شماره روزنامه ۴۲۴۴
|
آرشیو روزنامه شماره ۳۹۵۶ دنیای اقتصاد

اخبار مدیران - روزنامه شماره ۳۹۵۶

 • بلوغ فرآیندهای کسب‌وکار و سطوح آن

  محمدجعفر نظری

  هر سازمان فعالیت‌های خود را در قالب فرآیندهایی به صورت مرحله به مرحله و با بروندادهای مشخص انجام می‌دهد که قابل دسته‌بندی هستند. یکی از معیارهای دسته‌بندی فرآیندهای کسب‌وکار بلوغ فرآیند (Process Maturity) است. بلوغ یک فرآیند کسب‌وکار شاخصی است برای تشخیص میزان تکامل یک فرآیند و توانایی آن برای بهبود مستمر از طریق سنجه‌های کیفی و بازخورد. بنابراین، برای اینکه یک فرآیند بالغ باشد، باید از جهات زیر کامل باشد:

  • میزان سودمندی

  • خودکار بودن

  • قابلیت اتکا از نظر اطلاعات

  • بهبود مستمر

  بلوغ یک فرآیند یا فعالیت را می‌توان در پنج سطح دسته‌بندی کرد که از سطح ۱ (نابالغ‌ترین) تا سطح ۵ (بالغ‌ترین) متغیر است.

 • دغدغه محیط‌زیست مهم‌تر از سودآوری

  سیدحسین علوی لنگرودی

  مترجم: سیدحسین علوی لنگرودی

  alavitarjomeh@gmail. com 

  فرض کنید مدیرعامل یک شرکت الکترونیکی به نام الکتروکورپ هستید که قطعات کامپیوتری مخصوص خودروها را تولید می‌کند. کارخانه شما در کشوری قرار دارد که قوانین زیست‌محیطی سفت‌وسخت و همچنین اتحادیه‌های کارگری قدرتمندی در آنجا وجود دارند که عرصه را بر شرکت شما تنگ کرده‌اند. از یکسو شرکت شما مجبور است از محلول هیدروکربنی خاصی برای پاک کردن تراشه‌های مورد استفاده در کامپیوترها و سایر قطعات کامپیوتری تولیدی استفاده کند که از نظر سازمان‌های محیط زیستی جزو آلاینده‌های خطرناک محسوب می‌شود و حق استفاده از آن را ندارید.

 • خریدهای کسب‌وکارمان را سبز کنیم

  مهدی نیکوئی

  نویسندگان: دارسی هیچکاک و مارشا ویلارد

  مترجم: مهدی نیکوئی

  nikoueimahdi@gmail. com

  تدارکات و ارتباط با تامین‌کنندگان یکی از حلقه‌های نخستین فعالیت‌های اقتصادی شرکت‌ها و البته یکی از مهم‌ترین آنها است. در یک دهه گذشته، این بخش از فعالیت‌ها به تدریج از یک فعالیت اجرایی به یکی از استراتژیک‌ترین اجزای سازمانی تبدیل شده است. دیگر تامین به موقع مواد مورد نیاز و پیدا کردن ارزان‌ترین قیمت‌ها کافی نیست. خرید به جزئی ناگسستنی از مدیریت ضایعات، حفاظت از برند و پایبندی به وعده‌های شرکت و در نهایت مدیریت تمام زنجیره تامین تبدیل شده است.

 • چگونه تغییرات را به راحتی بپذیریم

  هوتسا عسکری نسب

  مترجم: هوتسا عسکری نسب

  در حال حاضر سازمان‌های مختلف بیشتر از همیشه درگیر ایجاد تغییرات هستند و به تبع آن، عوامل خارجی و داخلی سازمان هم تغییر می‌کنند. اما تغییرات محدود به مواردی چون پیشرفت، عدم رشد، چرخه‌های اقتصادی، فناوری‌های نوظهور، تغییرات در چشم انداز رقابتی، مدیریت عالی نیروی کار در نسل‌های مختلف، شکاف فرهنگی و چالش‌های ارتباطی نیست. یکی از مهم ترین وظایف مدیر، ایجاد تغییرات لازم و ذکر اهمیت آن است. پذیرش و حمایت از فرهنگ شرکت، مسائل مهمی هستند که این کار فقط با ارتباط روشن، منسجم و پیگیری انجام می‌شود.

بیشتر