شماره روزنامه ۴۱۷۳
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۰۱۰ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۰۱۰

 • ساماندهی «نوروزی» تعطیلات

  دنیای اقتصاد- پرستو فخاریان: تعطیلات نوروز ۹۶ درحالی از فردا آغاز می‌شود که برخی کارشناسان معتقدند دلیلی ندارد تقویم آموزشی و کاری با هم متفاوت باشد. براساس تقویم رسمی کشور، تعطیلات نوروز تنها تا روز ۴فروردین است اما این تنها کارمندان دولت و برخی دستگاه‌های خصوصی هستند که طبق این تقویم عمل می‌کنند و مراکز آموزشی اعم از دانشگاه‌ها و مدارس تا ۱۳ فروردین ماه در تعطیلات به‌سر می‌برند. در همین حال به‌دلیل تعطیل بودن مدارس و دانشگاه‌ها، اغلب کارمندان دولتی و خصوصی نیز باقی ایام نوروز را تا روز ۱۳فروردین مرخصی می‌گیرند و از این زمان برای سفر بهره می‌برند.

 • «نیویورک تایمز» سر سفره ایرانی

  دنیای اقتصاد، امیر شاملویی: در سال ۲۰۱۶ میلادی بارها نام ایران در نشریات معتبر جهانی به چاپ رسید که گردشگری نیز از این موارد بهره‌ای داشت. دعوت به سفر به ایران و افزایش علاقه برای بازدید از کشور که پس از برجام روندی رو به رشد را طی می‌کرد، به دنبال اعلام شدن ایران به عنوان ارزان‌ترین مقصد سفر از سوی مجمع جهانی اقتصاد در سال‌‌های اخیر رونق گرفته بود. در سال جاری نیز با تلاش‌هایی در جهت تسهیل شدن اخذ ویزا و برقراری پروازهای مجدد شرکت‌های معتبر هوایی مانند بریتیش ایرویز نیز بر مطرح شدن مجدد نام ایران در فهرست سفر کشورهای غربی موثر بود.

 • مروری بر ۶ سایت گردشگری اجتماع‌محور در کنیا

  کنیا یکی از کشورهایی است که توانسته در امر توسعه گردشگری اجتماع‌محور پیشرفت‌های خوبی را به ثبت برساند. ۶ سایت گردشگری اجتماع‌محور کنیایی در یک موردکاوی ارزیابی شده‌اند که در ادامه به بررسی این ۶ سایت خواهیم پرداخت.

  ۱- ایل نگوسی در سال ۱۹۸۲ به‌عنوان یک مزرعه بزرگ در مالکیت اشتراکی تاسیس شد و برای جلوگیری از درگیری انسان و حیات‌وحش توسعه یافت. براساس طرح عضویتی که در آن به نمایندگی از حدود ۵۵۲۰ عضو، تعداد ۴۴۸ خانوار وجود دارد، این طرح محصول ابتکار عمل محافظت از مناطق منابع تنوع زیستی بود که USAID آن را تامین مالی کرد و بنیاد حیات‌وحش آفریقا و واحد حیات‌وحش کنیا نیز آن را پشتیبانی کردند.

 • هتلداری وزارتخانه‌ها؛ سد راه رقابت

  معاون سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: «هر وزارتخانه‌ای نباید برای خودش در مشهد هتل چند ستاره داشته باشد؛ در این صورت رقابت از بین می‌رود و در عرصه گردشگری کسی نمی‌تواند با عشق و علاقه کار کند. »

  به گزارش «ایرنا» سعید شیرکوند، در مراسم افتتاح یک هتل پنج ستاره در مشهد افزود: «هم‌اکنون یکی از مشکلات شهر مشهد در حوزه صنعت گردشگری نبود ساماندهی مجموعه‌های اقامتی آن است. اگر قرار است مشهد قطب گردشگری باشد باید شرایط مناسبی برای فعالیت فعالان صنعت گردشگری نیز در آن فراهم شود.

 • پیام نوروزی مدیرکل یونسکو

  مدیرکل سازمان یونسکو ۲۵ اسفندماه در پیامی با اشاره به قدمت بیشتر از ۳هزارساله نوروز گفت: «میلیون‌ها نفر از مردم در سراسر جهان نوروز را جشن می‌گیرند و به‌استقبال بهار می‌روند. از غرب، مرکز و جنوب آسیا به قفقاز، بالکان و دیگر مناطق، مردم با فرهنگ‌ها و مذاهب و زبان‌های متفاوت برای به‌اشتراک گذاشتن ارزش‌های نوروز گردهم می‌آیند. درواقع مردان و زنان، پسران و دختران، با شعر، آهنگ، صرف غذا و شیوه‌های دیگر اجتماعی، نوروز را جشن می‌گیرند و به این‌وسیله به طبیعت احترام می‌گذارند و آرزوی آینده‌ای بهتر برای همدیگر دارند.

 • توصیه ستاد هماهنگی خدمات سفر برای گردشگران خروجی

  ستاد مرکزی هماهنگی خدمات با صدور اطلاعیه‌ای به هموطنانی که قصد سفر به خارج از کشور را در تعطیلات نوروزی دارند، توصیه کرده از دفاتر و شرکت‌های مجاز و معتبر تور و بلیت مورد نیاز خود را تهیه کنند و مواظب افراد سودجو باشند. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، در این اطلاعیه آمده است: «از هموطنان تقاضا می‌شود صرفا از دفاتر خدمات مسافرت هوایی مجاز و معتبر که از سازمان هواپیمایی کشور مجوز دارند بلیت خود را خریداری کنند و با مراجعه به سایت سازمان به آدرس www. cao. ir فهرست دفاتر مجاز را مشاهده و در صورت داشتن پیشنهاد، انتقاد و شکایات اقدام کنند.

 • کاهش ۵۰درصدی واردات صنایع‌دستی به کشور

  رئیس سازمان میراث فرهنگی اعلام کرد: «سال ۹۵ ورود صنایع‌دستی خارجی به کشور ممنوع و همین موضوع سبب کاهش ۵۰درصدی واردات صنایع‌دستی به کشور شد. » به گزارش میراث آریا، زهرا احمدی‌پور در مراسم بازدید از عوارضی تهران-ساوه افزود: «ایران ۳۶۰ نوع از ۴۶۰ نوع صنایع‌دستی کل دنیا را تولید می‌کند؛ درنتیجه، باید از این ظرفیت و امکان بزرگ و گسترده محافظت شود. » به گفته او، در ایام نوروز برنامه کارگاه‌گردی نیز تدارک دیده شده و هموطنان می‌توانند به هر استانی که وارد می‌شوند از کارگاه‌های صنایع‌دستی آن استان هم بازدید کنند.

 • توصیه‌ای برای گردشگران دریایی هرمزگان

  مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با هشدار به مسافران نوروزی این استان و جزایر آن، از آنها خواست برای حفظ ایمنی خود و خانواده‌هایشان از سفر با شناورهای غیرمجاز خودداری کنند. به گزارش «ایرنا»، الله‌مراد عفیفی‌پور افزود: «هیچ نوع نظارتی برشناورهای غیر مجاز وجود ندارد و این امر ایمنی استفاده‌کنندگان را با چالش روبه رو خواهد کرد. » وی تاکید کرد: «بنادر و دریانوردی هرمزگان نسبت به شناسایی این شناورها اقدام و از فعالیت آنها جلوگیری می‌کند و سایر دستگاه‌های مسوول هم باید در این خصوص وظایف خود را انجام دهند.

بیشتر