شماره روزنامه ۴۲۵۰
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۱۴۳ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۱۴۳

 • رکورد تاریخی مصرف بنزین

  دنیای اقتصاد: ثبت رکورد بی‌سابقه مصرف ۱۰۴ میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر بنزین در یک روز بار دیگر الزام «اصلاح قیمت سوخت» را در کشور مطرح کرد. ثابت بودن قیمت بنزین طی دو سال گذشته و عدم توازن میان تعطیلات رسمی کشور، دو مشکل اصلی در رابطه با رشد مصرف بنزین در ایران هستند. رشد مصرف بنزین عواقبی مانند وابستگی به واردات و افزایش آلودگی‌ هوا را در پی دارد. بر همین اساس به کار گرفتن راهکارهای بازدارنده مانند اصلاح قیمت سوخت و اجرای رسمی تعطیلات دوروزه پیشنهاد جدی کارشناسان به دولت است.

 • آمادگی روسیه برای نفت ۴۰ دلاری در سال آینده

  ایسنا: مدیرعامل روس‌نفت در یک مصاحبه تلویزیونی گفت این شرکت انتظار دارد قیمت‌های جهانی نفت در سال ۲۰۱۸ بین ۴۰ تا۴۳ دلار در هر بشکه باشد و برای چنین قیمتی آماده شده است. ایگور سچین، مدیرعامل روس‌نفت در مصاحبه با شبکه تلویزیونی روسیا ۲۴ گفت: تصور می‌کنم متوسط قیمت ۴۰ تا ۴۳ دلار برای هر بشکه نفت در سال ۲۰۱۸ خواهیم داشت و برای آن آماده هستیم.

  نفت برنت که قیمت پایه جهانی برای صادرات روسیه است، در حال حاضر بالای ۵۳ دلار در هر بشکه معامله می‌شود. سچین درباره اینکه چرا انتظار دارد قیمت نفت در سطح مذکور باشد، توضیحی نداد.

 • احداث خط لوله انتقال گاز از بستر دریا بین ایران و هند

  ایرنا: منابع مطلع در دهلی نو از گفت وگوی ایران و هند برای احداث خط لوله یک هزار و ۳۰۰کیلومتری انتقال گاز از بستر دریا به گجرات در غرب این کشور خبر دادند. کارشناسان کاهش قیمت سوخت، تامین سوخت پاک برای مجتمع‌های پتروشیمی و کارخانه‌های هند و صرفه‌جویی چند میلیارد دلاری با واردات گاز از طریق خط لوله را از دلایل علاقه‌مندی هند برای احداث این خط لوله عنوان می‌کنند. روزنامه انگلیسی زبان فایننشال کرونیکل روز سه‌شنبه در مطلبی نوشت: با توجه به نزدیکی جغرافیایی بین ایران و هند، دهلی نو با احداث این خط لوله می‌تواند در هزینه خرید گاز صرفه‌جویی ۲ دلاری در هر واحد گازی داشته باشد و موجب صرفه‌جویی سالانه یک میلیارد دلاری هند می‌شود.

 • افزایش صادرات نفت ایران به چین و اروپا - ۲۲ شهریور ۹۶

  ایسنا: صادرات نفت خام و میعانات ایران در آگوست اندکی افزایش یافت؛ در حالی که فروش رقیبان کلیدی مانند عربستان‌سعودی و عراق کمتر شد این اتفاق نشان دهنده وجود تقاضای بیشتر برای نفت از سوی خریداران بزرگ ایران است. طبق آمار پلاتس، حجم صادرات انجام گرفته از طریق نفتکش‌ها از بنادر ایرانی در آگوست ۵/ ۲ درصد رشد کرد و به ۴۲/ ۲ میلیون بشکه در روز در مقایسه با ۳۷/ ۲ میلیون بشکه در روز در جولای رسید. صادرات ایران به آسیا از ۵۵/ ۱ میلیون بشکه در روز در جولای به ۴۶/ ۱ میلیون بشکه در روز در آگوست کاهش یافت، زیرا تقاضا از سوی هند اُفت چشمگیری پیدا کرد در حالی که صادرات نفت ایران به چین همچنان رو به رشد بود.

 • برای نخستین بار یک «خانم» مجری طرح توسعه میدان گازی شد

  تسنیم: با صدور حکمی از سوی مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، مجری طرح توسعه میدان مشترک فرزاد مشخص شد. در حالی که تاکنون به دلایل متعددی از جمله سختی کار در مناطق عملیاتی نفتی و گازی، مردان متخصص در صنعت نفت و گاز، به‌عنوان مجری طرح‌های توسعه‌ای میادین نفتی و گازی انتخاب می‌شدند، برای نخستین بار در تاریخ صنعت نفت ایران، یک خانم متخصص، به‌عنوان مجری طرح توسعه میدان گازی انتخاب شده است. این میدان گازی که دو میدان بسیار مهم و استراتژیک گازی ایران شامل میدان‌های «فرزاد A» و «فرزاد B» را که از میادین مشترک ایران و کشورهای همسایه است، در برمی گیرد؛ با عنوان یکپارچه فرزاد و با تصدی یک مجری عملیات توسعه‌ای در نظر گرفته شده است.

 • اولین کاهش تولید اوپک بعد از ۵ ماه

  دنیای اقتصاد: جدیدترین گزارش ماهانه اوپک نشان می‌دهد تولید نفت این سازمان در ماه آگوست برای اولین بار از مارس سال جاری یعنی ظرف ۵ ماه گذشته کاهشی بوده است. علاوه بر این اوپک پیش‌بینی تقاضا برای نفت این سازمان را افزایش داده است. بر‌اساس این گزارش، اوپک ماه گذشته به‌طور متوسط روزانه ۷۵۵/ ۳۲ میلیون بشکه نفت تولید کرده که نسبت به ماه پیش از آن ۷۹ هزار بشکه کمتر است. مهم‌ترین‌ عامل کاهش تولید نفت این سازمان لیبی بوده است. تولید نفت این کشور در ماه آگوست ۱۱۲ هزار بشکه کاهش یافته و به ۸۹۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

بیشتر