شماره روزنامه ۴۱۹۸
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۱۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۱۱۷

 • سه ضلع ترغیب سرمایه‌گذاران

  دنیای اقتصاد: ارزیابی تحلیلگران نشان می‌دهد که سه عامل در ترغیب یا تغییر رفتار سرمایه‌گذاران اثردارد. این عوامل در سه دسته عوامل اقتصادی، سیاسی و جغرافیایی قابل دسته‌بندی است. در میان این عوامل اما آنچه‌که بیش از همه بر رفتار سرمایه‌گذاران اثر دارد، دو مولفه «ثبات سیاسی» و «کنترل فساد» است که در زیرمجموعه عوامل سیاسی قرار می‌گیرند. اهمیت این دو مولفه کلیدی از آنجا آشکارتر می‌شود که براندازی دولت با ابزارهای خشونت‌آمیز از طریق «کودتا یا خطر تروریسم و تنش‌های قومیتی» و همچنین «فساد در میان بخش دولتی، خصوصی و وجود سیستم رشوه و عدم برخورد قضایی با آن» می‌تواند تاثیرات فراوانی در رفتار سرمایه‌گذاران بین‌المللی برای کشور میزبان داشته باشد.

 • افزایش تولید و صادرات در منطقه آزاد چابهار

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار از رشد ۵/ ۲ برابری صادرات این منطقه طی فصل بهار سال ۹۶ در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۵ خبر داد.

  به گزارش «دنیای اقتصاد» عبدالرحیم کردی گفت: خوشبختانه برنامه‌ریزی و تمرکزی که در بخش تولید داشتیم، به‌ثمر نشست و تولید در منطقه افزایش یافت و پیش‌بینی می‌کنیم که این روند تا پایان سال ۹۶ با سرعت بیشتری ادامه یابد. وی با اشاره به ریل‌گذاری‌های دولت یازدهم برای تغییر کارکردهای مناطق آزاد گفت: اثر تغییر رویکردها به سمت تولیدمحوری در سال ۹۵ خود را نشان داد، به‌طوری که محصولات تولیدی منطقه آزاد چابهار رشد ۴۷ درصدی را به ثبت رساند و میزان صادرات نیز در سال ۹۵ معادل ۲۲ درصد افزایش داشت.

 • اولویت‌های معدنی دولت دوازدهم

  دنیای اقتصاد: وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت در بخشی از برنامه‌های خود، اولویت‌های ارتقای جایگاه بخش معدن، صنایع معدنی و کاهش سهم دولت در اقتصاد را اعلام کرده است. از مهم‌ترین برنامه‌های محمد شریعتمداری، می‌توان به تاکید و تمرکز ویژه بر توسعه بخش معدن و افزایش سهم آن در اقتصاد ملی از طریق به روز شدن و توسعه فناوری در اکتشاف، استخراج و بهره برداری با پشتیبانی موثر از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی اشاره کرد. در متن برنامه‌های معدنی شریعتمداری آمده است: توان‏افزایی بخش صنعت و معدن در راستای رشد اقتصادی بالا و توسعه پایدار و توسعه همسو با تجارت به‌عنوان پیشران فرآیند از جمله برنامه‌های وزارتخانه در چهار سال آتی خواهد بود.

بیشتر