شماره روزنامه ۴۲۴۴
|
آرشیو روزنامه شماره ۳۹۵۶ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۳۹۵۶

 • راز ماندگاری در بازار عراق

  دنیای اقتصاد: «خطر حذف بازار عراق»، موضوع مهمی است که تا چندی پیش در صدر اخبار رسانه‌ها قرار داشت؛ به‌طوری که فعالان اقتصادی نسبت به این موضوع و پیامدهای آن برای تجارت کشور هشدار دادند. اگرچه روابط سیاسی ایران و عراق، دوستانه و مستحکم است، اما در روابط اقتصادی، پاره‌ای از مواقع شاهد تصمیمات ناگهانی از سوی دولت عراق برای محدودیت ورود کالاهای ایرانی به این کشور بودیم که کار را برای تجار و صادرکنندگان ما سخت می‌کرد. اکنون این سوال مطرح است که چه اقداماتی باید انجام داد تا راه برای تجارت با عراق هموار شود و توسعه یابد.

 • رقبای ایران در تجارت با افغانستان

  خبرگزاری فارس: نایب رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان با اشاره به اینکه چین و ترکیه رقیبان جدی ایران در تجارت با افغانستان هستند، گفت: تعرفه‌ بالا، جاده‌های نامناسب و تخلیه بار کامیون‌ها در مرزها مهم‌ترین موانع افزایش حجم تجارت بین دو کشور است.

  حسین سلیمی با بیان اینکه ترکیه و چین از رقبای جدی ایران در صادرات کالا به افغانستان هستند، گفت: با صادرات سیمان از چین به افغانستان صادرات سیمان ایران به افغانستان کاهش یافته است. نایب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و افغانستان با بیان اینکه چینی‌ها کالاهای خود را به افغانستان صادر می‌کنند، گفت: از آنجا که قیمت تمام شده کالا در چین بسیار پایین است بنابراین تجار چینی به رقیبان جدی برای ایرانی‌ها در تجارت با افغانستان تبدیل شده‌اند.

 • ترسیم نقشه راه همکاری با مجارستان

  ایسنا: اواخر بهمن‌ماه سال جاری کمیسیون مشترک اقتصادی مابین ایران و مجارستان برگزار خواهد شد تا با امضای سندی در رابطه با توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور گام جدیدی در تعاملات دو کشور برداشته شود. این سند که به منظور همکاری‌های اقتصادی و تجاری است بخش‌های مختلف دستگاه‌های اجرایی دو کشور را در زمینه تحقق اهداف تدوین شده، مکلف می‌کند و به امضای وزرای اقتصاد ایران و مجارستان می‌رسد. این کمیسیون مشترک در سطح معاونان و مدیران کل دو کشور برگزار می‌شود و به منظور تدوین نقشه راه و مشخص شدن مسیر حرکت‌ اقتصادی ایران و مجارستان در راستای پروژه‌ها تعریف شده است.

 • تحویل اولین ایرباس به ایران

  خبرگزاری مهر: امروز نخستین هواپیمای ایرباس وارد ایران می‌شود. نخستین فروند ایرباس ۳۲۱ خریداری شده از سوی ایران قرار است ساعت ۱۴:۳۰ امروز در فرودگاه مهرآباد به زمین بنشیند. این هواپیما روز گذشته از فرودگاه هامبورگ در آلمان به فرودگاه تولوز در فرانسه اعزام شد وطی مراسمی که با حضور مدیرعامل ایرباس و مدیرعامل ایران‌ایر برگزار شد، این هواپیما به ایران‌ایر تحویل داده شد. مدیرعامل شرکت ایرباس در این مراسم گفت: انتخاب ترامپ تاثیری در روابط ما با ایران ندارد. ایرباس همه مجوزهاى لازم را از وزارت دارایى آمریکا دریافت کرده است.

 • دیدار آخر با آیت‌الله

  محسن جلال‌پور

  گاهی توفیق رفیق می‌شود. نوروز ٩٥ یکی دو روزی را آزاد کرده بودم که با خانواده در کیش بگذرانم. شنیده بودم آیت‌الله‌هاشمی در کیش هستند. بنای مزاحمت نداشتم. اما روزگار سر مهربانی داشت. مقدر بود ساعتی را مهمان آن بزرگمرد باشم. مثل همیشه حضور در محضر ذهن نقاد آیت‌الله، احساس کودکانه دلهره امتحان را زنده کرد. صحبت پیرامون فضای پسابرجام و استفاده حداکثری از این دوران برای نشاط بخشی به اقتصاد کشور و خروج از رکود بود.

  چون این روزها مصادف با اولین سالگرد اجرایی شدن برجام است، بر آن شدم که خلاصه‌ای از این دیدار را به تحریر درآورم.

 • برخورد با کم‌اظهاری واردکنندگان

  خبرگزاری فارس: معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی گفت: برخی از واردکنندگان میوه در گمرک کم‌اظهاری می‌کنند که این بار گمرک با هوشیاری توانست جلوی آنها را بگیرد و ۱۵۰ تن موز قاچاق در مرز بازرگان متوقف شد. محمدعلی طهماسبی درباره آخرین وضعیت قاچاق میوه به کشور گفت: با همکاری ستاد قاچاق مبارزه با کالا و ارز و سازمان تعزیرات حکومتی در مورد پیشگیری قاچاق میوه به کشور کارهای خوبی انجام شده تا حدی که حجم قاچاق میوه به‌شدت کاهش یافته و دیگر میوه به راحتی به کشور قاچاق نمی‌شود.

بیشتر