شماره روزنامه ۴۱۹۸
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۱۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۱۱۷

 • چالش ونزوئلایی بازار نفت؟

  دنیای اقتصاد- نسیم علایی: بیش از ۷ ماه از زمان اجرای توافق اوپک می‌گذرد اما قیمت نفت به سختی می‌تواند سطح ۵۰ دلاری را حفظ کند و بارها به کانال ۴۰ دلاری لغزیده است. در این میان آخرین گزارش‌های موسسات بین‌المللی وضعیت چندان روشنی را پیش روی بازار ترسیم نمی‌کنند و فصل مشترک این گزارش‌‌ها کاهش پایبندی اعضای اوپک به توافق نفتی است. اینها خبر خوبی برای بازار نفت نیست. اما آژانس بین‌المللی انرژی در آخرین گزارش خود در کنار همه هشدارها نسبت به آینده نفت، یک گمانه مطرح می‌کند: «ونزوئلا می‌تواند ناجی بازار نفت شود.

 • تقابل سیاست‌های بنزینی

  دنیای اقتصاد: مصرف بنزین در داخل کشور در حالی به گواه آمارهای موجود رو به افزایش است و اخیرا به رکورد ۸۴ میلیون لیتر در روز رسیده که تولید ۶۷ میلیون لیتری بنزین در کشور پاسخگوی تقاضای بالا برای این کالا نیست. بر این اساس در شرایطی که تولید داخلی بنزین با وجود پالایشگاه ستاره خلیج فارس رو به افزایش است، این نگرانی از سوی کارشناسان وجود دارد که عدم اصلاح قیمت سوخت در کشور، منجر به دست نیافتن به اهداف در نظر گرفته شده برای صادرات بنزین شود. روز گذشته معاون وزیر نفت در گفت‌وگو با «ایرنا» تولید بنزین در داخل کشور را ۶۷ میلیون لیتر و میانگین مصرف روزانه در سال جاری را ۷۹ میلیون لیتر اعلام کرد.

 • ۶ شرکت به مجموعه شرکت‌های ایرانی اکتشاف و تولید افزوده شد

  شانا: معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری اعلام کرد: ۶ شرکت صاحب صلاحیت به مجموع ۱۱ شرکت ایرانی مستعد برای فعالیت در قالب شرکت‌های اکتشاف و تولید اضافه شد. حبیب‎الله بیطرف، معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت از افزایش تعداد شرکت‎های ایرانی صاحب‎صلاحیت برای فعالیت در قالب اکتشاف و تولید (E&P) خبر داد و اعلام کرد: برای شرکت‎های مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران، کیسون، توسعه صنعت ایران افق، شرکت مهندسی و خدمات پارس پتروزاگرس، گلوبال پتروتک کیش و حفاری شمال (هلدینگ انرژی گستر سینا)، مجوز فعالیت به‌عنوان شرکت ایرانی اکتشاف و تولید (E&P) در ساختار قراردادهای نفتی صادر شده و به این ترتیب، تعداد شرکت‎های ایرانی دارای مجوز فعالیت در این حوزه به ۱۷ شرکت رسیده است.

 • رشد تولید میعانات گازی در پالایشگاه چهارم پارس جنوبی

  فارس: سرپرست پالایشگاه چهارم پارس جنوبی گفت: این پالایشگاه از ابتدای سال تا پایان تیرماه ۱۳ میلیون و ۱۰۷هزار بشکه میعانات گازی تولید کرده که نسبت به سال گذشته حدود ۲ درصد افزایش داشته است. بهزاد سالاری سرپرست پالایشگاه چهارم پارس جنوبی با اشاره به اینکه ارسال گاز از فازهای ۶،۷ و ۸ از ابتدای سال ۹۶ تاکنون به سایر پالایشگاه‌های مجتمع نزدیک به ۸۶ درصد رشد داشته است، گفت: این پالایشگاه از ابتدای سال تا پایان تیرماه ۱۳ میلیون و ۱۰۷هزار بشکه میعانات گازی تولید کرده که نسبت به سال گذشته حدود ۲ درصد افزایش داشته است.

 • آغاز عملیات تغییر مسیر خط لوله ۲۴ اینچ نفت کوره منطقه خلیج‌فارس

  ایسنا: مدیر شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران منطقه خلیج‌فارس از آغاز عملیات تغییر مسیر خط لوله ۲۴ اینچ حدفاصل انبار نفت شهید رجایی - انبار نفت شهید باهنر در این منطقه خبر داد. علیرضا عطار در جمع خبرنگاران اظهار کرد: عملیات تغییر مسیر خط لوله ۲۴ اینچ حدفاصل انبار نفت شهید رجایی - انبار نفت شهید باهنر آغاز شد. وی با اشاره به اهمیت خط لوله ۲۴ اینچ صادرات و واردات فرآورده‌های نفتی و ضرورت انجام این عملیات افزود: پس از شناسایی محل نشتی و هماهنگی‌های لازم با شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه هرمزگان عملیات رفع نشتی و تغییر مسیر خط ۲۴‌اینچ آغاز شد.

 • « DNO» نروژ، نتایج طرح مطالعاتی میدان نفتی چنگوله را ارائه کرد

  شانا: نتایج طرح مطالعاتی میدان نفتی چنگوله، روز گذشته از سوی شرکت دی‎ان‎او (DNO) نروژ به شرکت ملی‌ نفت ایران ارائه شد. در نشست مشترکی که صبح دیروز میان نمایندگان شرکت دی‎ان‎او نروژ و شرکت ملی نفت ایران برگزار شد، نتایج طرح مطالعاتی میدان نفتی چنگوله از سوی این شرکت نروژی ارائه شد. یرون رگتین (Jeroen Regtien)، مدیر عملیات شرکت دی‎ان‎او پس از ارائه طرح جامع توسعه میدان چنگوله، عنوان کرد: پس از امضای تفاهم‌نامه مطالعاتی میدان چنگوله با شرکت ملی نفت ایران در نوامبر سال ۲۰۱۶، گروه منسجمی تشکیل دادیم و با بهره‎مندی از تجربیات و توانمندی‎های خود، تلاش کرده‎ایم طرحی جذاب و نوآورانه برای توسعه این میدان نفتی ارائه دهیم.

 • دعوت کمیسیون‌های قضایی و صنایع از وزیر نفت

  تسنیم: وزیر نفت امروز در کمیسیون‌های قضایی و حقوقی و صنایع و معادن به دعوت این کمیسیون‌ها حاضر می‌شود تا ضمن پاسخگویی به سوالات نمایندگان، برنامه‌های این عضو کابینه برای تصدی پست وزارت نفت در دولت دوازدهم بررسی شود. بیژن زنگنه، وزیر فعلی نفت به‌عنوان گزینه پیشنهادی وزارت نفت در دولت دوازدهم از سوی رئیس‌جمهوری به مجلس شورای اسلامی معرفی شد. این هفته با آغاز بررسی کمیسیون‌های تخصصی روی گزینه‌های پیشنهادی وزارتخانه‌ها در دولت دوازدهم، زنگنه برای حضور در جلسه امروز دو کمیسیون قضایی و حقوقی و صنایع و معادن به ساختمان بهارستان دعوت شد.

 • لهستان خواهان خرید گاز از آمریکا

  ایسنا: لهستان به منظور جایگزین کردن گاز روسیه، خواستار تبدیل شدن به هاب منطقه‌ای اروپا برای واردات گاز LNG از آمریکا است. آندره سوزدالتسف - یک تحلیلگر سیاسی - در مصاحبه‌ای با رادیو اسپوتنیک اظهار کرد که لهستان درصدد است به هاب عرضه گاز آمریکا در اروپا تبدیل شده و در قبال آن، از واشنگتن تخفیف بالایی بگیرد. این تحلیلگر سیاسی می‌گوید: «لهستان به‌دلایلی و به‌طور ناگهانی از کیفیت پایین گاز روسیه سخن گفت در حالی‌که همین گاز به آلمان نیز صادر شده و آلمان هم از آن راضی است و ما می‌دانیم که انتقال گاز از طریق خط لوله همواره ارزان‌ترین حالت ممکن است.

بیشتر