شماره روزنامه ۴۱۷۲
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۰۱۰ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۰۱۰

 • دو جهت سرمایه‌گذاری صنعتی

  دنیای اقتصاد: بررسی روند سرمایه‌گذاری صنعتی در ابتدای دولت یازدهم نسبت به دوسال آخر فعالیت دولت دهم از یک هیجان برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های صنعتی حکایت دارد. هیجانی که موجب شد تا سال ۹۲ عنوان رکوددار سرمایه‌گذاری صنعتی را با شروع به کار دولت یازدهم به خود اختصاص دهد. گشایش فضای سیاسی و اقتصادی، در جذب سرمایه‌گذار خارجی و داخلی عمده عواملی است که فعالان اقتصادی از آن به‌عنوان آَشتی میان سرمایه‌گذاران و بخش تولید یاد می‌کنند؛ روندی که در سال‌های گذشته و به دلیل نبود فضای امن سرمایه‌گذاری خلاف آن رقم خورده بود، به همین دلیل در این سال‌ها شاهد فرار سرمایه از بخش‌های تولیدی بودیم.

 • سرعت کند توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر

  خبرگزاری صدا و سیما: وزیر نیرو با بیان اینکه از سرعت پیشرفت انرژی‌های تجدید‌پذیر راضی نیستم، گفت: در سال آینده چند نیروگاه تجدیدپذیر خورشیدی ۳۰ مگاواتی به بهره‌برداری می‌رسد.

  حمید چیت‌چیان با اشاره به اینکه برای جذب سرمایه گذار بخش خصوصی، دولت قیمت بسیار خوبی برای خرید تضمینی برق از انرژی‌های تجدید‌پذیر در نظر گرفته است، افزود: برای هر کیلووات ساعت برق تجدید‌پذیر ۳۷۰ تومان به بخش خصوصی پرداخت می‌کنیم در حالی که قیمت فروش آن به مشترکان ۶۶ تومان است. وی درباره رفت و آمد خارجی‌ها برای عقد قرارداد و مذاکره با شرکت‌های ایرانی افزود: یکی از اهداف اقتصاد مقاومتی برون‌گرایی اقتصاد ملی است که یکی از مولفه‌های آن انتقال فناوری از کشورهای دارنده فناوری‌های برتر است.

 • تصویب تامین اعتبار چند طرح بزرگ آب و برق در شورای اقتصاد

  خبرگزاری فارس: جلسه شورای اقتصاد به ریاست معاون اول رئیس‌جمهوری برگزار شد و درخواست‌های وزارت نیرو درخصوص تامین اعتبار چند طرح بزرگ آب و برق به تصویب این شورا رسید. اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به طرح درخواست برخی از وزارتخانه‌ها برای استفاده از تسهیلات مالی خارجی برای خرید تجهیزات مورد نیاز اجرای پروژه‌های مختلف گفت: کمیسیون شورای اقتصاد باید این موضوع را به‌صورت سختگیرانه مورد بررسی قرار دهد تا تجهیزاتی که توان ساخت داخل برای آن وجود دارد، حتما از داخل کشور تامین شود.

 • ریشه رشد دو رقمی صنعت

  دنیای اقتصاد: تصویر جدید آماری از وضعیت اقتصاد ایران نشان می‌دهد که نرخ رشد اقتصادی روند صعودی در پیش گرفته و تا پایان سال جاری نیز به احتمال زیاد به بالای ۸ درصد خواهد رسید؛ رقمی که بالاتر از سطح پیش‌بینی مسوولان و نهادهای معتبر بین‌المللی است. دماسنج متغیرهای کلان در حالی در ۹ ماه منتهی به آذر امسال دمای مثبت را تجربه کرده‌اند که مطابق آمارها این دما در بخش صنعت و معدن نیز پدیدار شده و رشد این بخش هم در مسیر صعودی قرار گرفته است؛ علائمی که می‌توان از آن به‌عنوان نشانه‌های برجسته‌ای ورود به فاز رونق تعبیر کرد.

بیشتر