حجم آن که به حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز «برنامه پیشگیری و تشدید مبارزه با قاچاق کالای سلامت محور» را ابلاغ کرد.

 • وعده ‌ورود چهار فروند هواپیمای‌ «امبرائر»

  دنیای اقتصاد: چهار فروند هواپیمای‌ «Embraer ۱۹۵» تا پایان امسال وارد ناوگان هوایی کیش‌ایر می‌شود تا نیاز ۲۰ فرودگاه کشور جهت اتصال به جزیره کیش و سایر نقاط، رفع شود. به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل شرکت هواپیمایی کیش، مدیرعامل شرکت هواپیمایی کیش‌ایر از ورود نخستین هواپیماهای امبرایر برزیل به ناوگان هوایی کشور خبر داد و گفت: چهار فروند هواپیمای امبرائر ۱۹۵ تا پایان سال‌جاری به ناوگان شرکت هواپیمایی کیش افزوده می‌شود. محمدتقی جدیدی با بیان اینکه با ورود این هواپیماها تعداد ناوگان هوایی این شرکت به ۱۸ فروند افزایش می‌یابد، گفت: این هواپیماها از نسل جدید هواپیماهای مسافری سبک در جهان و ۱۰۸ نفره هستند و مدل آنها برای سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۰ میلادی است.

بیشتر