شماره روزنامه ۴۱۷۳
|
آرشیو روزنامه شماره ۳۹۵۵ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۳۹۵۵

 • توسعه اقتصادی از نگاه هاشمی

  دنیای اقتصاد: بسیاری معتقدند آغاز دولتمداری اکبر هاشمی رفسنجانی در جمهوری اسلامی منجر به تغییر سبک و سیاق و حتی رویکرد به توسعه اقتصادی شد. از نظر پژوهشگران، با شروع نخستین دوره سکانداری «آیت‌الله هاشمی رفسنجانی» در بدنه اجرایی نگاه حاکم بر حوزه اقتصاد در کشور دگرگون و بر سه پایه جدید استوار شد. رئیس‌جمهوری دوران سازندگی با هدف توسعه اقتصادی، «اقتصاد آزاد»، «کاهش مداخله دولت در اقتصاد» و «تعامل بین‌المللی به نفع توسعه اقتصادی» را در دستور کار قرار داد. «دنیای اقتصاد» در این گزارش به بررسی ابعاد مختلف توسعه سیاسی از نگاه هاشمی و واکاوی نقاط ضعف و قوت این نگاه به اقتصاد پرداخته است.

 • سه دست‌انداز فعالیت خارجی‌ها در ایران

  دنیای اقتصاد- بمانجان ندیمی: نیاز ایران به سرمایه‌گذاری‌های جدید پس از برجام، موجب شده است خارجی‌ها برای سهم‌خواهی از بازار بکر ایران اندیشه سرمایه‌گذاری را در سر بپرورانند. در این میان شرکت‌هایی بوده‌اند که اندیشه شان را عملی کرده و وارد ایران شده‌اند، اما در مسیر ورود به ایران دست‌اندازهایی را نیز تجربه کرده‌اند. آنچه در گفت‌وگو با نماینده یک شرکت بزرگ آلمانی که پس از برجام به ایران وارد شده و در تهران دفتر نمایندگی خود را به ثبت رسانده است، مطرح شد حاکی از آن است برای ورود به ایران با سه دست‌انداز مواجه بوده‌اند.

 • روزشمار ورود نخستین ایرباس به ایران

  دنیای اقتصاد: آخر هفته جاری اولین ایرباس خریداری شده پسابرجامی وارد کشور می‌شود. فرهاد پرورش مدیرعامل هما از ورود اولین هواپیمای خریداری شده از ایرباس (ایرباس ۳۲۱) در روز پنج‌شنبه (فردا) خبر داد. وی با بیان اینکه اولین فروند هواپیمای ایرباس پنج‌شنبه این هفته با خلبانان ایران ایر در تهران می‌نشیند، اظهار کرد: هما تصمیم دارد از این ایرباس در شبکه داخلی استفاده کند. وی تصریح کرد: طبق قراردادی که با ایرباس منعقد کرده‌ایم در حال حاضر اولین فروند از هواپیماهای ایرباس طبق برنامه تیم فنی و عملیاتی هما در هامبورگ در حال تحویل و تحول این هواپیما هستند و خیلی امیدواریم که این هواپیما تا آخر هفته تحویل ایران داده شود.

 • ارزیابی مجدد حقوق و دستمزد از سوی «ایران تلنت»

  گروه بنگاه‌ها: شرکت «ایران تلنت» امسال نیز مانند سال‌های گذشته اقدام به ارزیابی سراسری حقوق و دستمزد کارکنان ایرانی در همه رشته‌ها و سطوح می‌کند. به گزارش «دنیای اقتصاد» این مرجع معتبر میزان حقوق و دستمزد در ایران در اطلاعیه منتشر شده، از همه مخاطبان خواسته تا با شرکت در چهارمین ارزیابی سراسری حقوق و دستمزد ایران‌تلنت مربوط به سال ۹۵، به این پژوهش سراسری کمک کنند.

  آمارها و اطلاعات منتشره پس از این ارزیابی سراسری می‌تواند نقشه راه مناسبی برای شاغلان و کارفرمایان باشد.

بیشتر