شماره روزنامه ۴۱۷۳
|
آرشیو روزنامه شماره ۳۹۵۵ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۳۹۵۵

  • ویترین صنعتی تجارت ایران

    دنیای‌ اقتصاد: انتشار آمار تجارت ایران در بخش صنعت از دو اتفاق در این بخش حکایت دارد. براساس آمار اعلام شده در هشت ماه منتهی به آبان سال جاری به رغم رشد صادرات صنعتی، اما همچنان تراز بازرگانی بخش صنعت منفی است. بر اساس گزارش منتشر شده از سوی معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران، در مدت زمان مورد بررسی محرک اصلی رشد حدود ۱۰ درصدی ارزش صادرات صنعتی ناشی از صادرات دو گروه فعالیت صنعتی «ساخت کک، فرآورده‌های حاصل از تصفیه نفت و سوخت‌های هسته‌ای» (با سهم ۸/ ۶ درصد) و «ساخت فلزات اساسی» (با سهم ۵/ ۲ درصدی) بوده است.

  • تاسیس شرکت مشترک کشتی‌سازی

    دنیای اقتصاد: رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران اعلام کرد: تا پایان ماه میلادی جاری شرکت مشترک چهارجانبه با حضور ایدرو، کشتیرانی، نفتکش و دوو تاسیس می‌شود. منصور معظمی با اشاره به تدوین برنامه راهبردی توسعه صنایع دریایی با اعلام این خبر گفت: تا سال ۱۴۰۴ بر اساس یک برآورد واقع‌گرایانه به ۳۷ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای ساخت انواع شناور موردنیاز کشور لازم است. رئیس ایدرو تصریح کرد: برای پاسخ به این نیاز محتاج به سرمایه‌گذاری خارجی هستیم. البته ما در این بخش دارای قابلیت‌ها و توانمندی‌هایی نیز هستیم و در ایدرو به این نتیجه رسیدیم برای فعال شدن این توانمندی‌ها و قابلیت‌ها به سمت مشارکت بین‌المللی با شرکت‌های بین‌المللی برویم.

  • موانع رشد کسب و کارهای خرد در پایتخت

    دنیای اقتصاد: مرکز پژوهش‌های مجلس موانع محیطی تاسیس و رشد کسب‌وکارهای خرد در تهران را بررسی کرد. نتایج دفتر مطالعات اقتصادی این مرکز از مصاحبه با بیش از ۴۰ کسب و کار خرد در تهران، نشان می‌دهد ۶۰ درصد مصاحبه شوندگان بالا بودن میزان اجاره‌ها، ۵۰ درصد رکود بازار و ۳۸ درصد ناعادلانه بودن مالیات‌ها را به‌عنوان مانعی مهم در برابر تاسیس و رشد کسب و کارهای خرد عنوان کرده‌اند. از آنجا که مسائل تولیدکنندگان خرد در پایتخت می‌تواند نمونه‌ای از مسائل مبتلا به سایر تولیدکنندگان خرد در دیگر نقاط کشور باشد، توجه به نتایج این گزارش می‌تواند در تحقق راهبرد «تولد و رشد بنگاه‌های خرد» حداقل در کلان شهرهای کشور موثر باشد.

بیشتر