شماره روزنامه ۴۱۷۳
|
آرشیو روزنامه شماره ۳۹۵۵ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۳۹۵۵

 • نوسان نفت در تناقض آماری

  دنیای اقتصاد: توافق کشورهای عضو و غیرعضو اوپک برای اجرای طرح کاهش تولید در حالی یازدهمین روز از مهلت ۶ ماهه خود برای اجرا را پشت‌سر می‌گذارد که بازار نفت با وجود آمارهایی که از کاهش تولید منتشر می‌شود، برای اعتماد به این اظهارات عجله‌ای از خود نشان نمی‌دهد. براین اساس روز دوشنبه قیمت نفت در پی شک و تردید به اجرای توافق کاهش تولید در حالی با افت حدودا ۴ درصدی همراه بود که کاهش چشمگیر ارزش دلار در این روز نیز نتوانست مانند همیشه عاملی برای تقویت قیمت‌ها شود. همچنین انتشار اخبار امیدوارکننده از آغاز کاهش تولید از سوی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک در روز گذشته نیز تنها اندکی از ریزش قیمت‌ها در روز دوشنبه را پوشش داد؛ چراکه هنوز این اظهارات با واقعیت‌هایی که در روند تولید رخ می‌دهد در تناقض است.

 • دو تفاهم‎نامه نفتی میان ایران و عراق آماده امضا شد

  شانا: معاون امور بین‎الملل و بازرگانی وزیر نفت با تشریح سفر هفته گذشته هیات‌ ایرانی به عراق گفت: در این سفر، جزئیات دو تفاهم‌نامه برای امضا از سوی وزیران نفت ایران و عراق نهایی شده است. امیرحسین زمانی‌نیا با بیان اینکه در سفر به عراق نمایندگان شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی گاز ایران، شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران و رئیس دفتر نمایندگی وزارت نفت حضور داشتند، درباره جزئیات این تفاهم‌نامه‎ها اعلام کرد: تفاهم‌نامه نخست دو کشور درباره همکاری در توسعه میدان‌های مشترک پرویز (نفت‌خانه جنوبی) و دیگری‌ خرمشهر (سندباد یا سیبه) است.

 • اولین فاینانس چینی‌ها بازگشایی شد

  مهر: معاون وزیر نفت از بازگشایی اولین فاینانس طرح‌های جدید پالایشگاهی ایران از سوی شرکت‌های چینی به ارزش ۳/ ۱ میلیارد دلار خبر داد. عباس کاظمی با اشاره به بازگشایی اولین فاینانس چینی در صنعت پالایش نفت ایران در دوران پسابرجام گفت: فاز اول خط اعتباری یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاری طرح توسعه و بهینه‌سازی پالایشگاه نفت آبادان از طرف یک شرکت چینی به‌طور رسمی بازگشایی شده است. معاون وزیر نفت با بیان اینکه فاینانس طرح توسعه و بهینه‌سازی پالایشگاه نفت آبادان از سوی شرکت فاینانسور «سایناشور» تامین شده است، تصریح کرد: مهم‌ترین‌ هدف اجرای این طرح پالایشگاهی کاهش ظرفیت تولید نفت کوره و تولید محصولاتی با ارزش افزوده بالاتر همچون بنزین و گازوئیل است.

 • ورود آستان قدس رضوی به توسعه میدان‌های گازی کشور

  ایرنا: مدیرعامل شرکت نفت و گاز شرق گفت: آستان قدس رضوی با توجه به تفاهم‌نامه‌ای که با شرکت نفت مناطق مرکزی امضا کرده، تهیه طرح تفصیلی و توسعه‌ای میدان توس را انجام داده است. به گفته محمد مام بیگی، شرکت نفت مناطق مرکزی در سال جاری برنامه توسعه میدان‌های جدید را در دستور کار دارد، یکی از این میدان‌ها میدان توس است که امید می‌رود هر‌چه زودتر به بهره‌برداری برسد. وی با بیان اینکه این میدان پتانسیل گاز ترش را دارد، اضافه کرد: آستان قدس رضوی با توجه به تفاهم‌نامه‌ای که با شرکت نفت مناطق مرکزی امضا کرده، کار طراحی تفصیلی و توسعه‌ای میدان توس را انجام داده و اکنون برای بررسی به کمیته مخازن ارجاع داده شده است.

 • پیام تسلیت وزیر نفت

  دنیای اقتصاد: وزیر نفت، بیژن زنگنه روز دوشنبه در پی درگذشت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی پیام تسلیتی منتشر کرد. در این پیام آمده است:

  انّا لله و انّا الیه راجعون

  درگذشت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی یار و همراه همیشگی امام راحل جلیل القدر، ضایعه‎‌ای ناگهانی و بزرگ برای نظام جمهوری اسلامی بود. ایشان از شخصیت‌های همیشه موثر و برجسته در سال‌های پیش و پس از پیروزی انقلاب برای کشور بود. اینجانب برای سال‌های طولانی از ظرفیت‌های بزرگ معنوی و مدیریتی ایشان، بهره وافر بردم.

 • مناقصه آزادگان جنوبی ۴ هفته دیگر اعلام عمومی می‌شود

  فارس: معاون مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت ایران از برنامه‌ریزی برای برگزاری مناقصه بین‌المللی آزادگان‌جنوبی و اعلام عمومی مناقصه حداکثر تا چهار هفته آینده خبر داد. غلامرضا منوچهری، معاون مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت ایران درخصوص انتشار فهرست ۲۹ شرکت دارای صلاحیت خارجی برای شرکت در مناقصه‌های بین‌المللی نفتی ایران گفت: این فهرست از بخش مربوطه در شرکت نفت جدیدا به بخش توسعه‌ای تحویل شده و در واقع مربوط به لیست شرکت‌های صاحب‌صلاحیت است. وی با بیان اینکه در یک مناقصه نفتی لزوما تمامی این ۲۹ شرکت خارجی حضور نخواهند داشت، افزود: طرح توسعه آزادگان جنوبی، نخستین مناقصه بین‌المللی نفتی ایران خواهد بود که خوشبختانه اسنادش تقریبا نهایی شده و به‌زودی این مناقصه برگزار می‌شود.

بیشتر