شماره روزنامه ۴۲۴۴
|
آرشیو روزنامه شماره ۳۹۵۶ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۳۹۵۶

 • آینده نفت تا سال ۲۰۱۸

  دنیای اقتصاد: اداره اطلاعات انرژی آمریکا در اولین گزارش خود در سال جدید میلادی از تداوم مازاد عرضه در این سال با وجود توافق اوپک خبر می‌دهد. براساس این گزارش، قیمت نفت برنت در سال جاری به‌طور متوسط ۵۳ دلار در هر بشکه خواهد بود و تداوم رشد موجودی انبارهای نفتی مانع رسیدن قیمت‌ها به ۶۰ دلار می‌شود. همچنین نشانه‌های تعادل در بازار نفت در میانه‌های سال ۲۰۱۸ ظهور خواهد کرد که رشد قیمت‌ها در نیمه دوم این سال را به‌دنبال
  خواهد داشت.

  دنیای اقتصاد- نسیم علایی: اداره اطلاعات انرژی آمریکا اولین پیش‌بینی خود از بازار نفت را در سال جدید میلادی در قالب گزارشی با عنوان «چشم‌انداز کوتاه‌مدت انرژی» منتشر کرد.

 • رشد قیمت نفت در میانه تردید بازار

  دنیای اقتصاد: خبر کاهش عرضه نفت عربستان سعودی به آسیا، اتفاقی بود که روز گذشته نفت را با اندکی افزایش قیمت همراه کرد. با این وجود بازار نفت هنوز نسبت به اجرای کامل توافق کشورهای عضو و غیرعضو اوپک برای کاهش تولید در شک و تردید به سر می‌برد. درواقع نشانه‌هایی از افزایش محموله‌های صادراتی از سوی تولیدکنندگانی چون عراق باعث تداوم تردیدها شده است. از دیگر سو مشاهده تحرکات تاجران اروپایی و چینی برای حضور در آسیا نیز تبدیل به عاملی برای خنثی کردن کاهش عرضه در بازار آسیا، با وجود اقدام عربستان برای کم کردن صادرات به این بازار شده است.

 • انتصاب سرپرست مدیریت صادرات گاز

  روابط عمومی شرکت ملی نفت ایران: مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در حکمی علی امیرانی را به‌عنوان سرپرست مدیریت صادرات گاز ایران منصوب کرد. در حکم علی کاردر خطاب به امیرانی آمده است: «با توجه به بخشنامه مقام عالی وزارت، مورخ ۷ آذر ۱۳۹۵ درخصوص تعیین تکلیف شرکت ملی صادرات گاز ایران و تا انجام امور مربوطه، تمشیت سرپرستی مدیریت صادرات گاز ایران به جنابعالی واگذار می‌شود تا با کمک دیگر همکاران امور مربوطه را سازماندهی و کارهای جاری را پیگیری فرمایید. دیگر مدیریت‌ها موظف به همکاری با آن مدیریت هستند.

 • افت تولید پارس جنوبی در پی بروز حادثه

  تسنیم: در روزهای اخیر با آسیب دیدگی یکی از خطوط لوله ۳۲ اینچ فاز ۱۶ پارس جنوبی تولید گاز در این میدان گازی مشترک حدود ۲۰ میلیون متر مکعب در روز کاهش یافت. در حالی که در میانه زمستان دستور تولید حداکثری از ظرفیت‌های نصب شده در میدان گازی پارس جنوبی از سوی وزیر نفت صادر شده بود و تولیدی بالغ بر ۵۲۰ میلیون متر مکعب در هر روز گاز طبیعی از این میدان گازی صورت می‌گرفت. فاز۱۶ پارس جنوبی پیش از این با لنگراندازی‌های قایق‌های صیادی شاهد آسیب دیدگی خط لوله ۴ اینچ انتقال گلایکول بود اما در روزهای اخیر پس از رفع نشت خط لوله انتقال گلایکول، خط لوله اصلی انتقال گاز از سکوی فاز ۱۶ پارس جنوبی به سمت خشکی دچار آسیب‌دیدگی شد و در پی نشت گاز در دریا مدیران مربوطه مجبور به توقف تولید از سکوی فاز ۱۶ پارس جنوبی شدند.

 • فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی آماده بهره‌برداری است

  ایدرونیوز: رئیس ایدرو با بیان اینکه فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی به پایان رسیده و منتظر بهره‌برداری رسمی است، گفت: خوشبختانه وزارت نفت در سال‌های اخیر به توانمندی ساخت داخل توجه کرده به همین دلیل بخش عمده تجهیزات نفتی را در کشور می‌سازیم. منصور معظمی، معاون وزیر و رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با اشاره به اینکه با بهره‌برداری از فاز ۱۷ و ۱۸، ۵۰ میلیون مترمکعب در روز به ظرفیت گاز کشور افزوده می‌شود، موعد بهره‌برداری از آنها را با شرکت ملی نفت ایران دانست. رئیس ایدرو با بیان اینکه در حال حاضر وزارت نفت این اعتماد را به شرکت‌های داخلی پیدا کرده و به آنها سفارش ساخت تجهیزات نفتی را می‌دهد، افزود: البته این به آن معنا نیست که همه چیز در داخل ساخته می‌شود.

بیشتر