آرشیو روزنامه شماره ۳۹۴۰ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۳۹۴۰

  • خیز صنعت هوایی از دو باند

    دنیای اقتصاد: همزمان با امضای قرارداد تاریخی خرید ۱۰۰ فروند هواپیما از شرکت «ایرباس» فرانسه، تفسیر جدید برجامی از سوی اوفک (دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا) به نفع ایران نیز منتشر شد. بعد از امضای قرارداد خرید ۸۰ فروند هواپیمای نو از شرکت «بوئینگ» آمریکا، توافق با «ایرباس» رویداد مهم دیگری در جهت نوسازی ناوگان هوایی کشور است. بر اساس قرارداد منعقده، هواپیماهای فرانسوی از اوایل سال ۲۰۱۷ میلادی و در یک پروسه زمانی ۱۰ ساله تحویل ایران خواهند شد. به اعتقاد کارشناسان، با توجه به اینکه ایران نیازمند ۵۰۰ فروند هواپیما به‌منظور نوسازی ناوگان هوایی است، امضای قرارداد با دو غول هواپیماساز جهان، ظرفیت اثرگذاری جدی بر صنعت حمل‌ونقل هوایی، گردشگری، ایمنی پروازها، توسعه ملی و بازپس‌گیری سهم ایران از صنعت حمل‌و‌نقل هوایی منطقه و جهان را دارد.

  • مونتاژ لوازم خانگی در ایران محدود می‏شود

    ایسنا: مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت از محدود شدن مونتاژ لوازم خانگی در ایران خبر داد. محمدرضا مودودی با اشاره به اینکه محدود شدن مونتاژ لوازم خانگی در ایران در دستور کار قرار گرفته است، اظهار کرد: تصمیم بر این شده تا همان فرآیندی که در مورد خودرو رخ داده است در مورد لوازم خانگی نیز انجام شود و به همین منظور مونتاژ لوازم خانگی محدود و قرار است قطعه‌سازی در داخل انجام شود. وی با بیان اینکه درباره لوازم خانگی کره‌جنوبی به خوبی در بازار ایران ورود کرده، بیان کرد: مذاکرات جدی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز سازمان توسعه تجارت ایران با کره‌ای‌ها صورت پذیرفته و قصد داریم به عنوان پایگاهی مهم به‌منظور تولید مشترک به‌منظور ادامه همکاری گام برداریم.

  • برگزاری نمایشگاه‌های فصلی فقط با مجوز

    دنیای اقتصاد: رئیس اتاق اصناف ایران اعلام کرد: برگزاری نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا در صورت نیاز از این پس فقط با تایید فرمانداری‌ها و با محوریت اتاق اصناف ایران خواهد بود. علی فاضلی در نشست روسای اتاق‌های اصناف شهرستان‌های استان تهران گفت: ما با برگزاری نمایشگاه مخالف هستیم، اما شرایط دولت را درک می‌کنیم و برای برگزاری نمایشگاه‌های فصلی همکاری خواهیم کرد. وی افزود: در جلسه‌ای که با حضور مسوولان صنعت، معدن و تجارت در استانداری تهران برگزار شد، مقرر شد مصوبه قبلی برگزاری نمایشگاه‌ها به تایید شورای امنیت ملی برسد و هیچ فرد یا ارگانی حق برگزاری نمایشگاه نداشته باشد.

بیشتر