شماره روزنامه ۴۱۷۲
|
آرشیو روزنامه شماره ۳۹۸۶ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۳۹۸۶

 • سناریوهای لغزش اوپک از توافق نفتی

  دنیای اقتصاد: نخستین ماه از مهلت شش ماهه اجرای توافق کشورهای عضو و غیرعضو اوپک در حالی سپری شد که با پایبندی اکثر اعضای اوپک به برنامه کاهش تولید، این سازمان توانست ۹۳درصد از کاهش ۲/ ۱ میلیون بشکه‌ای وعده داده شده را محقق کند.

  در واقع می‌توان گفت سازمان اوپک در هماهنگ نگه داشتن اعضای خود برای پیروی از برنامه کاهش تولید موفق بوده است. این موفقیت اما با عبور از زمستان و ورود به فصل بهار با مساله‌ای مهم مواجه خواهد بود که می‌تواند اراده اعضای اوپک برای کاهش تولید را مورد آزمون قرار دهد.

 • واکنش زنگنه به چرخش‌ سیاسی توتال

  دنیای اقتصاد: چند روز پیش مدیرعامل شرکت فرانسوی توتال اعلام کرد تا تابستان به دلیل مشخص شدن موضع رئیس‌جمهوری آمریکا درخصوص برجام، تصمیم‌گیری نهایی درخصوص قرارداد با ایران بر سر توسعه فاز ۱۱ پارس‌جنوبی را به تعویق خواهد انداخت. حال وزیر نفت به اظهارات پاتریک پویان واکنش نشان داده است. زنگنه با سیاسی خواندن اظهارات مدیرعامل توتال گفته است: «اصولا رسانه‌ای کردن این‌گونه مواضع قابل توجیه نیست و وزارت نفت رسیدگی درخصوص این موضوع را به وزارت امور خارجه کشور سپرده است. » با این حال وزیر نفت تاکید کرده است که مذاکرات با این شرکت ادامه دارد و قرارداد با توتال ظرف دو ماه آینده(یعنی پیش از تابستان) نهایی خواهد شد.

 • رشد صادرات نفت ایران به کره جنوبی و هند در ژانویه

  تسنیم: کره جنوبی واردات نفت خود از ایران را در ماه ژانویه نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از دو برابر افزایش داد. به گزارش رویترز، در حالی که ایران همچنان به افزایش تولید نفت خود برای بازپس‌گیری سهم بیشتری از بازار ادامه می‌دهد، کره جنوبی واردات نفت خود از ایران را در ماه ژانویه نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از دو برابر افزایش داد. بر اساس آمارهای گمرکی، کره جنوبی، یکی از مشتریان عمده نفت ایران، در این ماه، ۷۹/ ۱میلیون تن معادل ۴۲۴ هزار و ۱۴۳ بشکه از تهران نفت خرید. این رقم یک سال قبل ۸۵۹ هزار و ۲۲۳ تن و در ماه قبل ۵۵/ ۱ میلیون تن بود.

 • درخواست اوپک از غیر اوپکی‌ها برای عمل به تعهدات کاهش تولید

  تسنیم: وزیر نفت کویت گفت: اوپک از تولید‌کنندگان نفت غیر عضو خواهد خواست تا با کاهش تولید به تعهدات خود عمل کنند.

  به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، وزیر نفت کویت گفت، اوپک از تولید‌کنندگان نفت غیر عضو خود خواهد خواست تا با کاهش تولید به تعهدات خود عمل کنند و اینکه به محض اینکه تولید‌کنندگان تبعیت بهتری از توافق کاهش تولید از خود نشان دهند، قیمت نفت افزایش خواهد یافت. اسام المرزوق، وزیر نفت کویت گفت، سازمان کشورهای صادر‌کننده نفت (اوپک) که با ۱۱ تولید‌کننده غیر عضو اوپک توافق کرده که در نیمه نخست امسال تولید نفت را به میزان حدود ۱.

 • دومین محموله نفتای پالایشگاه ستاره خلیج فارس به آسیا رفت

  شانا: دومین محموله نفتای پالایشگاه ستاره خلیج فارس که اوایل بهمن ماه بارگیری شده بود تا پایان این هفته به ژاپن می‎رسد. پس از ارسال نخستین محموله نفتای پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس از سوی مدیریت امور بین‌الملل شرکت ملی نفت به امارات، دومین محموله این پالایشگاه به مقصد ژاپن صادر شد؛ حجم این محموله، حدود ٢٨٠ هزار بشکه است.

  پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس به‌عنوان نخستین پالایشگاه طراحی شده بر اساس خوراک میعانات گازی با ظرفیت ۳۶۰ هزار بشکه در روز شامل واحدهای تقطیر، تصفیه گاز مایع، تبدیل کاتالیستی، تصفیه نفتا، ایزومریزاسیون، تصفیه نفت سفید و نفت گاز با هدف تولید بنزین، گازوئیل، گاز مایع و سوخت جت در کنار پالایشگاه کنونی بندرعباس در حال ساخت است.

 • اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای گازرسانی به روستاها

  ایسنا: یکصد میلیارد تومان اعتبار برای گازرسانی به روستاهای کشور اختصاص‌یافته است. مشاور وزیر نفت در امور گاز گفت: این اعتبار سال آینده و برای گازرسانی به روستاهای بالای ۲۰ خانوار اختصاص می‌یابد. محمود آستانه افزود: هزینه ایجاد زیرساخت‌های گازرسانی به روستاها بر عهده دولت و به ازای هر خانوار بیش از ۴ میلیون تومان است. وی تصریح کرد: هدف‌گذاری شرکت گاز هرمزگان برای اتمام گازرسانی به شهرهای این استان، پایان سال ۱۳۹۷ است. مشاور وزیر نفت در امور گاز خاطرنشان کرد: شرکت گاز هرمزگان برای گازرسانی به صنایع بزرگ غرب بندرعباس، کارخانه‌های تولید فولاد و آلومینیوم و شهرک‌های صنعتی استان، امکانات و تجهیزات لازم را در اختیار دارد.

 • پیشنهاد گران چینی‌ها برای نوسازی پالایشگاه آبادان؟

  فارس: درحالی پالایشگاه آبادان قرار است با صرف هزینه ۳ میلیارد دلار توسعه پیدا کند که در جهان پالایشگاه‌هایی با ضریب پیچیدگی بسیار بالاتر با هزینه‌های به مراتب کمتر توسعه پیدا کرده‌اند. براساس اعلام مسوولان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی قرار است ۶ پالایشگاه کشور با هزینه ۱۴ میلیارد دلار بازسازی شود.

  یکی از پالایشگاه‌هایی که قرار است کار بازسازی آن از سوی شرکت ساینوپک چین به زودی آغاز شود پالایشگاه آبادان است که برای بازسازی آن ۳ میلیارد دلار هزینه نیاز است.

بیشتر