شماره روزنامه ۴۱۷۳
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۰۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۰۹۵

 • ماموریت فرابخشی در شهر جهانی «یزد»

  دنیای اقتصاد، پرستو فخاریان: «یزد» درحالی هفته گذشته به ثبت جهانی یونسکو رسید که معاون میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری این را تازه اول راه حفاظت میراث‌فرهنگی و توسعه گردشگری این شهر می‌داند و معتقد است حالا تمام نهادها موظف به رعایت اصول جهانی در یزد هستند؛ چراکه این تعهد جمهوری‌اسلامی ایران به نهاد یونسکو است، نه صرفا سازمان میراث‌فرهنگی کشور.

  به گزارش خبرنگار «دنیای اقتصاد»، محمدحسن طالبیان در نشستی که روز گذشته به مناسبت ثبت جهانی یزد در سازمان میراث‌فرهنگی برگزار شد، افزود: «اینکه اثری به ثبت می‌رسد به این معنا نیست که همه‌چیز در آنجا مناسب است، بلکه به نوعی تلاشی است برای بهتر شدن حال آن اثر یا منطقه، بنابراین می‌توان گفت این یک روند است که باید طی آن سعی در بهبود اوضاع اثر ثبت‌شده داشت.

 • رسیدن گردشگری به بالاترین سطح اطمینان کسب‌وکار

  گزارش جدید سازمان جهانی گردشگری حاکی از رشد متوسط ۶ درصدی گردشگری بین‌المللی در چهار ماه نخست سال ۲۰۱۷ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته میلادی است. به گزارش «ایسنا»، براساس این گزارش که طبق آمار و ارقام حد فاصل ماه‌های ژانویه تا آوریل سال ۲۰۱۷ میلادی منتشر شده، گردشگری بین‌المللی علاوه‌بر این رشد قابل توجه به بالاترین سطح از اطمینان کسب‌وکار در یک دهه اخیر و همچنین رشد پایدار در مقاصد مهم گردشگری دست یافته است. طی چهار ماه نخست سال ۲۰۱۷ در مجموع ۳۶۹ میلیون گردشگر بین‌المللی (گردشگرانی که حداقل یک شب را در مقصدی سپری کرده‌اند) در سراسر جهان سفر کرده‌اند که ۲۱ میلیون نفر بیشتر از آمارهای سال گذشته است.

 • آزادسازی حریم دریا لازمه توسعه گردشگری دریایی

  مشاور و دستیار ویژه رئیس سازمان میراث‌فرهنگی گفت: «بدون آزادسازی حریم دریا، توسعه گردشگری دریایی در پهنه شمالی کشور مختل می‌شود. همچنین مجتمع‌های اقامتی ساحلی دولتی موظفند به‌شکل واقعی به عموم مردم خدمت‌رسانی کنند. » به گزارش مرکز روابط‌عمومی سازمان میراث‌فرهنگی، مصطفی دهقان در بازدید سرزده از مازندران گفت: «در مازندران ۴۶ مجموعه اقامتی‌ دولتی وجود دارند که با تصویب قانون ماده ۶۳ در هیات‌وزیران در سال ۱۳۸۳، ۷ واحد از این ۴۶ مجتمع اقامتی ساحلی، با اخذ پروانه بهره‌برداری از اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مازندران، باید به عموم مردم نیز خدمات عرضه کنند.

 • آیا ثبت جهانی کافی است؟

  فرشید کریمی/ کارشناس ارشد گردشگری و هتلداری

  هفته گذشته و با ثبت بافت تاریخی شهر یزد، اثری دیگر از یادمان‌های تاریخی- ‌فرهنگی کشورمان به فهرست میراث جهانی یونسکو اضافه شد تا از این طریق بافت تاریخی شهر یزد با تمامی عناصر معماری شاخص و منحصربه‌فرد خود علاوه‌بر اینکه به عنوان اثری جهانی مورد توجه قرار می‌گیرد، مهر تایید دیگری بر سابقه تاریخی شهرسازی در فرهنگ کهن ایرانی باشد. یادمان‌های تاریخی، ظرفیت‌های طبیعی و میراث معنوی که هر ساله از سوی کشورهای گوناگون برای ثبت در فهرست میراث جهانی به سازمان یونسکو معرفی می‌شوند، بخشی از ثروت‌های بشری به شمار می‌روند که ضرورت صیانت و پاسداشت این آثار سال‌ها است به دغدغه اصلی بسیاری از فرهنگ‌دوستان تبدیل شده و شکل‌گیری کنوانسیون میراث جهانی را به دنبال داشته است تا با ارزش‌گذاری جهانی این آثار، ضوابط لازم را برای نگهداری و مرمت آنها در چارچوب بین‌المللی تعریف کند و بر این اساس کشورهای دارای آثار جهانی مکلف به نگهداری، حفاظت و مرمت این آثار مطابق با قوانین و چارچوب‌های مورد تایید سازمان یونسکو شوند.

 • ۳ نامزد ثبت شهر جهانی صنایع‌دستی زیر تیغ ارزیابان

  مشاور رئیس سازمان میراث‌فرهنگی گفت: «شهر مریوان به‌عنوان «شهر جهانی کلاش‌بافی»، شهر سیرجان به‌عنوان «شهر جهانی گلیم‌بافی» و روستای کلپورگان به‌عنوان «روستای جهانی سفال» نامزد شده‌اند و کارشناسان برای ارزیابی از این مناطق بازدید می‌کنند. » به‌گزارش میراث‌آریا، فرحناز امراللهی افزود: «قرار است آمادگی روستاهای یادشده بررسی شود تا کارشناسان برای ارزیابی این روستاها برای جهانی شدن وارد این منطقه شوند. »

  وی ادامه داد: «سفال کلپورگان مشخصاتی دارد که ازجمله می‌توان به قدمت ۷هزارساله و اینکه چرخ در آن به‌کار نمی‌رود و بهره‌گیری از ابزار سنتی که در همان منطقه درست می‌شود، در فرآیند تولید این سفال اشاره کرد.

 • مزایای« سازمان» ماندن «میراث فرهنگی»

  عضو هیات‌رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: «وجود سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زیر نظر رئیس جمهوری باعث می‌شود این سازمان علاوه‌بر افزایش قلمرو اختیارات، از قدرت بیشتری نیز برخوردار باشد. » به گزارش «ایرنا»، اسدالله عباسی با اشاره به ظرفیت‌های ویژه و جاذبه‌های منحصربه‌فرد گردشگری و میراث فرهنگی ایران تصریح کرد: «طبق قانون برنامه نباید وزارتخانه جدیدی ایجاد بکنیم و باید همان وزارتخانه‌هایی را که داریم نیز چابک سازی و کوچک‌سازی کنیم. وجود این سازمان در زیرمجموعه ریاست‌جمهوری دارای مزایایی دیگری هم هست؛ زیرا اولا رئیس آن به عنوان معاون رئیس‌جمهوری است ثانیا باعث می‌شود این سازمان علاوه‌بر اینکه قدرت بیشتری دارد، قلمرو اختیارات بیشتری نیز داشته باشد.

 • تغییر نگاه گردشگران روسی به سفرهای داخلی

  بنابر اعلام رئیس انجمن توراپراتورهای روسیه در سال ۲۰۱۶ گردشگران روس حدود ۷/ ۱۳ میلیارد دلار برای سفرهای داخلی و خارجی خود هزینه کرده‌اند. به گزارش «دنیای اقتصاد» به نقل از کانال تلگرامی اطلاع‌رسانی رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگران روس سال گذشته میزان سفرهای داخلی خود را حدود ۸۸ درصد افزایش داده‌اند. همچنین بر مبنای همین آمار منتشر شده، میزان سفرهای خارجی روس‌ها در سال ۲۰۱۶، کاهش ۲۴درصدی نسبت به سال ۲۰۱۵ داشته است. کاهش سفرهای خارجی و افزایش سفرهای داخلی روس‌ها در سال گذشته عمدتا ریشه در کاهش ارزش روبل، پول ملی روسیه، داشته است که سفرهای داخلی را مقرون به‌صرفه‌تر از سفرهای خارجی کرده است.

 • روند مشارکت خصوصی‌ها در گردشگری

  معاون گردشگری تاکید کرد: «برای موفقیت در صنعت گردشگری به برنامه و بودجه مناسب نیاز داریم. اگر دولت تسهیل‌گری و حمایت کند می‌توان از ظرفیت بخش خصوصی برای تامین مالی و پیشبرد برنامه‌ها نیز استفاده کرد. » به گزارش «ایسنا»، مرتضی رحمانی‌موحد با اشاره به افزایش متقاضیان فعالیت در حوزه تورگردانی افزود: «بررسی نمودارهای فعالیت آژانس‌های مسافرتی بعد از انقلاب نشان می‌دهد ۲۵ درصد کل مجوزها از آن زمان تاکنون، در دولت یازدهم صادر شده که این نشان‌دهنده توجه و اهتمام دولت به حرکت در راستای سیاست‌های کلی نظام و بسترسازی برای رشد و توسعه این صنعت در کشور است.

بیشتر