شماره روزنامه ۴۲۴۴
|
آرشیو روزنامه شماره ۳۹۵۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۳۹۵۶

 • آینده فولادسازان جهان

  دنیای اقتصاد: بسیاری از کشورهای صنعتی جهان مسیر صنعتی شدن خود را با توسعه فولاد طی کرده‌اند، اما در چند سال گذشته مشکلات عدیده ‌این صنعت، باعث کاهش رشد تولید فولادسازان مطرح جهان شده است. پس از یک دوره رونق کالایی و تمایل شدید چین برای احراز جایگاه تولیدکننده و نیز مصرف‌کننده برتر بخش فولاد در سال‌های اول دهه ۲۰۰۰میلادی، این بخش با مشکلات متعددی مواجه شد که تبعات آن تا سال ۲۰۱۶ نیز ادامه یافت؛ اما مطابق پیش‌بینی موسسات بین‌المللی، چشم‌انداز این بخش در سال جاری میلادی و سال ۲۰۱۸ مثبت است.

 • سرنوشت بخش معدن ایران در دوره ترامپ

  دنیای اقتصاد، شادی آذری: در شرایطی که بسیاری از تحلیل‌ها حول موضوع تاثیر ریاست جمهوری ترامپ بر بخش‌های مختلف اقتصادهای جهان می‌گردد، پایگاه خبری «ماینینگ» در تحلیلی به این نتیجه رسیده است که ریاست‌جمهوری ترامپ تاثیر چندان قابل توجهی بر بخش معدن ایران نخواهد داشت.

  این تحلیل با اشاره به این موضوع افزوده است تحلیلگران بر این باورند که حتی با وجود هرگونه پابرجا ماندن تحریم‌ها هم (اگر اتفاق بیفتد)، دشواری چندانی برای کارآفرینان این بخش به‌وجود نخواهد آمد. بنابراین گزارش، بر اساس یادداشتی که تحلیلگران مرکز بیزینس مانیتور اینترنشنال روز دوشنبه منتشر کردند، بیش از آنکه سیاست‌های آمریکا و به‌ویژه ترامپ تاثیری بر بخش معدن ایران بر جای گذارد، چالش‌های عملیاتی داخلی و قیمت‌های پایین محصولات معدنی هستند که مانعی بر سر راه روی آوردن سرمایه‌گذاران به سوی ثروت معدنی گسترده ایران خواهند بود.

 • عوامل ورشکستگی کارگاه‌های کوچک

  خبرگزاری مهر: رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به اینکه سیاست‌های نادرست در سال‌های گذشته، برخی کارگاه‌های کوچک را تعطیل کرده است، گفت: در سه دهه اخیر، سیاست‌های نامناسبی در این بخش اجرا شده است.

  علی فاضلی درخصوص مشکلات بنگاه‌های کوچک و تعطیلی تعداد زیادی از این واحدها گفت: در سه دهه گذشته، برخورد خوبی با این بنگاه‌ها نشد و به دلیل برخی سیاست‌گذاری‌های اشتباه، تعداد زیادی از این بنگاه‌ها یا تعطیل شدند یا با مشکل مواجه هستند. وی با اشاره به اینکه در اوایل دهه ۷۰ با عنوان ساماندهی، تعداد زیادی از این کارگاه‌ها را منتقل کردند، افزود: به جای اینکه کارخانه‌های آلوده‌کننده و مزاحم خارج شوند، کارگاه‌های کوچک را از شهر خارج کردند؛ زیرا کارخانه‌های بزرگ قدمت زیادی داشتند و امکان جابه‌جایی ماشین‌آلات آنها نبود؛ بنابراین هجمه را به واحدهای تولیدی کوچک آوردند.

 • ایجاد مشوق برای خوش‌حسابان معدنی

  شاتا: معاون توسعه مدیریت، منابع و امور استان‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه دریافت و پرداخت حقوق دولتی معادن باید طی یک فرآیند سیستماتیک و با انضباط انجام گیرد، گفت: اجرای این روش این امکان را به وجود می‌آورد تا آن دسته از معدنکارانی که به هر نحوی در این خصوص کوتاهی می‌کنند شناسایی شوند.

  محمدرضا فیاض در همایش معاونان امور معدنی سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها در ستاد وزارتخانه با بیان این مطلب افزود: علاوه بر جدیت در دریافت حقوق دولتی معادن در نظر داریم تا بهره‌وری و انگیزه کار در بخش معادن همچنین مشوق‌های لازم برای خوش‌حسابان معدنی را فراهم کنیم.

 • رونمایی از دو تعرفه جدید فروش برق از سال ۹۶

  خبرگزاری مهر: معاون دفتر مدیریت مصرف برق توانیر از تدوین دستورالعمل و اجرای دو تعرفه جدید فروش برق به مشترکان برای تابستان سال ۹۶ خبر داد و گفت: جزئیات دستورالعمل این دو تعرفه جدید برقی به زودی اعلام می‌شود.

  علیرضا احمد یزدی در جمع مدیران صنعت برق با اشاره به افزایش ۲۰ درصدی همکاری مشترکان با پروژه‌های کاهش پیک بار در تابستان امسال گفت: برای تابستان امسال و با توجه به کمبود تولید برق، توانیر ۱۵ طرح کاهش پیک را با مشارکت شرکت‌های توزیع نیروی برق در کشور اجرایی کرد.

 • ظرفیت ایران در تولید انرژی‌های تجدیدپذیر

  ایرنا: معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو می‌گوید ایران از ظرفیت بسیار بالایی برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر بادی و خورشیدی برخوردار است و در صورت تامین سرمایه‌گذاری مورد نیاز، حتی توان تامین برق اتحادیه اروپا از این طریق وجود دارد.

  علیرضا دائمی به بیان ظرفیت‌های ویژه ایران در انرژی‌های تجدیدپذیر پرداخت و گفت: سه‌چهارم وسعت کشور واقع در فلات مرکزی از انرژی خورشیدی با شدت تابش بالا برخوردار هستند؛ علاوه بر آن با وجود دالان‌های بادی در سیستان، خواف، منجیل و برخی دیگر از نقاط کشور که جزو کریدورهای بادی کلاس جهانی محسوب شده، فعالیت در این مناطق کاملا اقتصادی است.

 • ابطال و تعلیق پروانه ۱۵ آزمایشگاه همکار استاندارد

  دنیای اقتصاد: مدیرکل استاندارد استان تهران با اعلام ابطال و تعلیق ۱۵ آزمایشگاه همکار، از آزمون حدود ۱۰هزار نمونه از فرآورده‌های مشمول استاندارد اجباری در آزمایشگاه‌های استاندارد خبر داد. به گزارش روابط عمومی اداره‌کل استاندارد استان تهران، مسلم بیات در تشریح این خبر گفت: کارشناسان اداره تایید صلاحیت اداره‌کل، در ۹ ماه نخست سال با نظارت بر عملکرد آزمایشگاه‌های همکار استاندارد و در نتیجه بررسی ۱۷۴ پروانه در جریان تمدید، پروانه ۱۵ آزمایشگاه را ابطال و تعلیق و پروانه ۱۵۹ آزمایشگاه دیگر را تمدید کردند.

بیشتر