شماره روزنامه ۴۱۷۳
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۰۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۰۹۵

 • عبرت ۱۹۲۸ برای توافق اوپک

  دنیای اقتصاد: هفت ماه از اجرای «توافق کاهش تولید نفت» از سوی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک می‌گذرد؛ توافقی که به گواه آمارهای موجود (به استثنای لیبی و نیجریه) پایبندی بی‌سابقه‌ای نسبت به آن وجود داشته است، با این حال تجربه تاریخی حکایت از شکست طرح‌های این‌چنینی دارد.

  در واقع تجربه ثابت کرده است که اصولا طرح‌هایی مانند «توافق کاهش تولید اوپک» در بلندمدت لزوما با نتایج مثبتی همراه نخواهد بود زیرا پایبندی به این شکل از اعمال کنترل بر تولید یا سهم بازار، در بهترین حالت از سوی گروه تصمیم‌گیرنده محترم شمرده خواهد شد و اجباری برای اجرا از سوی گروه‌های رقیب نخواهد داشت.

 • تولید نفت‎خام در دولت یازدهم ۴۰ درصد افزایش یافت

  شانا:‌ متوسط تولید نفت خام ایران در سال ۱۳۹۵ نسبت به پنج ماه نخست سال ۱۳۹۲ بیش از ۴۰ درصد افزایش یافته است. افزایش تولید و صادرات نفت ایران یکی از مهم‌ترین‌ اهداف وزارت نفت در دولت یازدهم بود که با اجرایی شدن برجام در کوتاه‌ترین زمان ممکن عملیاتی شد. صادرات نفت خام کشور در دولت یازدهم نیز روند افزایشی قابل توجهی داشته، به‌طوری که در اواخر سال ۱۳۹۵ نسبت به ابتدای استقرار دولت یازدهم (پنج ماه سال ۱۳۹۲) بیش از ۱۴۰ درصد رشد داشته است.

  تولید میعانات گازی کشور نیز در دولت یازدهم روند افزایشی قابل توجهی داشته، به‌طوری‌که این مقدار در سال ۱۳۹۵ نسبت به ابتدای استقرار دولت یازدهم (پنج ماه سال ۱۳۹۲) حدود ۵۵ درصد رشد نشان می‌دهد.

 • اتصال پالایشگاه فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس‌جنوبی به شبکه سراسری انتقال گاز

  ایرنا: عملیات اتصال خط خروجی پالایشگاه فازهای ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی به شبکه سراسری انتقال گاز تکمیل شد. به گزارش شرکت ملی نفت ایران، فرهاد ایزدجو،‌مجری طرح توسعه فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی با اشاره به راه‌اندازی واحد هوای ابزار دقیق و بخش تاسیسات خشکی این پالایشگاه اعلام کرد: سایر سرویس‌های پشتیبانی پالایشگاه، تا شهریورماه امسال به‌طور کامل راه‌اندازی می‌شوند. ایزدجو پیشرفت پالایشگاه فازهای ۲۲تا ۲۴ پارس جنوبی را ۸۹ درصد اعلام کرد و درباره زمان اولین مرحله بهره‌برداری از این فازها گفت: در صورت تخصیص گاز ترش از فازهای ۶، ۷ و ۸، مطابق برنامه زمان‌بندی امکان عملیات شیرین‌سازی گاز در ردیف اول شیرین‌سازی پالایشگاه این فازها، از آذر ماه امسال فراهم خواهد شد.

بیشتر