شماره روزنامه ۴۱۷۳
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۰۱۰ دنیای اقتصاد

اخبار حمل و نقل ریلی - روزنامه شماره ۴۰۱۰

 • رویکردهای کلی نسبت به کارآیی در راه‌آهن

  دنیای اقتصاد: مبحث کارآیی موضوعی است که در جهان به‌طور گسترده‌ای مورد بحث واقع شده است و برای مدیران راه‌آهن که در بازارهای رقابتی عمل می‌کنند و از نظر مالی فاقد اعتبارات دولتی هستند نیز بسیار کاربرد داشته است. چند مطالعه که اخیرا انجام شده نشان می‌دهد خطوط ریلی اروپایی از نظر کارآیی بسیار متفاوت از سایر کشورها عمل می‌کنند. براساس مقایسه‌ای که با سیستم‌های ریلی سایر کشورهای بزرگ انجام شده است، به نظر می‌رسد شواهد زیادی در مورد شکاف کارآیی بین سیستم‌ها وجود داشته باشد.

  در واقع برخی از خطوط راه‌آهن در صدد دستیابی به سطوح بالایی از کارآیی هستند درحالی‌که برخی دیگر به دلایلی از جمله اینکه تحت مدیریت دولتی قرار دارند یا توسط نوع دیگری از این قبیل کنترل می‌شوند می‌توانند ناکارآمد قلمداد شوند.

 • توسعه حمل‌ونقل ریلی در گرو وابستگی به مسیر

  مجید بابایی

  دانشجوی دکترای مدیریت تکنولوژی و پژوهشگر حمل‌ونقل 

  یکی از مفاهیم بسیار کلیدی در ادبیات توسعه مربوط به مفهوم وابستگی به مسیر (Path Dependency) است. وابستگی به مسیر عبارت است از فرآیندی پویا که سیر تحولات گذشته و تاریخی آن بر جایگاه امروزی‌اش تاثیرات تعیین‌کننده‌ای داشته است. به عبارتی جایی که امروز ایستاده‌ایم حاصل تحولات تاریخی، سیاست‌ها و تصمیماتی است که در یک روند مستمر از گذشته تاکنون اتخاذ شده است. از همین‌رو است که بخش عمده‌ای از موفقیت‌ها و البته ناکارآمدی‌ها و شکست‌ها ناشی از وابستگی آنها به مسیر حرکت گذشته است.

 • بهره‌برداری از ۱۱۳ واگن مسافری

  معاون وزیر راه و شهرسازی از کاهش زمان سیر در مسیرهای پرترافیک خبرداد و گفت: برای سال آینده هدف ما این است که همه قطارهای باری و مسافری برنامه‌ای شود تا مشخص باشد که در چه زمانی دقیقا به مقصد می‌رسد. به گزارش روابط‌عمومی راه‌آهن،سعیدمحمدزاده در مراسم ورود ۱۱۳ دستگاه واگن نو و بازسازی شده به ناوگان ریلی کشور از سوی چهار شرکت مسافری با بیان اینکه ‌ از سال ۹۲ با پیگیری‌ها تعرفه‌ راه‌آهن در حوزه بار به شدت کاهش یافت، گفت: پس از این، سهم حمل‌ونقل ریلی در جابه‌جایی کالا به ۵/ ۱۲ درصد برگشت در حالی که در حوزه مسافری حق دسترسی‌ها صفر است.

 • راه‌آهن آذربایجان دروازه ورود ایران به اروپا است

  معاون بهره‌برداری مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی گفت: راه‌آهن آذربایجان به‌دلیل هم مرزی با ترکیه، دروازه ورود ایران به اروپا و برعکس است. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از «ایرنا» حسین عاشوری روز یکشنبه در آیین تودیع و معارفه مدیرکل راه‌آهن آذربایجان افزود: با توجه به روند رو به رشد مسائل اقتصادی و تعامل جمهوری اسلامی با کشورهای اروپایی، نقش راه‌آهن آذربایجان در این زمینه مهم است.

  وی اظهار کرد: براساس برنامه‌ریزی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران با راه‌آهن آلمان برای راه‌اندازی قطار باری آلمان به ایران، نقش راه‌آهن آذربایجان در این زمینه پررنگ‌تر است.

 • افزایش ظرفیت جابه‌جایی رجا به ۲۵ هزار صندلی

  با تحویل‌گیری واگن‌های جدید ظرفیت جابه‌جایی مسافران در سفرهای نوروزی سال ۱۳۹۶ با قطارهای رجا، روزانه به ۲۵ هزار صندلی افزایش یافت. رئیس ستاد هماهنگی قطارهای نوروزی شرکت حمل‌و‌نقل ریلی رجا با اعلام این خبر افزود: ظرفیت‌های جدید ایجاد شده که مربوط به بازه زمانی۲۵ اسفند ۹۵ تا ۱۵ فروردین ۹۶ است از ٢٤ اسفند ماه در سامانه فروش شرکت رجا قرار گرفته است. محسن یاوری خاطر نشان کرد: با ورود سری جدید ناوگان شرکت رجا، صندلی‌های ایجاد شده جدید در مسیرهای پرتقاضا مانند تهران- مشهد، تهران-اهواز و تهران- شیراز قرار گرفته است.

 • خروج قطارهای با سرعت زیر ۱۴۰ کیلومتر از مسیر تهران – مشهد

  وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه با حضور رئیس جمهوری قطار حومه‌ای تهران -گرمسار را افتتاح و بهره‌برداری می‌کنیم، گفت: با نصب و راه‌اندازی سیستم‌های جدید ای‌تی‌سی و سی‌تی‌سی به‌دنبال افزایش سرعت قطارها در شبکه حمل‌ونقل ریلی هستیم. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی در حاشیه مراسم بهره‌برداری از ۱۱۳ واگن مسافری در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این اقدام به دست ۴ بنگاه غیردولتی و همت واگن‌سازهای ایرانی انجام شده است. وی ضمن ابراز امیدواری نسبت به قرارگرفتن ساخت و تولید واگن و تجهیزات ریلی در مدار تولید گفت: شرکت حمل‌ونقل ریلی رجا ۲۵۰ واگن سفارش داده است.

بیشتر