شماره روزنامه ۴۱۹۸
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۱۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۱۱۷

 • مثلث آثار توزیع سفر

  نبود تعطیلات آخرهفته، به تراکم سفرها در برخی زمان‌های مشخص منجر شده است

 • خدمات متقابل توسعه اقتصادی و گردشگری

  امیرحسین حیدرزاده/ کارشناس ارشد علوم اجتماعی

  تئوری‌های استراتژی توسعه‌ برون‌گرا در زمینه ترویج گردشگری بیانگر این است که رشد گردشگری به‌ویژه در کشورهای کم‌درآمد که امکان صنعتی‌شدن سریع را ندارند، می‌تواند منجر به تنوع اقتصادی بدون اتکای بیش از حد به صادرات سنتی شود. این صنعت، اگرچه نمی‌تواند اقتصاد شهر را به‌طور کامل بسازد، اما نقش مثبتی از طرق مستقیم و غیرمستقیم در اقتصاد جوامع ایفا می‌کند. اثرات مستقیم صنعت گردشگری از هزینه‌کرد اولیه گردشگران برای کالاها و خدمات مصرفی ایجاد می‌شود.

 • مقدمات راه‌اندازی پرواز مستقیم کرج- ازمیر

  معاون استاندار ازمیر ترکیه در نشست با فعالان اقتصادی البرز، از راه‌اندازی پرواز مستقیم کرج-ازمیر با هدف تقویت همکاری‌های اقتصادی دوجانبه خبر داد. به گزارش سایت اتاق بازرگانی ایران، اوغور کولسوز در این نشست، مذاکره در مورد احیای جاده ابریشم را ازجمله اهداف سفرش به استان البرز عنوان و خاطرنشان کرد: «با برقراری پرواز مستقیم و ایجاد یک پل هوایی مناسب بین البرز و ازمیر، شاهد احیای جاده ابریشم هوایی و گسترش روابط تجاری در این منطقه خواهیم بود. » مسعود قاسمی، دبیرکل اتاق البرز نیز در این نشست ضمن استقبال از توسعه روابط تجاری با استان ازمیر گفت: «پیگیر هستیم تا زیرساخت‌های لازم برای برقراری پرواز مستقیم بین دو استان مهیا شود.

 • رویدادها، مقاصد و اینترنت

  الناز والایی/ کارشناس ارشد مدیریت گردشگری

  امروزه برنامه سالانه رویدادهای هر مقصدی، حاوی اطلاعاتی درباره برگزاری نمایشگاه‌ها، جشنواره‌ها و مراسم گوناگون فرهنگی، ورزشی، اقتصادی و علمی ‌است که به‌طور سالانه نیز رو به افزایش هستند و هریک از این رویدادها به نحوی در جذب گردشگر به آن شهر موثر است. در برگزاری هریک از این رویدادها پوشش رسانه‌ای مناسب و موفق باعث شناسایی بیشتر آن شهر در دنیا و در نتیجه جذب گردشگر بیشتر در آینده می‌شود. بنابراین میان برگزاری رویدادها و مقصدهای متفاوت و گردشگری ارتباطی وجود دارد و عنصر اصلی این ارتباط، تصویر مناسبی از منطقه گردشگری است که مرتبط با هر رویدادی در اذهان ایجاد می‌شود.

 • ساماندهی خانه‌مسافرها از سوی هتلداران صحت ندارد

  سرپرست معاونت گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی گفت: «اولویت اصلی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اصلاح رویه‌های فعلی در اعطای مجوز به بخش‌خصوصی در قالب‌های متنوع با هدف تسهیل و تسریع ایجاد زمینه‌های لازم برای حضور و مشارکت هرچه بیشتر مردم در حوزه گردشگری است. » به‌گزارش میراث‌آریا، میرهادی قره‌سید رومیانی ادامه داد: «آنچه از سوی برخی تشکل‌ها ادعا شده است، مبنی بر ساماندهی خانه‌مسافرها از سوی هتلداران، از اساس خبری نادرست است. » او با اشاره به برداشت نادرستی که از تلاش‌های سازمان میراث‌فرهنگی برای ساده‌سازی فرآیند اعطای مجوزها در حال انجام است، افزود: «تلاش ما تحکیم بسترهای حضور بخش‌خصوصی و مردم در حوزه گردشگری است و توقف ساماندهی خانه‌مسافرها نه تنها صحت ندارد، بلکه در تناقض آشکار با رویکردهای دولت و سازمان میراث‌فرهنگی مبنی بر شفاف‌سازی و تسهیلگری در این حوزه است.

 • شیوه‌نامه نمایشگاه‌های گردشگری اصلاح شد

  رئیس هیات‌مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران از اصلاح شیوه‌نامه‌ نمایشگاهی و ساماندهی نظام نمایشگاه‌های گردشگری خبر داد و گفت: «با این اقدام بساط زد و بندهای نمایشگاه‌های گردشگری جمع می‌شود. » به گزارش «ایسنا» محمدحسن کرمانی افزود: «براساس شیوه‌نامه اصلاح شده‌ نمایشگاهی، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از این پس فقط برای نمایشگاه‌های داخلی گردشگری مجوز صادر می‌کند. به همین منظور شورای‌عالی تشکیل می‌شود که مجوزهای این بخش را صادر خواهد کرد. » وی با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه‌های خارجی به دولت و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ارتباطی پیدا نمی‌کند، ادامه داد: «براساس شیوه‌نامه جدید، هرکسی خواست می‌تواند در این نمایشگاه‌ها شرکت کند، چون این نمایشگاه‌ها در محیطی خارج از اختیارات این سازمان برگزار می‌شود.

 • اعتراض به توریسم به سبک کاتالونیایی

  در ادامه اقدامات ضدتوریستی در بارسلون اسپانیا، استفاده از دوچرخه‌های الکترونیکی در برخی نقاط این شهر ممنوع شد. به گزارش «ایسنا» به نقل از گاردین، شهر بارسلون که زمانی مکانی ایده‌آل برای گردشگران بود، این روزها دیگر میانه خوبی با توریست‌ها ندارد و مسافران خارجی دیگر نباید انتظار یک استقبال گرم را از سوی اهالی این شهر داشته باشند. اکنون نیز تورهای دوچرخه‌های الکترونیکی و اسکوترها هم در منطقه قدیمی شهر و کنار دریا ممنوع اعلام شده ؛ اقدامی که مدعی است با استقبال فراوان شهروندان مواجه شده‌ است.

بیشتر