شماره روزنامه ۴۱۹۸
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۱۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار مدیران - روزنامه شماره ۴۱۱۷

 • مدیریت کارکنانی از ۵ نسل

  رویا مرسلی

  مترجم: رویا مرسلی

  این اولین بار در طول تاریخ است که به زودی پنج نسل در کنار هم و با هم کار خواهند کرد. اما اینکه آیا این محیط کار چند نسلی محیطی شاد و پربازده خواهد بود یا چالش‌انگیز و پراسترس تا حد زیادی بستگی به شما دارد: شما که مدیر هستید. چگونه باید با کارمندانی از گروه‌های سنی مختلف ارتباط برقرار کنید؟ چگونه در افراد بسیار مسن‌تر و بسیار جوان‌تر از خود انگیزه ایجاد می‌کنید؟ و بالاخره اینکه: چگونه می‌توانید کارمندانی از نسل‌های مختلف را تشویق کنید تا دانش خود را در اختیار دیگران قرار دهند؟

  افراد خبره چه می‌گویند؟

  از‌آنجا‌که افراد مدت زمان طولانی‌تری را کار می‌کنند و بازنشستگی خود را به تعویق می‌اندازند، مسیر حرفه‌ای افراد در حال تغییر است.

 • مهارت نیروی کار جوان را تقویت کنید

  اون گارو به عنوان رئیس منابع انسانی Master card هرچند نمی‌توان گفت که از تکنولوژی ترس دارد اما خودش اعتراف می‌کند که استفاده از رسانه‌های اجتماعی برای او کار چندان ساده‌ای هم نیست- حداقل در ابتدا برای او آسان نبود. اون ۵۱ ساله‌ می‌گوید: من متوجه شدم که در این دنیای جدید فضای مجازی موضوعات زیادی را باید یاد بگیریم. به همین خاطر او داوطلب شد تا در یک برنامه آموزش دوطرفه که توسط یکی از گروه‌های منابع کسب‌وکار داخلی ترتیب داده شد، شرکت کند. این برنامه کارمندان جوان را با همکاران مسن‌تر در کنار هم قرار می‌دهد تا روی مهارت‌های تکنولوژی کار کنند.

 • در کارمندانتان انگیزه ایجاد کنید

  کریس سیندر، موسس و مدیرعامل شرکت Vox mobile یک شرکت مدیریت تکنولوژی موبایل است که در کلیولند اوهایو قرار دارد و به ۱۳۰ کارمندش گزینه‌های واقعی گوناگونی از مزایا، پاداش و موقعیت‌های شغلی ارائه می‌دهد. کریس ۴۲ ساله می‌گوید: «من کارمندانم را دارای شخصیت‌های مختلف می‌بینم. »نیازهای هر شخص متفاوت است و یک سایز برای همه امکان ندارد. بیشتر افراد و نیروی فروش شرکت Vox mobile (حدود ۸۵ درصد) تازه فارغ‌التحصیل شده‌اند و در اولین یا دومین شغل خود هستند. اما تیم رهبری او متشکل از افرادی در دهه ۳۰ و ۴۰ زندگی‌شان است.

 • رویارویی کسب‏و‏کارهای کوچک با کلان‏داده

  فریبا ولیزاده

  مترجم: فریبا ولیزاده

  کلان‌داده و وقایع و تحولاتی که روزانه در اطراف ما اتفاق می‏افتند، برای بسیاری از کسب‏وکارهای کوچک نگران‏کننده هستند. در باور شرکت‌های کوچک، روبه‌رو شدن با این هجمه اطلاعاتی مستلزم دستگاهی با توان پردازشی بسیار قوی است، درست مثل دستگاه بزرگی که در فیلم Billion Dollar Brain به نمایش گذاشته شده و روز و شب به کمک الگوریتم‏های پیچیده مشغول پردازش داده‏ها است. اما بهره‏برداری از کلان‏داده لزوما به این شکل انجام نمی‏شود. کلان‏داده اقیانوسی از اطلاعات بالقوه و مفید است و شما می‏توانید حتی با فرو بردن نوک انگشت خود در آن، از این اطلاعات بهره‏مند شوید.

 • سرمایه‌ انسانی، منبعی برای نوآوری‌ و احیای استراتژیک سازمان

  الهه شیرخدا

  کارشناس ارشد مدیریت

  e. shirkhoda@yahoo. com

  سرمایه‌های انسانی یکی از مهم‌ترین اجزای سرمایه‌های فکری در سازمان هستند، زیرا این دارایی‌ها علاوه بر اینکه منبع اصلی خلاقیت محسوب می‌شوند، در واقع در حکم دانشی ضمنی و یکی از عوامل حیاتی اثرگذار بر عملکرد هر شرکت هستند. اما باید توجه داشت که وجود این دارایی‌های دانش‌محور به تنهایی در تحقق عملکرد یک شرکت کافی نیست و هدف شرکت‌ها باید تبدیل دانش ضمنی به دانش صریح برای تمامی سطوح سازمان باشد، در غیر این‌صورت امکان خلق هیچ‌گونه ارزش سازمانی وجود نخواهد داشت.

بیشتر