شماره روزنامه ۴۲۴۴
|
آرشیو روزنامه شماره ۳۹۵۶ دنیای اقتصاد

اخبار فرهنگ و هنر - روزنامه شماره ۳۹۵۶

 • گسترش بازارهای هنری در آسیا

  دنیای اقتصاد: سال‌های اخیر با تعامل بیشتر و بهتر هنرمندان و گالری‌داران با بازارهای جهانی زمینه‌های مناسبی برای عرضه، معرفی و فروش آثار نقاشان، مجسمه‌سازان و دیگر آثار هنری فراهم شده است که ضمن گسترش فرهنگ و هنر کشور می‌تواند زمینه‌ساز شهرت بین‌المللی و کسب درآمدی برای هنرمندان باشد. اگرچه در سال‌های اخیر بازارهای ایرانی هم برای فروش آثار هنری شکل گرفته است اما حضور هنرمندان این سرزمین در عرصه‌های بین‌المللی بی‌تردید می‌تواند دستاورد قابل‌توجهی را به ارمغان بیاورد. از سویی دیگر بازار‌های هنری در آسیا هم نسبت به سال‌های گذشته رونق گرفته‌اند و هر ساله چند رویداد مهم در همین رابطه برگزار می‌شود و پای هنرمندان بسیاری از سراسر جهان را به آسیا باز می‌کند.

 • خاقانی‏شناس برجسته درگذشت

  عباس ماهیار، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه خوارزمی و خاقانی‌شناس برجسته معاصر، سه‌شنبه ۲۱ دی‌، دار فانی را وداع گفت. این استاد نام‌آشنای زبان و ادبیات فارسی پس از یک عمر تحقیق و تدریس در حوزه‌های تخصصی همچون خاقانی‌شناسی، عروض و قافیه، صرف و نحو عربی، مرجع‌شناسی و روش تحقیق، در سن ۸۰ سالگی جان به جانان تسلیم کرد. «عروض فارسی»، «صرف و نحو عربی»، «مرجع‌شناسی ادبی و روش تحقیق»، «مالک ملک سخن: شرح قصاید خاقانی»، «گزیده اشعار خاقانی»، «خاقانی: شاعر بلورین شکسته دل»، «شرح مشکلات خاقانی در ۶ مجلد»، «سحر بیان خاقانی» و «نجوم قدیم و بازتاب آن در ادب پارسی» شماری از تالیفات منتشر شده عباس ماهیار است.

 • نمایش مستند زندگی کامبیز درم‏بخش

  فیلم مستند «سینمای کاغذی» به کارگردانی جواد آتشباری درباره‌ یک عمر فعالیت هنری کامبیز درم‌بخش به نمایش درمی‌آید. کامبیز درم‌بخش طراح، کاریکاتوریست و گرافیست برجسته معاصر، برنده چند جایزه معتبر جهانی است و تاکنون چند نمایشگاه مستقل از آثارش در کشورهای مختلف جهان برگزار شده ‌است. علاقه‌مندان برای حضور در این برنامه می‌توانند از ساعت ۱۷ امروز به تالار استاد شهناز خانه هنرمندان ایران مراجعه کنند.

  .
 • برادران کوئن سریال وسترن می‏سازند

  برادران کوئن برای نخستین بار به تلویزیون می‌روند تا با ساخت یک مینی سریال که احتمال سینمایی شدن آن نیز می‌رود، تجربه‌آزمایی کنند. این سریال کوتاه که با عنوان «تصنیفی برای باستر اسکراگز» نامیده شده شاید در نهایت با تنظیمی مجدد به سینما هم راه یابد. این دو برادر که سال ۲۰۱۱ با ساخت فیلم «شجاعت واقعی»‌ در ژانر وسترن کار کرده بودند، این دفعه این ژانر را به تلویزیون می‌برند. این سریال بر مبنای فیلمنامه‌ای به قلم خود برادران کوئن و به کارگردانی آنها ساخته می‌شود و طرح اصلی داستان فیلم بر مبنای ایده خود آنها و به شیوه‌ای غیراقتباسی خلق شده است.

 • «میراث اورهان» در دست رمان‏خوان‏ها

  رمانی با عنوان «میراث اورهان» و با موضوع نسل‌کشی ارامنه توسط دولت عثمانی به قلم آلین اوهانسیان با ترجمه فریده اشرفی منتشر شد. این رمان تاریخی، ماجرای عشق دختری ارمنی و پسری ترک را در بحبوحه جنگ جهانی اول و همزمان با فاجعه نژادکشی ارامنه توسط دولت عثمانی (۱۹۱۵) روایت می‌کند. این کتاب که نخستین اثر از این نویسنده است، نامزد دریافت جایزه‌های ادبی معتبری از جمله فینالیست جایزه‌ پن فاکنر، فینالیست جایزه‌ صلح ادبی دِیتِن و. . . شده است. «میراث اورهان» نوشته آلین اوهانسیان با ترجمه فریده اشرفی با قیمت ۲۴ هزار تومان از سوی نشر مروارید منتشر شده است.

 • «مارکس و کوکاکولا» روی صحنه

  نمایش «مارکس و کوکاکولا» به نویسندگی نیل اسکو و کارگردانی کیانوش اخباری و بازی بهرام تشکر و نسرین درخشان از ٢٦ دی ماه در تماشاخانه پالیز روی صحنه می‌رود. داستان این نمایش درباره آیدا الیزابت هوفمن و مورتن مولا است که در بحبوحه شورش‌های ماه مه ‌٦٨ پاریس با یکدیگر آشنا می‌شوند و ازدواج می‌کنند. آرام‌آرام در طول زمان رویاهایشان را فراموش کرده و به زندگی روزمره عادت می‌کنند. مورتن که یک اکتیویست است مهندس معمار می‌شود و آیدا نیز که به نهضت زنان می‌پیوندد سرآخر به زنی ثروتمند بدل می‌شود که از سر ملال، تصمیم به بچه‌دار شدن می‌گیرد.

 • دیدار با احمد پوری در کتابفروشی آینده

  جلسه دیدار و گفت‌وگو با احمد پوری، شاعر و مترجم، امروز در محل کتابفروشی آینده برگزار می‌شود. در این جلسه، این چهره ادبی درباره ترجمه و تجربیات خود سخن خواهد گفت و ضمن گفت‌وگو با مخاطبان، به سوالات خوانندگان آثارش هم پاسخ خواهد داد. نشست دیدار و گفت‌وگو با احمد پوری ساعت ۹ صبح به همت کتابفروشی آینده و مجله بخارا در کانون زبان فارسی واقع در بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار، خیابان ولی عصر، سه راه زعفرانیه، خیابان عارف نسب، پلاک۱۲ برگزار می‌شود.

  .

بیشتر