آرشیو روزنامه شماره ۳۹۴۰ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۳۹۴۰

 • سیگنال سعودی به بازار نفت

  دنیای اقتصاد: عربستان سعودی در بودجه سال ۲۰۱۷ خود قیمت هر بشکه نفت را ۵۵ دلار پیش‌بینی کرده است. این اقدام عربستان سعودی را پس از ایران تبدیل به دومین کشور عضو اوپک کرد که پیام رسمی خوش‌بینی به آینده بازار نفت صادر می‌کند. دولت حسن روحانی قیمت هر بشکه طلای سیاه را در لایحه بودجه سال آینده۵۰ دلار در نظر گرفته است. کارشناسان در حالی نفت ۵۵ دلاری در بودجه بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت اوپک را سیگنالی مثبت برای بهبود بازار نفت ارزیابی می‌کنند که وزیر انرژی عربستان بر افزایش «ملموس» قیمت نفت در سال آینده میلادی تاکید دارد.

 • آغاز همکاری دوباره پتروناس با ایران - ۴ دی ۹۵

  ایرنا: شرکت ملی نفت مالزی موسوم به «پتروناس» با امضای یادداشت تفاهمی با شرکت ملی نفت ایران در حوزه مطالعه میادین نفتی آزادگان جنوبی و چشمه‌خوش، همکاری خود را پس از یک دوره وقفه با ایران آغاز کرد. خبرگزاری رسمی مالزی (برناما) روز گذشته به نقل از انور طیب، مدیر‌عامل صنایع بالادستی پتروناس، اعلام کرد: از آنجایی که این یادداشت تفاهم گام مهمی برای هر دو طرف محسوب می‌شود، از شرکت ملی نفت ایران تشکر می‌کنیم. وی با اشاره به اینکه ایران فرصتی برای رسیدن به رشدی فراتر از حضور فعلی پتروناس در عراق فراهم کرده است، گفت: پتروناس تجهیزات و متخصصان خود را به ایران انتقال خواهد داد و منتظر همکاری‌های موفقیت آمیز با شرکت ملی نفت ایران است.

 • روند کند تسویه بدهی شرکت‌های هواپیمایی

  ایسنا: مدیر امور مالی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با تاکید بر اینکه در حال حاضر بهای سوخت مصرف جاری ایرلاین‌ها به‌صورت نقد از آنها اخذ می‌شود، افزود: بدهی سنواتی شرکت‌های هواپیمایی به جز شرکت‌های هواپیمایی ماهان، آسمان و ایران‌ایر از طریق شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، دیوان محاسبات کشور و سازمان امور مالیاتی تعیین تکلیف شده که تا اسفند ۱۳۹۶ مستهلک می‌شود. اختر اسماعیلیان با تاکید بر اینکه شرکت ملی پخش به‌صورت مستمر پیگیر وصول مطالبات سنواتی بوده است، اظهار کرد: ایرلاین‌ها از ۱۱ مهر بابت بهای سوخت مصرفی جاری بدهی ندارند.

 • نشست کمیته نظارت بر توافق اوپک ژانویه برگزار می‎شود

  شانا: وزیر نفت کویت گفت: نشست کمیته اوپک برای نظارت بر اجرای توافق جهانی کاهش تولید نفت، در نیمه نخست ماه ژانویه برگزار می‎شود. به گزارش خبرگزاری رویترز از قاهره، عصام عبدالمحسن المرزوق، وزیر نفت کویت، در حاشیه نشست اوپک درقاهره پایتخت مصر گفت: ما در ژانویه با کشورهای عضو و غیرعضو اوپک ملاقات و در‌باره روش اجرا و رعایت کاهش (تولید نفت)، هماهنگی خواهیم کرد. وی افزود: من شخصا تصور می‌کنم که سخنان مقام‎های عربستان، امارات متحده عربی، قطر، کویت، عراق و روسیه، همگی نشانه‌های امیدوار‌کننده‌ای در‌باره پایبندی این کشورها به کاهش تولید است و امیدواریم که دیگر کشورهای تولید‌کننده نفت نیز از این روش، پیروی کنند.

 • قاهره به‌طور مستقیم از عراق نفت می‌خرد

  شانا: وزیر نفت و گاز مصر گفت: قاهره خواهان توافقی با عراق برای خرید مستقیم نفت خام از این کشور ظرف سه ماه نخست سال ٢٠١٧ است. به گزارش خبرگزاری رویترز از قاهره، طارق الملا روز پنج‌شنبه (دوم دی) در حاشیه نشست سازمان کشورهای عربی صادر‌کننده نفت (آاوپک) در پایتخت مصر گفت: این کشور قصد دارد ماهانه یک تا دو میلیون بشکه نفت خام از عراق وارد کند. این تصمیم مصر در پی آن گرفته شد که عربستان در ماه نوامبر به مصر اطلاع داد که فروش محموله‎های فرآورده‌های نفتی به این کشور بر اساس توافق کمک ٢٣ میلیارد دلاری ریاض به قاهره، تا مدت نامعلومی قطع می‌شود.

بیشتر