آرشیو روزنامه شماره ۳۹۴۰ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۳۹۴۰

 • برنامه مشترک گردشگری ایران و ارمنستان

  دنیای اقتصاد: طی سفر اخیر رئیس جمهوری و همراهانش به ارمنستان یادداشت تفاهم همکاری بین موزه‌ای و همکاری گردشگری به امضای رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشورمان و مسوولان کشور ارمنستان رسید تا گام‌های جدیدی در راستای توسعه روابط فرهنگی و گردشگری دو کشور برداشته شود. به گزارش «دنیای اقتصاد»، طی یک سال گذشته ایران و ارمنستان اقدامات دیگری در راستای تسهیل تبادل گردشگر صورت داده‌اند؛ لغو ویزا و امکان تردد آزادانه خودرو میان دو کشور، از جمله این اقدامات است. مردادماه سال جاری بود که لغو روادید میان ایران و ارمنستان اجرایی شد و اکنون اتباع دو کشور برای ورود به کشور مقابل نیاز به ویزا ندارند.

 • صدور ویزای ایران و قزاقستان تسهیل می‌شود

  رئیس بخش گردشگری وزارت سرمایه‌گذاری و توسعه قزاقستان از امضای طرح تسهیل صدور روادید برای گروه‌های گردشگری ایران و قزاقستان خبر داد. به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از کازینفورم، مارات ایگالی در این باره تصریح کرد: «انتظار می‌رود شرکت‌های گردشگری قزاق و ایرانی در این مسیر همکاری‌های خوبی را داشته باشند. » به گفته وی، این توافق بنابر استقبال مسوولان دو کشور در مدت بسیار کوتاهی به امضا رسید. این مقام قزاق با بیان اینکه ایران با جمعیت ۸۰ میلیون نفری یک بازار بالقوه و آینده‌دار است، یادآور شد: «صنعت گردشگری در این حوزه بازدهی بسیار خوبی خواهد داشت.

 • الگوی توریستی شیلی

  حمید ضرغام بروجنی/ علی اصغر شالبافیان
  منبع: کتاب سیاست‌های گردشگری کشورها(مطالعه تطبیقی)

  هیات گردشگری ملی شیلی، پیرو توصیه‌های بین‌المللی، حساب‌های اقماری گردشگری را به کار گرفته و براساس آن مشخص شده که در سال‌های اخیر رشد صنعت گردشگری از رشد تولید ناخالص داخلی بیشتر بوده است. در همین حال هیات گردشگری ملی شیلی (سرناتور) نهاد مستقل دولتی مسوول در گردشگری است که در زیرمجموعه وزارت اقتصاد قرار دارد. سرناتور مسوول هماهنگی بخش گردشگری، تدوین و اجرای خط‌مشی‌ها، برنامه‌ها و فعالیت‌های گردشگری و کسب اطمینان از سازگاری خط‌مشی گردشگری است.

 • تخصیص تسهیلات ۱۹ میلیارد تومانی به گردشگری بوشهر

  سرپرست اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری بوشهر گفت: «به‌منظور فراهم‌ کردن زمینه توسعه زیرساخت‌های گردشگری و اشتغال‌زایی در این استان، تسهیلاتی به مبلغ ۱۹ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی به تاسیسات در حال ساخت گردشگری استان پرداخت خواهد شد. » به گزارش «ایسنا» ناصر امیرزاده افزود: «این تسهیلات برای ایجاد یک هتل سه ستاره و دو مجتمع توریستی - تفریحی تخصیص یافته است. » او ادامه داد: «با توجه به پیش‌بینی‌هایی که از طرف سرمایه‌گذاران این پروژه‌ها شده است، انتظار می‌رود تا پایان سال ۹۶ این مجموعه‌ها به بهره‌برداری برسند.

 • رشد گردشگران اروپایی کاهش گردشگران منطقه‌ای

  معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از کاهش آمار ورود گردشگران منطقه‌ای به کشور در نیمه نخست سال‌جاری خبر ‌داد ولی در عین حال گفت: «آمار ورود گروهی گردشگران اروپایی در ۶ ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل بین ۳۰ تا ۸۰ درصد افزایش داشته است. » به گزارش «ایرنا» مرتضی رحمانی‌موحد افزود: «بین سال‌های ۹۱ تا ۹۴ به‌طور متوسط سالی ۱۰ درصد در آمار ورود گردشگران به کشور رشد داشته‌ایم، اما به دلیل تحولات سیاسی ایجاد شده در کشورهای حاشیه خلیج‌فارس در یک سال اخیر، آمار ورودی گردشگران از این کشورها کاهش پیدا کرده که منجر به کاهش آمار گردشگران در نیمه اول سال ۹۵ شده است.

بیشتر