شماره روزنامه ۴۱۷۲
|
آرشیو روزنامه شماره ۳۹۸۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۳۹۸۶

 • مزاحمان توسعه فولاد در ایران

  دنیای اقتصاد: گردهمایی دو روزه فولادسازان ایران و جهان در تهران فرصتی را پیش روی فعالان این صنعت قرار داد تا بتوانند مزیت‌ها و چالش‌های توسعه صنعت فولاد را بررسی کنند. بر این اساس، در پنل آزادی که در حاشیه هفتمین همایش چشم‌انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار برگزار شد، تصمیم سازان و فعالان بخش خصوصی فولاد با بررسی طرح‌های در دست اجرا در این صنعت استراتژیک، ۵ مزاحم بزرگ در مسیر توسعه این صنعت را شناسایی کردند.

  به زعم کارشناسان حاضر در این پنل، نداشتن نقشه راه مناسب، مشکلات تامین مالی، زیرساخت‌های نامناسب اعم از راه‌آهن، مکان‌یابی‌های نامناسب برای اجرای طرح‌های فولادی و نبود هماهنگی بین بخش‌های مختلف مربوط به توسعه صنعت فولاد، مهم‌ترین چالش‌های این صنعت بود.

 • تغییردر برخی از قوانین معدنی

  ایسنا: رئیس خانه معدن ایران حذف کامل بخش خصوصی از شوراهای استانی را یکی از دلایل بازگرداندن ماده ۵۴ برنامه ششم از شورای نگهبان به مجلس، عنوان کرد.

  محمدرضا بهرامن، با بیان اینکه دو بخش مورد ایراد شورای نگهبان درباره‌ این قانون بود، عنوان کرد: شورای نگهبان دو ایراد به ماده ۵۴ برنامه ششم گرفت که ایراد اول مصرف یک درصد از فروشی است که از معادن دریافت می‌شود و منبع مصرف آن را به جای استان‌ها در خزانه دانست و مورد دوم نیز ایرادی بود به ترکیب شورای استانی معادن وارد کرد.

 • تبعات اقتصادی «پلاسکو»

  دنیای اقتصاد: حادثه پلاسکو موجب شد تا شائبه افزایش قیمت و کمبود پوشاک در بازارشب عید به وجود آید؛ شائبه‌ای که با اعلام میزان خسارات وارد شده به کاسبان این ساختمان بر آن دامن زده شد. اما با گذشت چندهفته از این حادثه و اسکان پلاسکونشینان در مجتمع تجاری نور، نایب‌رئیس هیات‌مدیره انجمن نساجی ایران معتقد است نحوه ساماندهی واحدهای آسیب‌دیده از سوی دولت موجب شد تا شاهد نوسانات در بازار پوشاک شب عید نباشیم. به گفته علیمردان شیبانی بنکداران و مراکز بخش پوشاک بیشترین آسیب را در این حادثه متحمل شدند و مدیریت درست می‌تواند نوسانات در بازار پوشاک را برطرف کند.

 • مکان‌یابی جدید برای ۱۰ ناحیه صنعتی

  ایسنا: مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران از کشف و شناسایی ۴۶ لکه صنعتی خبر داد و اظهار کرد: علاوه بر این در حال مکان‌یابی برای ۱۰ ناحیه صنعتی مصوب دیگر در استان تهران هستیم.

  محمدرضا قاهری بدر با اشاره به اینکه در کل استان تهران ۳۸ شهرک صنعتی وجود دارد که ۱۰ مورد آنها شهرک صنعتی غیردولتی است، اظهار کرد: از این تعداد ۲۸ شهرک صنعتی، دولتی است و حدود ۸۷۰۰ قرارداد واگذاری در این شهرک‌های صنعتی دولتی مدنظر قرار گرفته که حدود ۴۶۰۰ واحد آنها به مرحله بهره‌برداری رسیده است.

 • جذب مشاور خارجی برای بخش محیط زیست در معادن

  شاتا: رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران گفت: برای رعایت بیشتر مسائل زیست محیطی در حوزه معادن،‌ مشاور خارجی جذب کرده‌ایم تا طرح‌ها بر اساس ضوابط و استانداردها اجرا شوند.

  مهدی کرباسیان با بیان مطلب فوق،‌ از ورود مشاوران بین‌المللی محیط زیست از کشورهای مختلف در برخی پروژه‌های معدنی خبر داد و گفت: در مورد بندر پارسیان که به زودی طرح آن آماده احداث می‌شود، سال‌هاست که سازمان محیط‌زیست نظراتی داشته و به تازگی با تفاهم با آنها، یک مشاور محیط زیست از نروژ جذب کرده‌ایم که موارد مدنظر آنها را رعایت کنیم.

بیشتر